Ubezpieczenie bagażu – co obejmuje? Zasady

Wybierasz się w podróż zagraniczną? Zobacz, jak możemy Ci pomóc w razie kłopotów z bagażem!

Wybierając się na wczasy, zabierasz co najmniej bagaż podręczny, a często też dodatkową walizkę, torbę czy plecak. Nawet jeśli jesteś ostrożny, Twój bagaż może zostać zniszczony lub zgubiony. Sprawdź, jakie wsparcie możemy zapewnić Ci w takich sytuacjach. Co obejmuje ubezpieczenie bagażu?

Polacy podróżują coraz więcej i chętniej, i to w dalekie rejony świata. Nawet jeśli wybierasz się w niedaleką albo krótką podróż, możesz zapewnić sobie wsparcie na wypadek zaginięcia bagażu na lotnisku czy jego kradzieży. Sprawdź, jak działa ubezpieczenie bagażu w ramach naszego ubezpieczenia turystycznego i jakie wsparcie możemy Ci zapewnić w konkretnych sytuacjach.

 

Czym jest ubezpieczenie bagażu? Jak działa?

Wykupując u nas ubezpieczenie turystyczne, możesz rozszerzyć je o ochronę bagażu. Oznacza to, że w przypadku kradzieży, zniszczenia czy zaginięcia bagażu wypłacimy Ci pieniądze.

Ubezpieczenie ma na celu ochronę bagażu podróżnego w czasie trwania podróży od chwili wyjazdu. W razie, gdy będziesz miał kłopoty z bagażem:

  • wypłacimy Ci do 5 tysięcy złotych, gdy Twój bagaż zostanie skradziony, zgubiony lub zniszczony jeszcze w trakcie podróży lub już podczas Twojego pobytu w miejscu docelowym;

  • wypłacimy Ci do 2 tysięcy złotych, jeśli Twój bagaż przyleci na miejsce co najmniej 6 godzin później niż Ty, jeśli w takiej sytuacji poniesiesz wydatki na zakup artykułów pierwszej potrzeby. Zwrócimy Ci pieniądze na podstawie rachunków.

Jako bagaż traktujemy walizy, plecaki, torby, nesesery, paczki oraz ich zawartość. Mogą one zawierać odzież i rzeczy osobiste, w tym np. sprzęt fotograficzny i wideo czy przenośny sprzęt komputerowy, ochroną obejmujemy też instrumenty muzyczne, wózek dziecięcy, a nawet wózek inwalidzki.

Wypłacimy Ci pieniądze, jeśli stracisz bagaż lub zostanie on uszkodzony wskutek zdarzeń losowych, ale również akcji ratowniczej lub poszukiwawczej, zdarzenia w środku lokomocji, kradzieży z włamaniem, a także nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania, w wyniku którego nie masz możliwości pilnowania swojego bagażu – wesprzemy Cię w różnych sytuacjach, byś mógł bezpiecznie kontynuować wyjazd lub wrócić do domu.

Jeśli Twój bagaż zostanie zniszczony lub zgubiony, wypłacimy Ci kwotę w wysokości jego wartości (nie więcej niż wynosi suma ubezpieczenia), a gdy zaginie Ci sprzęt elektroniczny, otrzymasz kwotę w wysokości 50% sumy ubezpieczenia. Każda wypłacona kwota pomniejsza sumę ubezpieczenia.

 
 

Ubezpieczenie turystyczne

  • nawet do 1 mln na pokrycie kosztów leczenia za granicą 
  • zwrot kosztów za odwołaną lub skróconą wycieczkę 
Oblicz składkę

Kiedy działa ubezpieczenie bagażu w ramach ubezpieczenia turystycznego?

Twój bagaż będzie objęty ubezpieczeniem, jeśli będzie znajdował się pod Twoją bezpośrednią opieką lub jeśli powierzysz go zawodowemu przewoźnikowi do przewozu na podstawie dokumentu przewozowego lub oddasz bagaż podróżny za pokwitowaniem do przechowalni bagażu, zostawisz bagaż podróżny w zamkniętym pomieszczeniu zakwaterowania (np. w hotelu). Bagaż będzie także chroniony, jeśli zamkniesz go w miejscu bagażowym na dworcu lub umieścisz go w zamkniętym luku bagażowym czy zamkniętym bagażniku samochodu. Aby więc podlegać ochronie, musisz zadbać o to, aby Twój bagaż nie był pozostawiony w miejscu, z którego łatwo go ukraść.

 

Wyłączenia – kiedy nie otrzymasz pieniędzy?

Jak w przypadku każdej polisy, tak i w przypadku ubezpieczenia bagażu, są sytuacje, w których nie możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Jedną z nich jest utrata bagażu podróżnego wskutek kradzieży bez włamania lub bez użycia dorobionych kluczy lub kradzieży z włamaniem dokonanej z bagażnika dachowego pojazdu samochodowego, w przypadku gdy bagażnik nie był wyposażony w zamek zabezpieczający. Oznacza to, że przede wszystkim Ty sam musisz zadbać o bezpieczeństwo swojego bagażu, my wesprzemy Cię w sytuacjach, w których bagaż został skradziony mimo Twoich starań, żeby go zabezpieczyć.

Pamiętaj też o zabezpieczeniu zawartości bagażu przed wylaniem się wewnątrz płynów, tłuszczów, barwników lub substancji żrących – w takich wypadkach także nie otrzymasz pieniędzy. Również jeśli zgłosisz, że zniszczeniu uległy jedynie walizki, kufry, plecaki czy torby bez zawartości. Sprawdź w ogólnych warunkach ubezpieczenia, w jakich sytuacjach będziemy mogli Ci pomóc, a w jakich ubezpieczenie nie zadziała.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020