Wyjazd do Niemiec – jakie ubezpieczenie?

Wybierając się na urlop do Niemiec, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Zobacz, jak wybrać odpowiednie.

Materiał marketingowy

Wybierasz się za naszą zachodnią granicę? Nie zapomnij o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego

Polacy często wyjeżdżają do Niemiec do pracy lub w celu podjęcia nauki. Ten kraj dla niektórych nie kojarzy się z wakacyjnymi podróżami. Piękna przyroda i imponujące miasta sprawiają jednak, że warto udać się tam na urlop. Aby w jego trakcie czuć się komfortowo i bezpiecznie, zainwestuj w ubezpieczenie turystyczne do Niemiec. Polisa jest niezbędna, nawet jeśli w planach masz tylko zwiedzanie. Ubezpieczenie turystyczne Niemcy ma zapewnić Ci wsparcie finansowe i pomoc w zorganizowaniu leczenia, gdy przytrafi Ci się nieszczęśliwe zdarzenie losowe. Jakie są stawki ubezpieczenia w Niemczech i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dlaczego lepiej mieć wykupione ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech?

Niemiecka służba zdrowia opiera się na dwóch filarach. Pierwszy to system państwowy, a drugi – prywatny. Powszechne ubezpieczenie zdrowotne – tak samo, jak w Polsce – jest obowiązkowe i wszyscy Niemcy są nim objęci. To najważniejsze źródło finansowania służby zdrowia. Jako obcokrajowiec możesz skorzystać z jednej z wielu publicznych kas chorych.

Jeśli chodzi o prywatny system ubezpieczeń, to jest nim objęta bardzo niewielka liczba Niemców – mniej więcej 10 procent. Tego rodzaju usługa gwarantuje im dostęp do szerokiej bazy diagnostycznej oraz daje możliwość korzystania z prywatnych klinik i szpitali. W ramach tego systemu ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech pacjent najpierw ma obowiązek zapłacić za leczenie, a później może się zwrócić do ubezpieczyciela o zwrot poniesionych kosztów.

Jak wygląda polskie ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech?

Jako polski turysta – który przyjeżdża do Niemiec, aby je zwiedzać i odpoczywać – gdy będziesz potrzebować porady lekarza, masz prawo do skorzystania z powszechnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Warunkiem korzystania z publicznych placówek służby zdrowia jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wystawia ją Narodowy Fundusz Zdrowia.

Prawdopodobnie zastanawiasz się teraz nad tym, po co Ci ubezpieczenie turystyczne w Niemczech, skoro wszystkie usługi medyczne masz zapewnione? Okazuje się, że nie do końca. Na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) masz prawo do skorzystania z leczenia w placówkach medycznych w Niemczech, ale tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Ostateczną decyzję o tym, czy możesz się leczyć w ramach polskiego ubezpieczenia w Niemczech, podejmuje tamtejszy lekarz. Karta EKUZ nie gwarantuje również pełnej ochrony. Szczegółowy zakres bezpłatnych świadczeń medycznych zależy od wewnętrznych regulacji obowiązujących w kraju. Z tego powodu warto wykupić ubezpieczenie turystyczne do Niemiec i nie martwić się o koszty leczenia.

Ubezpieczenie zdrowotne a koszty leczenia w Niemczech

Nie zawsze posiadanie karty EKUZ jest równoznaczne z pokryciem przez polską służbę zdrowia wszystkich kosztów Twojego leczenia podczas urlopu w Niemczech. Co do zasady nie musisz płacić za leczenie w ramach opieki specjalistycznej czy tej w szpitalu, jednak zakres ubezpieczenia zdrowotnego z EKUZ nie obejmuje wszystkich świadczonych usług medycznych. Z tego powodu czasami musisz pokryć część kosztów leczenia, które nie są niskie.

Koszt jednego dnia pobytu w szpitalu w Niemczech to przeciętnie 10 euro. Jeżeli będziesz się w ten sposób leczyć przez więcej niż 28 dni, to nie musisz ponosić dalszych kosztów. Opłaty za świadczenia ponadstandardowe (np. pokój jednoosobowy) obciążają pacjenta.

Zobacz również: Wyjazd z Polski do Niemiec – jak się przygotować?

Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Niemiec wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne do Niemiec może obejmować różne opcje. Ceny zaczynają się już od kilku złotych za dzień ochrony. Poza kosztem polisy warto również zwrócić uwagę na jej zakres. Zobacz, jakie dokładnie zdarzenia losowe gwarantują wypłatę świadczenia pieniężnego i w jaki sposób organizowane jest leczenie w takiej sytuacji. Koniecznie sprawdź, czy polisa obowiązuje również w przypadku, gdy zarazisz się koronawirusem.

W Nationale-Nederlanden ubezpieczenie turystyczne do Niemiec może obejmować na przykład pokrycie kosztów leczenia (do 1 miliona złotych), czy transport osoby ubezpieczonej do Polski. Mozesz też wykupić OC oraz NW. Dla rodzin z dziećmi obowiązują atrakcyjne rabaty – od 10 do 20 procent w przypadku posiadania karty dużej rodziny.

Ubezpieczenie turystyczne w Niemczech zabezpiecza Twoje interesy finansowe na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Jeśli planujesz uprawiać sporty ekstremalne podczas wyjazdu, dokup dedykowaną opcję.

Materiał przedstawia wybrane informacje o Ubezpieczeniu turystycznym, które jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Zespół Nationale-Nederlanden 14.09.2023