Sinice – co to jest? Gdzie występują?

Woda nad morzem jest zielona i mętna? Prawdopodobnie pływają w niej sinice. Czym są i gdzie występują?

Każdego roku sinice rujnują wakacje fanom kąpieli w morzu. Kontakt z tymi organizmami może wywołać problemy zdrowotne – wymioty, gorączkę czy jadłowstręt. Dlatego też staraj się ich unikać. Sprawdź, jak je rozpoznać i gdzie możesz natknąć się na sinice nad morzem.

Sinice pojawiają się każdego lata w Morzu Bałtyckim. Są to jedne z najstarszych organizmów żyjących na Ziemi. Ich występowanie w naturalnym środowisku nie jest czymś niebezpiecznym. Zagrożenie pojawia się dopiero wtedy, gdy zaczynają się masowo namnażać w wodzie. Następuje wówczas tzw. zakwit sinicowy, który może być toksyczny dla ludzi i zwierząt.

 
 

Ubezpieczenie turystyczne w Polsce

Zapewnij sobie wizytę lekarza lub pielęgniarki w miejscu Twojego wakacyjnego zakwaterowania. Zapewnimy także transport medyczny do szpitala lub placówki, gdy będzie taka konieczność.
 

Dowiedz się więcej

Czym są sinice w morzu?

Sinice to samożywne organizmy należące do królestwa bakterii. Pojawiają się w wielu zbiornikach wodnych, szczególnie w ciepłej wodzie. W okresie silnego kwitnienia liczba sinic w morzu jest zwielokrotniona. Pływanie jest wówczas zabronione, ponieważ może zagrażać zdrowiu. Nadmiar sinic w morzu sprawia, że woda ma charakterystyczny, zielony kolor, a na jej powierzchni pływają organizmy przypominające glony.

 

Gdzie nad morzem występują sinice?

Sinice nad polskim morzem to dość powszechny widok. Co roku można obserwować je na zdjęciach satelitarnych w centralnej części Bałtyku. Zakwit sinic występuje najczęściej na części plaż w okolicy Zatoki Gdańskiej, które następnie w ciągu godziny przenoszone są z wiatrem na inne kąpieliska. Każdego roku trudno przewidzieć, na którą plażę przeniosą się te niebezpieczne bakterie. Dlatego, zanim wybierzesz się na wakacyjny odpoczynek nad morzem, prześledź informacje dotyczące zakwitów sinic. Najczęściej alerty publikowane są przez lokalne kanały informacyjne lub na stronie internetowej sanepidu. Zazwyczaj kąpieliska, na których skażenie jest wysokie, są zamykane. Pamiętaj, aby bezwzględnie przestrzegać tych zakazów!

 

Kiedy pojawiają się sinice?

Wysoka temperatura, azotany i fosforany w powietrzu oraz niewielkie falowanie morza sprawiają, że nad Bałtykiem bardzo często dochodzi do masowego rozwoju sinic. Sytuacja ta jest typowa dla naszego akwenu. W Zatoce Gdańskiej kwitnące sinice można zaobserwować nawet przez cały rok, jednak to w najcieplejszych, wakacyjnych miesiącach są one najbardziej uciążliwe i niebezpieczne.

 

Co powodują sinice?

Kwitnące sinice nie tylko sprawiają, że woda Bałtyku jest mniej przejrzysta i nie zachęca do kąpieli, ale także niektóre szczepy bakterii produkują szkodliwe toksyny. Co więcej, nie wystarczy, że nie dotkniesz skażonej wody – toksyny mogą znajdować się także we wdychanym powietrzu. Jeżeli tylko zauważysz u siebie niepokojące objawy (dolegliwości żołądkowo-jelitowe, gorączkę, zaczerwienienie, wysypkę, czerwone i spuchnięte oczy), powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Nie pozwalaj dzieciom na zabawę blisko kąpieliska skażonego sinicami. Uważaj też, aby takiej wody nie piły Twoje zwierzęta domowe.

 

Jak możesz się zabezpieczyć przed sinicami?

Morze Bałtyckie to wakacyjny kierunek dla tysięcy Polaków. Jeżeli Ty także planujesz wakacje nad polskim morzem, unikaj kąpielisk z zieloną i mętną wodą. Pamiętaj także, aby dokładnie sprawdzić informacje o skażeniach sinicami. Czasem jednak trudno przewidzieć, które zbiorniki wodne będą skażone. Dlatego na wszelki wypadek zaopatrz się w ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia bezpieczeństwo, nie tylko w przypadku podróży zagranicznych, ale także podczas wyjazdów nad polskie morze. Jeśli doświadczysz uszczerbku na zdrowiu lub wypadku, wypłacimy Ci pieniądze i zapewnimy niezbędną pomoc medyczną. Sprawdź OWU i zobacz, jakie wsparcie możemy Ci zapewnić w różnych sytuacjach, które przydarzają się na wyjazdach.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020