Hokej na lodzie — poradnik dla początkujących

Hokej na lodzie to gra zespołowa, która daje wiele frajdy. Poznaj zasady gry w hokeja i sprawdź, jak przygotować się do uprawiania tego sportu.

Gry zespołowe dają ogromną satysfakcję i świetnie rozładowują stres. Hokej na lodzie nie jest tak popularny jak piłka nożna, a szkoda, bo to bardzo ciekawa dyscyplina sportowa.

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z hokejem na lodzie, a może Twoje dziecko chce się zapisać do drużyny? Ten sport wymaga dobrego przygotowania. Z naszego poradnika dowiesz się, jakie są zasady gry, co kupić na początek i jak się zabezpieczyć.

Hokej na lodzie to brutalna gra? Zanim osądzisz, poznaj zasady

Hokej na lodzie uznawany jest za brutalny i mocno urazowy sport – to mit. To aktywność dla ludzi w każdym wieku i wiele osób gra w hokeja towarzysko. Jeśli lubisz jazdę na łyżwach i sporty zespołowe, jest to propozycja w sam raz dla Ciebie.

Zasady gry w hokeja są następujące. Naprzeciwko siebie stają dwie drużyny, w których mamy jednego bramkarza, trzech napastników i dwóch obrońców, do tego „zapasowa” piątka meczowa. Mamy zatem dwie grupy składające się z 11 zawodników. Ile trwa mecz hokeja na lodzie? 60 minut, ale podzielony na trzy tercje trwające po 20 minut każda. Faule są niedozwolone i surowo karane. Rozgrywka polega na tym, by za pomocą kija umieścić krążek w bramce drużyny przeciwnej.

Naturalnie osoba, która zaczyna swoją przygodę z hokejem, powinna bardzo dobrze jeździć na łyżwach. Przemierzanie lodowiska z kijem i sprytne omijanie przeciwników wymagają co najmniej dobrej techniki jazdy.

Jaki sprzęt jest potrzebny do uprawiania hokeja?

Najważniejsze oczywiście są łyżwy – do wyboru masz specjalne hokejowe lub popularne figurówki. Czym różnią się od siebie? Łyżwy hokejowe zapewniają większą stabilność, ale jednocześnie umożliwiają wykonywanie szybkich skrętów i uników. Natomiast te do jazdy figurowej pozwalają na wykonywanie różnego rodzaju ewolucji, ale nie zapewniają początkującemu graczowi stabilności, jaką oferują pierwsze łyżwy.

Atrybutem hokeisty jest kij – drewniany lub kompozytowy. Kij do hokeja wykonany z drewna jest ciężki, ale wielu graczy woli tradycyjne rozwiązanie od tych ultralekkich, węglowych lub kevlarowych. Wybór kija do hokeja to kwestia wygody i zasobów finansowych – wykonane z włókna węglowego są bardzo drogie. Na tym wybór się nie kończy, bowiem są też kije prawe i lewe. Nie chodzi tutaj o to, że są to odmiany dla osób praworęcznych i leworęcznych, ale o to, z której strony ciała zawodnik z reguły prowadzi kij. Jest to kwestia indywidualna, więc każdy gracz dobiera go sam. Podstawowa zasada mówi, że kij powinien być trzymany w sposób naturalny.

Bezpieczeństwo, czyli kask i ochraniacze hokejowe

Do gry potrzebujesz również kasku i kompletu ochraniaczy. Kaski hokejowe podlegają certyfikacji – o jakości ochrony świadczą oznaczenia: HECC, CE lub CSA. Wybierając to akcesorium, koniecznie zwróć na to uwagę. Ważne jest również odpowiednie dopasowanie – kask powinien chronić głowę przed przypadkowym uderzeniem kijem lub krążkiem oraz upadkiem na lód. Również ochraniacze na szczękę są obowiązkowe. Najlepiej wybierz dwa osobne – na górną i dolną szczękę, a będzie Ci wygodniej.

Strój hokeisty to swojego rodzaju zbroja. Mamy ochraniacz tułowia, ramion, łokci i goleni, do tego rękawice i ochraniacz na krocze. Ten zestaw powinien dobrze chronić przed kontuzjami, ale nie może być zbyt ciężki – wówczas poruszanie się po lodowisku nie będzie sprawiało Ci żadnej przyjemności, a wręcz przeciwnie.

Ubezpiecz się i graj bez obaw o wysokie koszty leczenia

Każda aktywność sportowa jest wskazana, ale może wiązać się z kontuzjami. Dlatego zanim wyjedziesz na lód, ubezpiecz się. Polecamy naszą polisę na wypadek uszkodzenia ciała. Jeśli zdecydujesz się na jej uzupełnienie o pakiet Ortopeda, wówczas po kontuzji możesz liczyć na łatwo dostępne wizyty u lekarzy specjalistów, szybką diagnostykę i zabiegi rehabilitacyjne. Hokej, mimo że uważany za sport o dużym ryzyku kontuzji, nie jest dyscypliną, która jest wyłączona spod ochrony ubezpieczeniowej, jak loty balonem czy wspinaczka wysokogórska. Sprawdź naszą polisę na wypadek uszkodzenia ciała:
https://www.nn.pl/dla-ciebie/zycie-i-zdrowie/ubezpieczenie-na-wszelki-wypadek.html

Zespół Nationale-Nederlanden 28.04.2021