Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Gdańsk ma wiele do zaoferowania o każdej porze roku. Jest to nie tylko nadmorska miejscowość idealna do wypoczynku na plaży. To przede wszystkim ważny ośrodek historyczny i kulturowy. Sprawdź, co zwiedzić w Gdańsku i jakie są jego najważniejsze atrakcje turystyczne.

Gdańsk jest jednym z miast zaliczanych do tzw. Trójmiasta. Jest położony nad Morzem Bałtyckim i Zatoką Gdańską oraz u ujścia rzeki Motławy do Wisły. Znajdują się tutaj połacie lasu (część z nich pod ochroną), wzniesienia, doliny i obszary miejskie. To miasto z bogatą historią – rozpoczęły się tutaj II wojna światowa i upadek komunizmu. Ze względu na liczne atrakcje Gdańska każdy znajdzie w tym miejscu to, co lubi.

Co zwiedzić w Gdańsku na Starym Mieście?

Miejscem z najdłuższą historią jest Stare Miasto. Znajdziesz tu najważniejsze zabytki. Natomiast najbardziej reprezentacyjne jest Śródmieście. To również tutaj najwięcej się dzieje. Miejscowi i turyści spacerują, podziwiając architekturę. Przesiadują również w licznych restauracjach i kawiarniach. Co zobaczyć w Gdańsku? Jest kilka obowiązkowych pozycji.

Jedną z atrakcji Gdańska jest Złota Brama. Budowla pochodzi z 1612 roku. Została zaprojektowana przez Abrahama van den Blockego. Jest bogato zdobiona, a umieszczone na niej figury symbolizują cnoty obywatelskie i dążenia mieszczan.

Symbolem Gdańska jest również fontanna Neptuna. Powstała w 1613 roku, jednak sto lat później została przebudowana do obecnej wersji. Jest to ozdoba Długiego Targu, który kojarzony jest z kolorowymi kamienicami, ceglanym ratuszem utrzymanym w gotycko-manierystycznym stylu, Bramą Zieloną i Dworem Artusa. Spacer wzdłuż placu dostarczy przyjemnych wrażeń nie tylko miłośnikom architektury, sztuki i historii.

Najważniejsze atrakcje turystyczne w Gdańsku

Niewątpliwą atrakcją Gdańska jest Muzeum II Wojny Światowej. Zostało ono otwarte w 2017 roku. Możesz zobaczyć tu wystawy główne i czasowe, które pozwolą cofnąć Ci się do lat 1939–1945.

To nie wszystkie ciekawe miejsca w Gdańsku związane z historią. Dla miłośników podróży w czasie interesującą opcją jest również Europejskie Centrum Solidarności. To miejsce, które upamiętnia walkę z komunizmem. Wystawa doskonale oddaje atmosferę tamtych czasów.

Jeżeli lubisz niecodzienne atrakcje, w Gdańsku możesz wybrać się do Galerii Starych Zabawek przy ulicy Piwnej 19/21. Możesz zobaczyć tu pokaźną kolekcję zabawek, które pochodzą z lat 1920–1989. Oglądając eksponaty, z pewnością nie raz wspomnisz swoje dzieciństwo.

Dla miłośników punktów widokowych atrakcją Gdańska jest Żuraw M3 w Stoczni Cesarskiej (przy ul. Wyposażeniowców). Pozwala podziwiać miasto z wysokości 30 metrów. Bilety możesz kupić na miejscu lub przez internet.

Gdańsk: atrakcje dla dzieci

Gdańsk oferuje również wiele dla dzieci. Co warto zobaczyć poza zabytkami? Zabierz swoją pociechę:

  • na interaktywną wystawę „Ludzie-Statki-Porty” (Ołowianka 9–13),
  • do parku trampolin JumpCity,
  • na zwiedzanie Polsat Plus Areny Gdańsk.

Ciekawą atrakcją Gdańska jest Centrum Hewelianum (Gradowa 6). To multimedialny ośrodek, w którym dziecko może rozwijać swoją wiedzę i poznawać świat.

Wycieczka do Gdańska – co jest ważne?

Przede wszystkim zastanów się, jak zamierzasz poruszać się po mieście. Jeżeli wybierasz komunikację miejską, wcześniej sprawdź połączenia autobusowe i tramwajowe z wybranymi atrakcjami Gdańska. Gdy wybierasz auto, dowiedz się wcześniej, gdzie parkować oraz które strefy są płatne.

Przed wyjazdem na wycieczkę możesz wykupić ubezpieczenie turystyczne w Polsce. Działa ono na terenie Polski i za kilka złotych dziennie może uchronić przed większymi wydatkami, które można ponieść bez polisy. W jego ramach otrzymasz wsparcie finansowe, gdy ulegniesz wypadkowi na wyjeździe. Gdy zajdzie taka potrzeba, zorganizujemy wizytę lekarza lub pielęgniarki w miejscu zakwaterowania, a także zaopiekujemy się Twoim dzieckiem. Dzięki polisie możesz być spokojny, że otrzymasz niezbędną pomoc w trudnej sytuacji.

Zespół Nationale-Nederlanden 05.04.2022