Gdzie zgłosić pogryzienie przez psa i kto może uzyskać odszkodowanie za nie?

Co możesz zrobić, gdy Twój pies kogoś ugryzie? Jak zapewnić poszkodowanemu opiekę lekarską? Czy postępowanie w przypadku lekkiego pogryzienia jest inne niż w sytuacji, gdy konieczne jest leczenie szpitalne?

Gdy Twój pies kogoś ugryzie, to nigdy nie próbuj tłumaczyć ani zwierzęcia, ani siebie. Jesteś za nie przez całego jego życie odpowiedzialny i musisz mieć tego świadomość. Nie ulegaj emocjom. Niestety w takiej sytuacji, to Twoje zwierzę jest winne i musisz ponieść tego konsekwencje.

Gdzie zgłosić pogryzienie przez psa?

Zacznij od uspokojenia psa, aby już nikogo nie ugryzł. Najlepiej załóż mu kaganiec i przywiąż smyczą w jakimś bezpiecznym miejscu. Następnie porozmawiaj z osobą poszkodowaną. Musisz się dowiedzieć, jak doszło do tego zdarzenia. Jeżeli masz przy sobie apteczkę, to przemyj ranę albo odpowiednio ją zabezpiecz. Chodzi tutaj po prostu o udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

 

Twoim obowiązkiem jest zaproponowanie pogryzionemu zawiezienie go do przychodni albo na pogotowie ratunkowe, zależnie od tego, jak rozległe są rany. Pamiętaj, żeby nalegać na konsultację lekarską, nawet wtedy gdy osoba zapewnia, że nic jej się nie stało. Może mieć obrażenia wewnętrzne, których nie widać gołym okiem.

 

Kolejnym krokiem jest poinformowanie osoby poszkodowanej o tym, czy Twój pies był szczepiony na wściekliznę. Jeżeli nie, to od razu o tym powiedz, ponieważ w takiej sytuacji konieczna jest wizyta na pogotowiu. Lekarz będzie musiał opatrzyć ranę i podać pogryzionej przez psa osobie odpowiednie leki, które zahamują rozwój infekcji. Rany zadane przez wściekłego psa wyjątkowo trudno się goją.

 

Jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Czasami osoba poszkodowana jest zdenerwowana i nie zależy jej na polubownym załatwieniu sprawy. Może nalegać na wezwanie policji. Wtedy nie zaogniaj sprawy i porozmawiaj z funkcjonariuszami. Spokojnie wyjaśnij im, co zaszło. Takie postępowanie będzie działało na Twoją korzyść, jeżeli sprawa trafi do sądu.

Pogryzienie przez psa – co Ci grozi?

W zależności od tego, jak ciężkie są obrażenia spowodowane przez Twojego psa, możesz ponieść konsekwencje z Kodeksu wykroczeń lub karnego. Jeżeli obrażenia są niegroźne dla życia osoby poszkodowanej, to Twój czyn zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie. Będziesz odpowiadać za niezachowanie środków ostrożności w czasie opieki nad zwierzęciem. Gdy skutki pogryzienia przez psa utrzymują się przez 7 dni, to osoba poszkodowana ma prawo do zgłoszenia tego na policję. Wtedy dalsze postępowanie karne będzie się toczyło w sądzie. Z urzędu będziesz ścigany wtedy, gdy osoba poszkodowana doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Dodatkowo może się ona ubiegać o wysokie odszkodowanie w sądzie cywilnym.

Czym różni się zadośćuczynienie i odszkodowanie za pogryzienie przez psa?

Zadośćuczynienie za pogryzienie przez psa odnosi się do szkód niematerialnych. Mamy tutaj na myśli traumę, stres oraz silne przeżycia związane z tym nieprzyjemnym wydarzeniem. W skrajnych przypadkach poszkodowana osoba może odczuwać lęk przed psami do końca życia.

Natomiast odszkodowanie odnosi się do szkód materialnych. Ma ono pokryć koszty leczenia, podartego ubrania, rehabilitacji itd.

Jak się zabezpieczyć przed koniecznością wypłaty wysokiego odszkodowania?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy, które zapewniają wsparcie finansowe, gdy grozi Ci konieczność wypłaty odszkodowania za pogryzienie przez psa. Często są one opcją dodatkową do innego ubezpieczenia. Możesz je dokupić na przykład do ubezpieczenia mieszkania lub do ubezpieczenia domu z OC. Gdy będziesz mieć wykupioną tego rodzaju polisę i Twój pies wyrządzi szkody, ubezpieczenie zabezpieczy środki na wypłatę odszkodowania. Możesz dostać nawet 100 tysięcy złotych na pokrycie tego rodzaju strat. Ubezpieczenie działa na terenie całego kraju

Zespół Nationale-Nederlanden 06.10.2021