Jak wybrać rower? Kompletny poradnik

Jak wybrać rower miejski do jazdy rekreacyjnej? Na co zwracać uwagę, wybierając rower dla siebie? Sprawdź, jakie wyposażenie jest niezbędne do codziennej jazdy.

Jazda na rowerze jest zdrowa i przyjemna, wspiera odporność i pomaga zadbać o doskonałą formę. Jak wybrać dobry rower? Na jakie elementy wyposażenia zwrócić szczególną uwagę?

Polacy znów doceniają zalety jazdy na rowerze, rozwija się infrastruktura dla jednośladów. Jeśli chcesz przesiąść się z samochodu na rower lub zacząć aktywnie spędzać wolny czas, chętnie pomożemy Ci wybrać dobry sprzęt.

Jaki rower wybrać dla siebie?

Wybór roweru zaczynamy od odpowiedzi na pytanie, po jakich trasach będziemy się poruszać najczęściej. Rower rowerowi nierówny. Jednoślady projektuje się pod konkretne potrzeby i dyscypliny sportu. I tak rower do jazdy po mieście będzie mieć inne wyposażenie niż ten do jazdy wyczynowej w terenie.

Rower miejski

Przeznaczony dla osób, które poruszają się głównie po ścieżkach utwardzonych. Większość modeli nie ma przedniego amortyzatora. Rower miejski pozwala szybko i wygodnie przemieszczać się na dużych odległościach. Wyposażony jest w opony szosowe, kompletne oświetlenie, hamulce szczękowe, coraz częściej ma również dynamo i przerzutki ukryte w piastach kół. Geometria ramy, kierownica jaskółka i szerokie siodełko sprawiają, że na rowerze miejskim jedziemy w pozycji wyprostowanej. Tego typu jednoślad ma komplet błotników, bagażnik, a często również koszyk na kierownicy.

Rower trekkingowy

Mocny rower z dużą liczbą biegów, na dużych kołach i oponach szosowych lub semi slick (z delikatnym bieżnikiem), przystosowany do jazdy z większym obciążeniem. Na nim również siedzisz prosto, ale siodełko jest węższe, turystyczne, za to na amortyzowanej sztycy. Rower sprawdza się na drogach utwardzonych, przeznaczony jest do pokonywania długich dystansów. Zwykle jest w pełni wyposażony: ma błotniki, pełne oświetlenie, bagażnik i osłonę łańcucha. Tańsze modele mają hamulce V-brake, w droższych instaluje się mechanizm tarczowy. Rowery trekkingowe służą do uprawiania turystyki rowerowej, ale doskonale sprawdzają się także jako środek transportu w zatłoczonym mieście.

Rower górski

MTB to największa grupa sprzętowa – obejmuje rowery rekreacyjne i wyczynowe. Do wyboru mamy tutaj ogromną liczbę konfiguracji osprzętu. Są to jednoślady na szerokich, terenowych oponach. Geometria ramy i kształt kierownicy wymuszają jazdę w pozycji lekko pochylonej. Rowery górskie dzielimy na hardtail (z przednią amortyzacją) oraz full suspension (z pełnym zawieszeniem – amortyzowany jest przedni widelec oraz rama). Modele z pełnym zawieszeniem służą do jazdy w najtrudniejszych warunkach. Hamulce tarczowe są obecnie standardem w rowerach MTB, choć najtańsze modele wyposażone są w hamulce V-brake. Rower MTB jest odpowiedni dla osób, które lubią jeździć w terenie, w tym po bezdrożach. Dobrze sprawdzi się też w mieście, z łatwością pokonasz na nim wysokie krawężniki i nierówności na chodnikach.

Rower crossowy

Uniwersalny jednoślad – łączy w sobie zalety roweru trekkingowego i górskiego. Możesz na nim poruszać się po mieście i wyjechać na weekendową wycieczkę w teren. Sprawdzi się na asfalcie i na leśnych ścieżkach. Do tego roweru trzeba dokupić błotniki, a często również oświetlenie. Rowery crossowe są przystosowane do zainstalowania standardowego bagażnika. Wyposażone są w wydajny amortyzator przedni, siodełko turystyczne lub MTB. Rowery crossowe z wyższej półki mają hamulce tarczowe hydrauliczne. Liczba biegów jest zbliżona do MTB, dzięki czemu masz dobre wsparcie od sprzętu w terenie.

Rower szosowy

Kolarzówka to szybki i bardzo lekki rower na gładkich oponach. To dobry wybór na rower sportowy i treningowy. Jazda po mieście jest możliwa, ale ze względu na wymaganą mocno pochyloną pozycję nie do końca wygodna. W ostatnich latach produkuje się również gravele – rowery szosowe, na których można jeździć również w terenie.

E-bike

Rower elektryczny wyposażony jest w silnik, który zapewnia wsparcie podczas pedałowania.  To niezawodny środek transportu w mieście. Szybko pokonasz na nim długie dystanse bez nadmiernego wysiłku.

Bez względu na to, jaki rower wybierzesz, warto zadbać o ubezpieczenie sprzętu od kradzieży i innych zagrożeń. Sprawdź nasze ubezpieczenie roweru i rowerzysty.

Zespół Nationale-Nederlanden 28.04.2021