Spływ kajakowy – jak się przygotować?

Spływ kajakowy to świetny pomysł na urozmaicenie wakacji. Nie musisz mieć sprzętu i dużego doświadczenia, aby miło spędzić czas nad wodą. Podpowiemy Ci, jak się przygotować na Twój pierwszy spływ kajakowy.

Wybierasz się po raz pierwszy na spływ kajakowy? Dowiedz się, jak się do niego dobrze przygotować.

Kajaki stały się ostatnio bardzo modne – to świetny sposób na spędzenie czasu wśród dzikiej przyrody. Nie musisz mieć własnego sprzętu. Firm, które organizują jednodniowe spływy kajakowe, jest mnóstwo. Wystarczy, że udasz się we wskazane miejsce i będziesz kierował się wskazówkami przewodników.

 
 

Ubezpieczenie turystyczne na kajaki

Wybierając się na kajaki zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie OC. Wykupisz je razem z polisą turystyczną. Jeżel wyrządzisz komuś szkodę (np. uszkadzając kajakiem pomost) pokryjemy Twoje zobowiązania finansowe nawet do 500 tys. zł. 

Dowiedz się więcej

Nawet w krakowskiej Nowej Hucie możesz wybrać się na spływ kajakowy po rzeczce Dłubnia. Planujesz odwiedzić Kraków? W przerwie od zwiedzania zabytkowego miasta możesz wybrać się na łono natury. W wielu miejscowościach turystycznych, jak np. w Zwierzyńcu na Zamojszczyźnie, organizowane są spływy kajakowe. KIlka godzin w kajaku na rzece Wieprz, wśród wspaniałych widoków Roztoczańskiego Parku Narodowego, to sama przyjemność.

 

Jak się ubrać na spływ kajakowy?

Na spływ kajakowy najlepiej wybrać się w ciepły, letni dzień. Załóż strój kąpielowy i na to lekką i szybkoschnącą odzież wierzchnią – krótkie spodenki i koszulkę. Ważne jest nakrycie głowy i krem z mocnym filtrem przeciwsłonecznym. Wyprawa będzie trwała kilka godzin, więc musisz chronić się przed palącym słońcem. Na nogi załóż sandały sportowe lub buty do sportów wodnych. Czasem zdarza się, że trzeba wejść do wody i przenieść kajak nad konarem. Na dnie rzeki mogą być szkła lub inne przedmioty, którymi możesz poranić stopy, więc lepiej nie wchodź do niej bez obuwia. Wchodząc do rzeki, uważaj. To, że poziom wody jest niski, nie oznacza, że dno nie będzie śliskie. Możesz pośliznąć się i skręcić kostkę – w takiej sytuacji przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne. Jeśli je wykupisz, zapewnimy Ci szybki dostęp do wizyt u specjalistów i świadczenie finansowe. Przeczytaj OWU i dowiedz się, jak jeszcze będziemy mogli Cię wesprzeć w szybkim powrocie do zdrowia.

Na spływ kajakowy zabierz ze sobą również kurtkę przeciwdeszczową. Musisz liczyć się z tym, że pogoda może w każdej chwili się zmienić.

 

Co jeszcze powinieneś zabrać ze sobą na kajak?

Woda to silny żywioł. Nawet na spokojnej rzece zdarzają się wywrotki. Aby zabezpieczyć swoje rzeczy, wyposaż się w specjalny worek wodoszczelny, który bez problemu kupisz w każdym sklepie sportowym. Wybierz taki worek, do którego zmieścisz wszystkie swoje rzeczy. Gdy trzeba będzie przenieść kajak lub nagle go opuścić w awaryjnej sytuacji, wszystko będziesz miał w jednej ręce. Chroń przede wszystkim elektronikę – telefon czy aparat fotograficzny, wszystkie klucze i dokumenty. Jeśli wypadną z kajaka do rzeki, możesz ich już nie odnaleźć.

Wiosłować będziesz samodzielnie, więc przydadzą Ci się rękawiczki. Mogą być rowerowe bez palców. Dzięki nim nie nabawisz się bolesnych odcisków. Zabierz też małą apteczkę, a w niej plastry, preparat przeciw komarom i kleszczom, płyn do dezynfekcji ran, leki przeciwalergiczne. Pamiętaj o odpowiedniej ilości wody i prowiancie. Spływ kajakowy to nie tylko relaks, ale również sporo wysiłku. Wiosłowanie potrafi zmęczyć, więc zadbaj o porządne nawodnienie organizmu i przekąski dodające energii. Mapę lub telefon z nawigacją GPS również warto, abyś miał przy sobie, nawet jeśli pływasz w zorganizowanej grupie.

 

Czy możesz zabrać dzieci na spływ kajakowy?

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś na spływ po spokojnej rzece zabrał ze sobą dzieci. Kamizelki to konieczność dla wszystkich. Zadbaj o to, aby Twoje dziecko było w kamizelce w odpowiednim rozmiarze, prawidłowo założonej i dokładnie zapiętej. Dziecko siada z przodu i zawsze płynie z dorosłym opiekunem. Zawsze stosowany jest układ: na jedno dziecko przypada jeden opiekun.

Poziom wody w rzece bywa po kostki, ale są miejsca znacznie głębsze, szczególnie w zakolach, gdzie nurt wymywa dno. Zachowaj wszelkie środki bezpieczeństwa. Nie stawaj w kajaku i nie szarżuj, szczególnie gdy jest to Twój pierwszy spływ. Jeśli planujesz wybrać się na spływ kajakowy, wykup ubezpieczenie turystyczne na wakacje. W razie wypadku pomożemy Ci – otrzymasz świadczenie i praktyczne wsparcie.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020