Wakacje w Niemczech – jak wybrać ubezpieczenie zdrowotne?

Wybierając się na urlop do Niemiec, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Zobacz, jak wybrać odpowiednie.

Polacy często wyjeżdżają do Niemiec do pracy lub żeby się kształcić. Ten kraj w mniejszym stopniu jest kojarzony z odpoczynkiem. Jednak może warto spędzić wakacje w Niemczech? Aby wówczas czuć się komfortowo i bezpiecznie, zainwestuj w ubezpieczenie na wyjazd do Niemiec.

Ubezpieczenie jest potrzebne, nawet jeśli w planach masz tylko zwiedzanie na przykład niemieckich zamków. Polisa jest od tego, aby zapewnić Ci wsparcie finansowe i pomoc w zorganizowaniu leczenia, gdy przytrafi Ci się nieszczęśliwe zdarzenie losowe. Jakie są stawki ubezpieczenia w Niemczech i na co zwrócić uwagę przy jego wybieraniu?

Dlaczego lepiej mieć wykupione ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech?

Niemiecka służba zdrowia opiera się na dwóch filarach. Pierwszy to system państwowy, a drugi prywatny. Powszechne ubezpieczenie zdrowotne, tak samo jak w Polsce, jest obowiązkowe i wszyscy Niemcy są nim objęci. Jest to najważniejsze źródło finansowania służby zdrowia. Jako obcokrajowiec możesz skorzystać z jednej z wielu publicznych kas chorych.

Jeśli chodzi o prywatny system ubezpieczeń, to jest nim objęta bardzo niewielka liczba Niemców, mniej więcej 10 procent. Tego rodzaju system gwarantuje im dostęp do szerokiej bazy diagnostycznej oraz możliwość korzystania z prywatnych klinik i szpitali. W ramach tego systemu ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech pacjent najpierw ma obowiązek zapłacić za leczenie, a później może się zwrócić do ubezpieczyciela o zwrot poniesionych kosztów.

Jak wygląda polskie ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech?

Jako polski turysta, który przyjeżdża do tego kraju, aby go zwiedzać i odpoczywać, gdy będziesz potrzebować porady lekarza, to masz prawo do skorzystania z powszechnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Warunkiem korzystania przez Ciebie z leczenia w publicznych placówkach służby zdrowia jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wystawia ją Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pewnie teraz zastanawiasz się nad tym, po co Ci ubezpieczenie zdrowotne, skoro wszystko masz zapewnione? Okazuje się, że nie do końca. Masz prawo do skorzystania z leczenia w placówkach medycznych w Niemczech, ale tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Ostateczną decyzję o tym, czy możesz się leczyć w ramach polskiego ubezpieczenia w Niemczech, podejmuje tamtejszy lekarz.

Ubezpieczenie zdrowotne a koszty leczenia w Niemczech

Nie zawsze posiadanie karty EKUZ jest równoznaczne z pokryciem przez polską służbę zdrowia wszystkich kosztów Twojego leczenia podczas urlopu w Niemczech. Nie musisz płacić za leczenie w ramach opieki specjalistycznej czy tej w szpitalu. Jednak nie zawsze polskie ubezpieczenie w Niemczech obejmuje wszystkie świadczone Ci usługi medyczne. Oznacza to, że czasami musisz pokryć część kosztów leczenia, które nie są niskie.

Koszt jednego dnia pobytu w szpitalu w Niemczech to przeciętnie 10 euro. Jeżeli będziesz się w ten sposób leczyć przez więcej niż 28 dni, to nie musisz ponosić dalszych kosztów.

Jakie są stawki ubezpieczenia w Niemczech?

Ubezpieczenie zdrowotne przy wyjeździe do Niemiec jest zależne od ubezpieczyciela. Ogólnie rzecz biorąc, ceny ubezpieczeń turystycznych do tego kraju wahają się od 100 do 300 zł. Poza ceną polisy warto również zwrócić uwagę na jej zakres. Zobacz, jakie dokładnie zdarzenia losowe gwarantują wypłatę świadczenia pieniężnego i w jaki sposób organizowane jest leczenie w takiej sytuacji.

Ubezpieczenie turystyczne w Niemczech – jakie ma zalety?

Ubezpieczenie turystyczne w Niemczech może obejmować na przykład pokrycie kosztów leczenia (do 1 miliona złotych), zwrot pieniędzy za odwołaną lub skróconą wycieczkę oraz transport osoby ubezpieczonej do Polski. Koniecznie sprawdź, czy polisa obowiązuje również w przypadku, gdy zarazisz się koronawirusem.

Zespół Nationale-Nederlanden 16.06.2021