Obowiązkowe wyposażenie roweru oraz takie, które warto mieć

Nie każdy rower, który możesz kupić, ma całe obowiązkowe wyposażenie. Dowiedz się, jak musi być wyposażony jednoślad, abyś mógł wyjechać nim bezpiecznie na ulicę.

Obowiązkowe wyposażenie roweru dokładnie określają przepisy o ruchu drogowym. Są takie modele rowerów, które po zakupie musisz dodatkowo doposażyć, zanim wyjedziesz na drogi publiczne. Akcesoria rowerowe można zatem podzielić na obowiązkowe oraz takie, które ułatwiają życie i poprawiają komfort jazdy.

Obowiązkowe wyposażenie roweru

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury zawartym w prawie o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz.U. z 2016 r., poz. 2022), rower musi posiadać:

  • hamulce – rower musi mieć minimum jeden i oczywiście w pełni sprawny hamulec,
  • oświetlenie – tutaj dokładnie określony jest również kolor światła i kształt odblasków (zasad jest znacznie więcej, dlatego szerzej omówimy je poniżej),
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Bezpieczne oświetlenie rowerowe

Obowiązkowe oświetlenie do roweru to białe lub żółte światło z przodu, które świeci w trybie stałym lub migających. Z tyłu światło musi być koloru czerwonego – musi to być minimum jeden odblask. Ale uwaga – nie może on być w kształcie trójkąta. Światło pozycyjne w rowerze jest obowiązkowe i powinno znajdować się na wysokości od 25 cm do 150 cm od podłoża. Wszystkie odblaski zamontowane w rowerze muszą być wyraźnie widoczne dla innych użytkowników drogi znajdujących się 150 metrów od Ciebie. Kierunkowskazy są konieczne, jeżeli konstrukcja roweru lub ciągniętej przez Ciebie przyczepy uniemożliwia wyraźne zasygnalizowanie zmiany kierunku jazdy przez wyciągnięcie ręki.

Jeśli chcesz zamontować odblaski na kołach lub zamontować opony z paskiem odblaskowym, pamiętaj, że dodatkowe odblaski muszą znaleźć się po obu stronach roweru. Jako rowerzysta nie masz obowiązku jeżdżenia na światłach w ciągu dnia – musisz ich używać od zmierzchu do świtu oraz w tunelu. Jednak gdy deszcz lub mgła mocno ograniczają widoczność, włącz światła – to zdecydowanie poprawi Twoje bezpieczeństwo na drodze.

Dodatkowe wyposażenie, które na pewno Ci się przyda

Kask nie jest obowiązkowy, ale powinieneś go mieć, aby chronić swoje życie i zdrowie. Jeśli Twój rower nie ma fabrycznie zainstalowanych błotników, przemyśl ich zakup – skutecznie chronią przed ubłoceniem. Stopka ułatwi parkowanie, a skoro jesteśmy przy tym temacie, solidne zapięcie do roweru to konieczność. Ponadto, abyś mógł bezpiecznie przewozić i korzystać ze swojego telefonu na rowerze, zaopatrz się w odpowiedni uchwyt. Jeśli Twój rower nie ma koszyka na bidon, możesz kupić gotowy zestaw. Bagażnik to również bardzo przydatne akcesorium – możesz zamontować na nim fotelik dla dziecka lub sakwy rowerowe.

Czy rowerzysta musi mieć ubezpieczenie OC?

Nie musi, ale zdecydowanie powinien. Jadąc na rowerze, jesteś takim samym uczestnikiem ruchu jak kierujący samochodem. Możesz spowodować wypadek, uszkodzić komuś pojazd czy zniszczyć inne mienie w wyniku nieszczęśliwych okoliczności. W takim wypadku ciężar pokrycia części lub całości kosztów zniszczeń spocznie na nas, Twoim ubezpieczycielu.

Warto również ubezpieczyć rower od kradzieży, a w sytuacji gdy jeździsz na rowerze z profesjonalnym wyposażeniem, powinieneś wybrać właściwy pakiet ochrony dla Twojego sprzętu. Ubezpieczenie roweru obejmuje również pomoc assistance, kiedy Twój rower się zepsuje. Jest to opcja zdecydowanie warta zainteresowania.

Ubezpieczenie NNW dla rowerzysty to opcja, która może przydać się dosłownie w każdej chwili. Nawet jeśli jeździsz na rowerze wyłącznie rekreacyjnie, może się zdarzyć, że ulegniesz wypadkowi. Wówczas otrzymasz od nas świadczenie,
 

Zespół Nationale-Nederlanden 26.11.2020