Biwak – co zabrać? Jak się przygotować?

Znudziły Ci się wczasy all inclusive i chcesz przeżyć prawdziwą przygodę? Biwak na łonie natury to relaks i kontakt z przyrodą. Jak się do niego przygotować i co zabrać ze sobą, aby był udany?

Wyjazd na biwak to świetna alternatywa dla wakacji w hotelu. Zanim wyjedziesz, przeczytaj nasz poradnik. Pomożemy Ci zorganizować udany biwak.

Tęsknisz za kontaktem z naturą i prawdziwą przygodą? Biwakowanie to świetny sposób na wypoczynek z dala od zgiełku miasta i oderwanie się od codzienności. Świeże powietrze, spanie w namiocie i długie rozmowy nocą przy ognisku to coś wspaniałego. A dobrze przygotowany turysta to udana wyprawa, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie mały poradnik.

 

Wybierz miejsce na biwak

Jeśli nie jesteś zapalonym biwakowiczem i miłośnikiem ekstremalnego survivalu, starannie wybierz miejsce, w którym rozbijesz swój namiot. Decyzja dotycząca tego, w jaki rejon Polski chcesz jechać, to kwestia indywidualna – jedni wolą góry, inni Mazury. Jeśli nie chcesz jechać na zatłoczone pole namiotowe, dokładnie sprawdź, gdzie w wybranym przez Ciebie terenie można rozbić namiot. Są takie miejsca, w których ze względu na bezpieczeństwo turysty lub ochronę przyrody biwakować nie wolno.

Wybierz zacienioną w godzinach popołudniowych polanę w lesie. Najlepiej na płaskim terenie, bez wystających korzeni i kamieni. Trawiasta polana to idealne miejsce – nie uszkodzisz namiotu i spać będziesz zdecydowanie wygodniej.

 

Przede wszystkim musisz mieć gdzie spać

Namiot to podstawa! Spanie pod gołym niebem w Polsce nawet latem to sport dla prawdziwych twardzieli. Wybór namiotu nie jest łatwy – wybierz taki, który będzie dobrze zabezpieczał przed deszczem, zrobiony z mocnych materiałów, odpornych na działanie ognia. Ważne jest nie tylko miejsce do spania, ale również przedsionek, w którym zmieści się Twój bagaż i sprzęt. Mądrym wyborem jest namiot wyposażony w fluorescencyjne linki. Nocą będą widoczne i nie potkniesz się o nie w ciemności. Z kolei moskitiera pozwoli Ci uchylić wejście, a do wnętrza dotrze świeże powietrze bez nieproszonych gości.

Do spania potrzebujesz materaca lub maty samopompującej. Ta druga opcja jest nowocześniejsza i znacznie wygodniejsza. Śpiwór dobierz do pory roku – na letni wypad nad jezioro nie potrzebujesz specjalistycznego, alpinistycznego sprzętu.

 

Biwakowe must have

Gadżetów dla turystów są tysiące: składane garnki biwakowe, solarne ładowarki do elektroniki, a nawet turystyczne pralki. Oto lista rzeczy, które bezwzględnie musisz mieć ze sobą:

 

 • kuchenka turystyczna,

 • prysznic turystyczny,

 • latarka i oświetlenie do namiotu,

 • lodówka turystyczna,

 • apteczka – środki opatrunkowe, przeciwbólowe, przeciwalergiczne, preparaty od ukąszeń owadów, środki do dezynfekcji ran,

 • odpowiednie ubrania, np. kurtka przeciwdeszczowa i buty na zmianę,

 • naczynia do gotowania, sztućce, talerze i kubek,

 • kosmetyki, płyn do mycia naczyń i gąbka, środki higieniczne,

 • nóż – ostry scyzoryk z narzędziami to dobry wybór,

 • zapalniczka lub zapałki,

 • dokumenty, pieniądze, ubezpieczenie.

 

Zadbaj o bezpieczeństwo

Nocowanie na łonie natury to nie tylko podziwianie pięknych widoków i oddychanie świeżym powietrzem. Natura to zwierzęta i żywioły, z którymi możesz mieć okazję się zmierzyć. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – nie pij alkoholu, nie hałasuj w lesie. Nigdy nie rozpalaj ogniska w miejscu niezabezpieczonym i zbyt blisko namiotu, gaś je dokładnie, gdy idziesz spać. Gdy idziesz na spacer, zabierz ze sobą pieniądze, dokumenty i cenne rzeczy z namiotu. Nie wchodź do rwącej rzeki i nie wybieraj się do głębokiego lasu bez mapy czy nawigacji GPS.

Wakacje to relaks, ale czasem zdarza się skręcić kostkę na leśnej ścieżce. Ubezpieczenie turystyczne wykupione przed wyjazdem nie ustrzeże Cię przed zagrożeniami, ale na pewno będzie świetnym wsparciem w sytuacji kryzysowej. Powinieneś je wykupić, gdy wybierasz się na urlop. Jeśli spotka Cię coś nieprzewidzianego, pomożemy Ci.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020