Planujesz podróż życia? Sprawdź, czy nie potrzebujesz paszportu

Zanim wyruszysz na wymarzone wakacje lub w podróż biznesową, z odpowiednim wyprzedzeniem wyrób paszport. Ile trwa wyrobienie paszportu i jakie dokumenty musisz przygotować?

Wyrobienie paszportu trwa około 30 dni od daty złożenia niezbędnych dokumentów. To minimum czasu, który będzie potrzebny, aby bez stresu odebrać dokument przed planowanym wyjazdem. Nie warto jednak czekać do ostatniej chwili – np. wiosną, ze względu na zbliżające się wakacje, wpływa bardzo duża liczba podań o paszporty. Jeśli wyjazd planujesz od dawna, lepiej w spokoju zbierz niezbędne dokumenty i złóż je w biurze paszportowym jesienią.

Wyrobienie paszportu – jakich dokumentów potrzebujesz?

Mimo że wiele spraw urzędowych możesz załatwić za pomocą profilu zaufanego na platformie ePUAP, po paszport musisz udać się do urzędu. Jest to dokument tożsamości, którym posługujesz się na świecie – tożsamość właściciela paszportu nie może budzić najmniejszych wątpliwości. Zatem musisz zebrać komplet dokumentów, zrobić zdjęcia i udać się do biura paszportowego. Wyłącznie tam znajdziesz wniosek o wydanie dokumentu, który podpiszesz w obecności urzędnika.

Lista dokumentów niezbędnych do wyrobienia paszportu:

  • Ważny dowód osobisty.
  • Fotografia – kolorowa o wymiarach 35 × 45 mm, wykonana nie wcześniej niż pół roku przed złożeniem wniosku. Fotografia, na której wyraźnie widoczna jest twarz (bez nakrycia głowy, ciemnych okularów itp.), musi być wykonana na jasnym tle. W celu wykonania zdjęcia najlepiej udaj się do fotografa – będziesz miał pewność, że zdjęcie spełni urzędowe normy.
  • Potwierdzenie uiszczenia opłaty paszportowej – jeśli korzystasz ze zniżki, musisz mieć ze sobą dokument potwierdzający to uprawnienie.
  • Do wyrobienia paszportu dla dziecka potrzebna jest pisemna zgoda obojga rodziców lub prawnego opiekuna, jeśli rodzice lub jedno z nich zostało pozbawione władzy rodzicielskiej przez sąd. Jeśli nie ma zgodności rodziców co do wyrobienia paszportu małoletniemu, decyzję podejmuje sąd rodzinny.
  • Wniosek o paszport – wypełniasz go na miejscu i podpisujesz w obecności urzędnika.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Podstawowa opłata za paszport wynosi 140 zł. Zniżkami objęci są emeryci i renciści, uczniowie, studenci i osoby niepełnosprawne oraz – od niedawna – rodzice dzieci posiadający ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny. Zapłacą oni 50% opłaty, czyli 70 zł. Paszport dla dziecka do 5. roku życia kosztuje 30 zł (z Kartą Dużej Rodziny 15 zł), dla dziecka w wieku 5–13 lat opłata paszportowa wynosi 60 zł (z Kartą Dużej Rodziny 30 zł).

Zniżkę otrzymasz również, wyrabiając nowy paszport, gdy:

  • znacząco zmienił się Twój wygląd,
  • nie ma już miejsca na wizy w starym paszporcie,
  • zmieniły się Twoje dane, np. nazwisko.

Z opłaty paszportowej zwolnione są osoby, które udają się na leczenie za granicę, emeryci powyżej 70. roku życia, żołnierze jadący na misję zagraniczną, osoby pobierające zasiłek z opieki społecznej lub stale przebywające w DPS-ie.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać przed podróżą?

Do krajów strefy Schengen wjedziesz, legitymując się dowodem osobistym. Wiele kontrowersji wzbudził Brexit, ale póki co do końca 2020 roku Polacy mogą latać do Wielkiej Brytanii z dowodem osobistym. Pozostałe destynacje wymagają legitymowania się paszportem, a do wielu krajów potrzebna jest również wiza.

Jako podróżny powinieneś również posiadać ubezpieczenie turystyczne. Taka polisa pokryje koszty udzielenia Ci pomocy medycznej za granicą i ewentualnego transportu do domu. Assistance będzie stanowić realne wsparcie, kiedy wydarzy się coś nieprzewidzianego i będziesz potrzebował pomocy prawnika lub tłumacza. Zgubiony lub skradziony bagaż również nie będzie tak problematyczny, ponieważ zwrócimy Ci pieniądze 
 

Zespół Nationale-Nederlanden 26.11.2020