Najciekawsze miejsca na wakacje w Polsce

Urlop w Polsce może być równie ciekawy co wyjazd za granicę. Mazury, Tatry czy Bieszczady zapewniają ogrom atrakcji. Sprawdź, jak zorganizować wakacje w Polsce i dlaczego powinieneś kupić ubezpieczenie na taki wyjazd.

Piękne plaże, jeziora, parki krajobrazowe i miasta z tysiącletnią historią – wszystko to jest na wyciągnięcie ręki. Podróż po Polsce może być równie ekscytująca co wyjazd za granicę.  Podpowiadamy, gdzie pojechać i jak zorganizować urlop, nie wyjeżdżając z kraju.

W 2019 roku Polskę odwiedziło ponad 21 milionów turystów z zagranicy. Przyjezdni wybierają nasz kraj nie tylko ze względu na atrakcyjne ceny, ale także dlatego, że mamy się czym pochwalić!

Wakacje w Polsce – najpiękniejsze miejsca

Wbrew pozorom podróż po Polsce może być równie ekscytująca co wyjazd za granicę. W dobie globalizacji wielu z nas nigdy nie odwiedza najpiękniejszych zakątków naszego kraju. Oto lista najbardziej docenianych miejsc w Polsce:

  1. Mazury - W 2015 roku amerykański magazyn „Lonely Planet” opublikował coroczną listę polecanych destynacji. Wśród nich znalazły się także miejsca w Polsce, a pierwsze miejsce zajęły właśnie Mazury. Niektórzy nazywają je Zielonymi Płucami Polski, a także Krainą Tysiąca Jezior. To nieprawda, bo... na Mazurach jest prawie dwa i pół tysiąca zbiorników wodnych! Znajdziesz tam zarówno jarmarczne i kolorowe miasteczka, takie jak choćby Mikołajki, jak i miejsca obfitujące tylko w dziką naturę. Mazury to doskonałe miejsce na żeglugę jachtem, spływy kajakowe, a także wycieczki rowerowe.
  2. Wrocław - Stolica Dolnego Śląska to miejsce bardzo uniwersalne. Z jednej strony miasto ma tysiącletnią historię – pełno tam ciekawych zabytków i obiektów kultury. Z drugiej zaś jest to szybko rozwijająca się, nowoczesna metropolia, stąpająca pod tym względem po piętach Warszawie. Romantyczny spacer po Ostrowie Tumskim, odwiedziny w Hydropolis, rejs statkiem wycieczkowym po Odrze – we Wrocławiu ciężko się nudzić.
  3. Kraków - Dawna stolica Polski to przede wszystkim tętniące życiem kawiarnie, doskonale zachowane zabytki i zadbane parki. Kto nigdy nie był w Krakowie, zakocha się w labiryncie brukowanych uliczek i zaułków, a także w szerokich deptakach prowadzących między historycznymi domami kupieckimi. Oprócz Starego Miasta warto też odwiedzić Kazimierz – miejsce pełne kruszącego się tynku i odsłoniętej cegły, łączące industrialność z gotykiem. Tamtejsze synagogi i rzemieślnicze piwnice to nie tylko przykład autentycznej żydowskiej kultury, ale także niezwykłe miejsce spotkań, którego nie możesz przegapić.
  4. Łeba - Łeba to niewielkie, urokliwe miasteczko słynące z czystych i szerokich plaż. Piasek jest tam biały i drobny niemal jak mąka, a kilka kilometrów od Łeby znajdują się słynne ruchome wydmy – cud natury, nazywany czasem polską Saharą. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie zobaczysz ogromny, nadmorski obszar pokryty piaskiem, otoczony jeziorami i lasami. Co roku od czerwca do września w Łebie odbywa się mnóstwo koncertów i festiwali. Nie przegap parady Księstwa Łeba, a pod koniec sierpnia koniecznie wybierz się na łebską plażę na pokaz latawców z całego świata, które prezentowane są w ramach Międzynarodowego Festiwalu Latawców.
  5. Tatry - Polskie góry, choć nie tak wysokie jak Alpy, oferują niemniej atrakcyjne trasy i doskonałą infrastrukturę turystyczną. Na najpiękniejsze widoki możesz liczyć oczywiście w Tatrach. Wyłaniające się z mgły ostre szczyty Kasprowego, Rys czy Giewontu to niezapomniany widok, po który tysiące osób rokrocznie przyjeżdżają na południe Polski. Jednymi z najpiękniejszych szlaków jest trasa wiodąca po grani Czerwonych Wierchów. Równie atrakcyjna jest droga na Koprowy Wierch.

Tanie wakacje w Polsce – pomysły na udany urlop

Udany urlop wcale nie musi być kosztowny. Zobacz, jak możesz zorganizować niedrogie wakacje w pięknych miejscach w Polsce.

  1. Spływ kajakowy Brdą - Brda to jedna z najciekawszych polskich rzek. Gęsto meandrująca, poprzecinana powalonymi drzewami daje wrażenie poruszania się po gęstej dżungli. Natomiast piękne i czyste jeziora to możliwość kilkudniowego wypoczynku w okolicznościach dzikiej przyrody. Tygodniowy spływ kajakowy to bardzo budżetowa opcja wyjazdowa. Wypożyczenie sprzętu na jeden dzień to koszt od 15 do 30 zł za osobę.
  2. Wyprawa rowerowa przez piękny wschód - Rowerowa wycieczka jedną z najpiękniejszych polskich tras to doskonały sposób na aktywny wypoczynek dla osób z niewielkim budżetem. Green Velo to rowerowy szlak prowadzący przez pięć różnych województw i pięć różnych parków narodowych: Wigierski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy Białowieski Park Narodowy oraz Roztoczański Park Narodowy. Trasa wraz z odnogami liczy łącznie ponad dwa tysiące kilometrów, dlatego jej przemierzenie może zająć Ci więcej niż jeden wyjazd wakacyjny.

Zobacz też: Góry Izerskie rowerem – jak się przygotować i jaką trasę wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne na wakacje w Polsce

Ze względu na dostępną w Polsce publiczną służbę zdrowia i refundację akcji ratowniczych wiele osób rezygnuje z dodatkowego ubezpieczenia turystycznego podczas urlopu w Polsce. Niesłusznie, bo wsparcie towarzystwa ubezpieczeniowego daje wiele wymiernych korzyści, np. dzięki rozszerzeniu polisy o assistance samochodowy awaria auta na wakacjach nie będzie stanowiła problemu. Jako Twój ubezpieczyciel zadbamy o odholowanie pojazdu i zorganizujemy jego naprawę. Natomiast w przypadku nagłego zachorowania Twojego dziecka wystarczy, że zadzwonisz pod podany przez nas numer alarmowy, a my zorganizujemy przyjazd lekarza na wizytę do miejsca Waszego wypoczynku.

Zespół Nationale-Nederlanden 19.01.2021