EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) – czym jest i jak ją wyrobić?

Wybierasz się na zagraniczne wakacje i zastanawiasz się, co zrobić, by były one bezpieczne dla ciebie i twoich bliskich? Jednym ze sposobów jest wyrobienie darmowego dokumentu, którym jest EKUZ. Uprawnia on do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w krajach należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Czym dokładnie jest EKUZ, jak ją wyrobić i dlaczego mimo wszystko warto dodatkowo zadbać o ubezpieczenie turystyczne?

EKUZ – czym jest?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który upoważnia do korzystania z bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej. Jest potwierdzeniem uprawnień, które wynikają z posiadania ubezpieczenia zdrowotnego NFZ. Obowiązuje na terenie krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Są to: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy oraz Wielka Brytania, Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria.

Co zapewnia? Wszystkie niezbędne świadczenia medyczne, które muszą być wykonane w danym kraju tak, by pacjent mógł bezpiecznie wrócić do swojego i tam uzyskać już dalszą pomoc lekarską. Należy pamiętać, że nie w każdym kraju publiczna opieka zdrowotna jest całkowicie bezpłatna. Przykładowo we Francji obywatele muszą pokryć 30% kosztów leczenia i takie same zasady będą obowiązywać turystę posiadającego EKUZ.

Kto może wyrobić kartę EKUZ? Każdy, kto posiada ubezpieczenie zdrowotne NFZ:

 • Osoby zatrudnione
 • Emeryci i renciści
 • Młodzież i dzieci do 18. roku życia
 • Osoby prowadzące działalność gospodarczą (pozarolniczą i  rolniczą)
 • Osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne
 • Osoby zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku do 18. roku życia

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Wyrobienie karty EKUZ jest proste. Co należy zrobić?

 • Krok 1 – strona internetowa

Wchodzimy na stronę https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-europejska-karte-ubezpieczenia-zdrowotnego-ekuz

 • Krok 2 – wybór sposobu złożenia wniosku

Mamy do wyboru złożenie wniosku przez ePUAP, Internetowe Konto Pacjenta, pocztą elektroniczną, w oddziale NFZ lub pocztą tradycyjną. Wybieramy jeden z tych sposobów, który akurat odpowiada nam najbardziej.

 • Krok 3 – wypełnienie wniosku

Wniosek o wydanie karty EKUZ uzupełniamy swoimi danymi. Wysyłamy go zgodnie z wybranym wcześniej sposobem.

 • Krok 4 – wydanie karty EKUZ

Odbieramy swoją kartę.

Na rozpatrzenie wniosku o EKUZ czeka się około 5 dni, natomiast w okresie wakacyjnym i ferii zimowych okres ten może wydłużyć się do 10 dni. Wyrobienie karty jest darmowe. Należy również jednak pamiętać, że wyrobienie karty jest dobrowolne i na naszą odpowiedzialność. Jeśli chcemy chronić w ten sposób całą naszą rodzinę, każdy z jej członków musi mieć wyrobioną swoją własną kartę EKUZ.

Czego nie obejmuje EKUZ?

Posiadanie karty EKUZ nie zapewnia nam całkowicie darmowej opieki medycznej za granicą. Wszystko zależy od zasad obowiązujących w zakresie publicznej opieki medycznej w danym kraju. Czego nie pokrywa karta?

 • Pomoc medyczna w każdej placówce

Jeśli chcemy odzyskać część kosztów za leczenie możemy korzystać wyłącznie z tych placówek medycznych, które mają podpisaną umowę z lokalnym ubezpieczycielem.

 • Planowane zabiegi

Karta EKUZ nie obejmuje żadnych zabiegów medycznych, które mieliśmy planowane w Polsce. Przykładowo, jeśli mamy zaplanowany zabieg operacji kolana, nie ma możliwości wykonania go w innym kraju.

 • Zabiegi, które nie są konieczne

Pomoc zostanie nam udzielona w podstawowym zakresie tak, byśmy mogli bezpiecznie wrócić do Polski i kontynuować leczenie.

 • Transport medyczny

Posiadacze EKUZ nie mają refundowanego transportu medycznego do swojego kraju. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach NFZ może podjąć decyzję o pokryciu takiego kosztu.

 • Akcje ratownicze

EKUZ nie pokrywa akcji ratunkowych w górach z użyciem helikoptera, zwiezienia ze stoku, akcji poszukiwawczych w morzu i jaskiniach.

 • Rekompensata z tytułu opóźnionego lotu i zgubionego bagażu
 • Ubezpieczenie OC
 • Transport zwłok

Jak działa EKUZ w praktyce? Co robić w razie potrzeby otrzymania pomocy medycznej?

Mimo ostrożności podczas naszego wyjazdu mogą nam i naszym bliskim przytrafić się różne wypadki wymagające interwencji medycznej. Złamanie, zwichnięcie, zatrucie, silne oparzenie- i wszystkie sytuacje, w których musimy otrzymać natychmiastową pomoc. Wówczas możemy skorzystać z karty EKUZ. W pierwszej kolejności musimy znaleźć w pobliżu naszego pobytu placówkę, która ma podpisaną umowę z lokalnym ubezpieczycielem. Udając się do prywatnej kliniki lub przychodni, wszelkie koszty nie zostaną nam zwrócone.

Podczas wizyty w placówce musimy mieć przy sobie dowód osobisty oraz kartę EKUZ. Od razu podczas wizyty lekarz poinformuje nas, czy pomoc, która zostanie nam udzielona, będzie podlegać zwrotowi kosztów przez NFZ. Otrzymujemy pomoc w takim zakresie, jak obywatele danego kraju. Dlatego jeśli np. w Niemczech pacjenci płacą 10 euro za dzień pobytu w szpitalu, również będziemy musieli uiścić taką opłatę. Lekarz da nam również dalsze zalecenia dotyczące naszego stanu zdrowia oraz leczenia po powrocie do Polski.

Ubezpieczenie turystyczne a EKUZ?

Zapoznając się z możliwościami, które daje nam EKUZ dowiadujemy się, że jest to wyłącznie podstawowa i ograniczona ochrona naszego życia i zdrowia podczas pobytu w innym kraju. Chcąc zabezpieczyć się w możliwie jak najszerszym zakresie, warto wybrać ubezpieczenie turystyczne. Możemy potraktować je jako rozszerzenie ubezpieczenia NFZ, które potwierdza karta EKUZ. Jest to nieobowiązkowe, prywatne, odpłatne ubezpieczenie, które chroni nas w określonym w polisie czasie i kraju.

Jego uzyskanie nie wymaga długiego czekania, a formalności, które musimy wypełnić są minimalne. Nawet wybierając się na wakacje Last Minute, możemy niemal w ostatnim momencie wykupić polisę turystyczną dla siebie i swoich bliskich.

Co daje nam ubezpieczenie turystyczne, a czego nie obejmuje EKUZ?

 • Pokrycie kosztów medycznych do 1 000 000 zł

W przeciwieństwie do pomocy związanej z EKUZ, będąc na zagranicznych wakacjach dzięki ubezpieczeniu turystycznemu możemy wybrać dowolną, najbliższą placówkę. Nie musimy zastanawiać się, czy ma ona podpisaną stosowną umowę z NFZ. W każdej może być nam udzielona pomoc, za którą otrzymamy zwrot kosztów od Nationale-Nederlanden. Wysoka kwota ubezpieczenia gwarantuje nam, że będzie nam udzielona potrzebna pomoc w szerokim zakresie, jeśli tego będzie wymagać sytuacja. Wliczone są w to bezgotówkowe wizyty lekarskie, konsultacje, zabiegi ambulatoryjne, zakup leków, środków opatrunkowych, kul, protez, jak również hospitalizacja. To niezwykle istotne, ponieważ koszty leczenia za granicą mogą okazać się ogromnym, niemiłym zaskoczeniem.

 • Pomoc Assistance

Wybierając tę opcję w ubezpieczeniu turystycznym możemy liczyć na profesjonalną pomoc w wielu przypadkach. Pierwszą z nich jest zorganizowanie nam wizyty lekarskiej w placówce lub wizyty lekarza lub pielęgniarki w miejscu naszego pobytu. Assistance pokryje również koszty akcji ratunkowych, które niejednokrotnie wymagają chociażby użycia śmigłowca ratunkowego, będącym ogromnym kosztem dla służb. Posiadając ubezpieczenie turystyczne nie musimy się tym przejmować. Otrzymamy również pomoc w organizacji dalszego leczenia w Polsce, pomoc tłumacza i pomoc prawną na miejscu.

 • Transport medyczny

Profesjonalny transport medyczny do najbliższej placówki medycznej lub jeśli będzie to wymagane- transport medyczny do Polski. Posiadacze EKUZ nie mogą liczyć na rekompensatę tych kosztów, jednak nie musimy się o nie martwić, jeśli jesteśmy posiadaczami odrębnego ubezpieczenia turystycznego.

Jeszcze większe możliwości z ubezpieczeniem turystycznym!

Oprócz wymienionych aspektów dotyczących naszego zdrowia, warto wiedzieć, że decydując się na ubezpieczenie turystyczne, możemy być chronieni w innych sytuacjach:

W przypadku opóźnienia bagażu większego niż 6 godzin, będziemy musieli zakupić artykuły pierwszej potrzeby takie jak: jedzenie, napoje, ubrania, szczoteczki do zębów i kosmetyki. Otrzymamy za nie zwrot na podstawie rachunków oraz faktur. Jeśli nasz bagaż, sprzęt sportowy lub wózek dziecięcy zostanie uszkodzony, skradziony lub zagubiony, otrzymamy odszkodowanie do 5 000zł.

 • Ubezpieczenie OC

Opcjonalne ubezpieczenie OC przyda się, jeśli przypadkowo wyrządzimy szkodę osobie trzeciej. Zarysowanie cudzego samochodu na parkingu, potrącenie pieszego podczas wycieczki rowerowej, przypadkowe zniszczenie jednego z elementów wyposażenia pokoju hotelowego i wiele innych. Wszystko może się wydarzyć, nawet jeśli jesteśmy bardzo ostrożni. W takim przypadku Nationale-Nederlanden pokryje koszty na kwotę aż do 1 000 000zł.

Jeśli wybieramy się na wakacje samochodem, warto pomyśleć o dodatkowej opcji ubezpieczenia turystycznego, którym jest assistance samochodowy. Dlaczego? Jeśli po drodze przydarzy nam się awaria lub wypadek pojazdu, będziemy mogli liczyć między innymi na naprawę samochodu na miejscu, jego holowanie do najbliższego warsztatu, samochód zastępczy, a nawet hotel ze śniadaniem, jeśli będziemy chcieli poczekać na naprawę czy dostarczenie paliwa.

Ubezpieczenie turystyczne to relatywnie tania polisa ubezpieczeniowa, dzięki której my i nasi bliscy jesteśmy chronieni w bardzo szerokim zakresie. Jesteśmy objęci tą ochroną od dnia rozpoczęcia wakacji do ich zakończenia. Cokolwiek się nie wydarzy na wyjeździe, możemy być spokojni, że otrzymamy wszelką niezbędną pomoc medyczną, strukturalną i odpowiednie wsparcie. To nieoceniona wygoda i poczucie bezpieczeństwa, dzięki którym możemy w pełni korzystać z wymarzonego urlopu!

Zespół Nationale-Nederlanden 22.09.2022