Polskie góry – ciekawe miejsca, atrakcje

Polskie góry to doskonały pomysł na urlop zarówno latem, jak i zimą. Są idealne na piesze wędrówki i do uprawiania sportów zimowych.

Zima w ostatnich latach nas nie rozpieszcza, dlatego coraz więcej Polaków decyduje się poszukiwać idealnych warunków do uprawiania białego szaleństwa poza granicami kraju. Nie zmienia to jednak faktu, że polskie góry mają naprawdę wiele do zaoferowania. Nie tylko dobrą i stale modernizowaną infrastrukturę do uprawiania sportów zimowych, ale również doskonale rozbudowaną ofertę hotelowo-gastronomiczną, liczne atrakcje, bajkowe wręcz krajobrazy i wciąż czyste powietrze. Stanowią tym samym doskonałą bazę wypadową zarówno zimą, jak i latem. Gdzie jechać latem, a gdzie zimą? Co koniecznie musisz zabrać i o czym pamiętać przed wyjazdem?

Ciekawych miejsc w polskich górach nie brakuje. Nie będziesz miał zatem najmniejszych problemów ze znalezieniem lokalizacji, która spełni oczekiwania Twoje i Twoich współtowarzyszy. Przejdźmy jednak do konkretów – poznaj miejsca, które mogą Cię zainteresować.

 

Polskie góry latem – gdzie jechać?

Najbardziej oczywisty wybór to Zakopane, Karpacz i Szklarska Poręba. Jak możesz się domyślić, w sezonie letnim wszystkie te miejscowości pękają w szwach od nadmiaru turystów. Jeśli nie przeszkadzają Ci tłumy i nie miałeś jeszcze okazji zobaczyć tych lokalizacji, uwzględnij je w swoich wakacyjnych planach. Jeśli zależy Ci na nieco spokojniejszych i mniej zatłoczonych miejscach, weź pod uwagę Bieszczady, Śnieżne Kotły w Karkonoszach, Śnieżnik w Sudetach, Babią Górę w Beskidzie Żywieckim czy Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych. Wszystkie te lokalizacje zachwycą Cię bajkowymi wręcz krajobrazami i szansą na przeżycie niezapomnianej przygody wśród bliskich i natury.

 

Polskie góry zimą – najlepsze lokalizacje

Zimą góry przyciągają nie tylko miłośników pieszych wędrówek, ale również pasjonatów sportów zimowych. Wprawdzie warunki do ich uprawiania w Polsce nie są tak dobre, jak we Włoszech czy Austrii, jednak nie powinieneś mieć zbyt wielu powodów do narzekań. Infrastruktura turystyczna jest nieustannie rozwijana i modernizowana, dzięki czemu z roku na rok miłośnicy białego szaleństwa mogą się cieszyć nowymi trasami i jeszcze lepiej przygotowanymi stokami.

Jeśli zaliczasz się do miłośników nart czy deski, wybierz się do Czarnej Góry lub Białki Tatrzańskiej. Zachwycić Cię mogą również Zieleniec, Szklarska Poręba oraz Wisła. Planujesz wyjazd z rodziną i niekoniecznie zależy Ci na aktywnym wypoczynku na stoku? Wybierz Góry Stołowe, Pieniny lub Bieszczady. W każdej z tych lokalizacji znajdziesz idealne warunki do pieszych wędrówek oraz bogatą ofertą hotelowo-gastronomiczną. Z pewnością nie będziesz miał powodów do narzekań.

 

Jak przygotować się do wyjazdu w góry?

Wakacje w górach, tak latem, jak i zimą, wymagają odpowiedniego przygotowania. Jeśli planujesz aktywny wypoczynek, zadbaj o niezbędny sprzęt i garderobę. Jeśli nie masz nart lub deski, najprawdopodobniej będziesz mógł wypożyczyć je na miejscu, jednak przed wyjazdem koniecznie sprawdź adresy najlepszych wypożyczalni.

Wyjazd w góry latem lub nawet zimą, ale bez planów szusowania na stoku, pozornie wydaje się być łatwiejszy w organizacji. Dlaczego pozornie? Ponieważ on również wymaga zorganizowania odpowiedniej garderoby. Konieczne są przede wszystkim wygodne buty do pieszych wędrówek – trzymające kostkę i wyposażone w przyczepną podeszwę. Zadbaj też o ciepłe ubrania, termoaktywną bieliznę oraz czapkę i rękawiczki. Pogoda w górach zmienia się niezwykle dynamicznie, więc musisz być przygotowany na każde warunki.

Postaw również na ubezpieczenie turystyczne, które w razie potrzeby możesz rozszerzyć o pakiet uwzględniający sporty zimowe – narty oraz snowboard. Dzięki niemu będziesz czuł się o wiele bezpieczniej na stoku i zaoszczędzisz sobie nerwów. Pamiętaj, aby sprawdzić w OWU, czy wybrana przez Ciebie polisa obejmuje sporty, które zamierzasz uprawiać na miejscu.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020