Wybierasz się na żagle? Dowiedz się, dlaczego warto zadbać o dobre ubezpieczenie.

Wyjazd na żagle to coraz częściej wybierana przez Polaków forma spędzania wolnego czasu. Co zabrać na żagle i jak przygotować się na taki wyjazd?

Wybierasz się na żagle? Dowiedz się, dlaczego warto zadbać o dobre ubezpieczenie. 

Materiał marketingowy

Żeglarstwo to wprawdzie dość kosztowny i wymagający sport, jednak grono jego miłośników wciąż się powiększa. Sprzyjają temu przede wszystkim doskonałe warunki do żeglowania panujące w wielu regionach naszego kraju. Jednak, aby żeglować bez stresu, musisz zadbać o odpowiednie przygotowanie, zabrać ze sobą niezbędne akcesoria i zatroszczyć się o kwestie związane z bezpieczeństwem. Gdzie jechać i co zabrać na żagle? Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla żeglarzy?

Najlepsze miejsca na żagle

Mimo że żagle nie należą do najtańszych sposobów spędzania wolnego czasu, pozwalają połączyć aktywny wypoczynek, zwiedzanie i błogi relaks. Aby w pełni cieszyć się z urlopu na jachcie, musisz zatroszczyć się o kilka spraw jeszcze przed wyjazdem.

Polska to niewątpliwie raj dla miłośników sportów wodnych, a w szczególności żeglowania. Pierwszym i według wielu najlepszym miejscem do takiej aktywności są Mazury. Znajdziesz tam wiele akwenów wodnych, w tym mierzące 18 km² Jezioro Nidzkie, dzikie i niezwykle urokliwe. Jeśli bliższe są Ci Bieszczady, koniecznie odwiedź prawdopodobnie najpiękniejsze w kraju jezioro zaporowe – Jezioro Solińskie. Nie tylko piękne, ale według wielu miłośników żeglarstwa również najbardziej wymagające.

Warto wspomnieć również o Jeziorze Czorsztyńskim, Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim i Pętli Raduńskiej – tam również znajdziesz doskonałe warunki do żeglugi, a do tego wspaniałe krajobrazy i doskonale rozbudowaną infrastrukturę.

Doskonałym pomysłem na urlop jest również wyjazd poza granice kraju. Żeglowanie w Chorwacji cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Polaków, jednak nie jest to jedyna lokalizacja, którą powinieneś wziąć pod uwagę. Rozważyć możesz również Cyklady i wyspy Jońskie w Grecji, Baleary w Hiszpanii oraz Wyspy Kanaryjskie. Jeśli szukasz czegoś bardziej egzotycznego, weź pod rozwagę Karaiby. Zawsze też możesz postawić na nieco mniej oczywistą Szkocję, która z pewnością skradnie Twoje serce.

Co powinieneś zabrać na żagle?

Skoro wiesz już, gdzie jechać na żagle, zastanów się teraz, co powinieneś zabrać ze sobą w wymarzony rejs. Jeśli masz już pierwsze doświadczenia za sobą, doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że warunki pogodowe na wodzie są zwykle trudne do przewidzenia, a pogoda może zmieniać się bardzo dynamicznie, nawet kilka razy w ciągu dnia. Powinieneś zatem koniecznie spakować sztormiaki i ciepłe ubrania. Wierz nam, że mogą się one przydać nawet w ciepłych krajach.

Obowiązkowym elementem garderoby na jachcie jest też kamizelka asekuracyjna, więc i o niej nie możesz zapomnieć. Pływając po morzach lub jeziorach, będziesz narażony na działanie promieni słonecznych UV, dlatego koniecznie weź ze sobą krem z wysokim filtrem oraz nakrycie głowy. W przypadku wypadu poza granice kraju przydadzą Ci się również: rozmówki, przewodnik turystyczny, lokalna waluta oraz dobre ubezpieczenie od sportów ekstremalnych. To ostatnie zapewni wsparcie w trudnych sytuacjach, uchroni przed samodzielnym pokrywaniem wysokich kosztów ewentualnego leczenia oraz roszczeniami osób trzecich, jeśli niechcący wyrządzisz komuś krzywdę lub szkodę.

Ubezpieczenie żeglarskie – ubezpieczenie od sportów ekstremalnych

Skoro już jesteśmy przy temacie ubezpieczeń, pamiętaj o tym, aby wybrać polisę, która będzie zgodna z Twoimi potrzebami. Nie każde ubezpieczenie turystyczne zapewnia tak samo szeroką ochronę ubezpieczeniową i opiewa na odpowiednio wysokie kwoty. Koszty akcji ratowniczej oraz leczenia poza granicami kraju mogą być naprawdę bardzo wysokie, dlatego nie staraj się przesadnie oszczędzać. Wykup również OC i ubezpieczenie NW oraz rozszerz polisę o sporty ekstremalne – uwierz nam, że o wypadek podczas pływania jachtem nietrudno.

Przed zakupem jakiejkolwiek polisy ubezpieczeniowej koniecznie dokładnie zweryfikuj Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) i upewnij się, że ochrona obejmuje sporty, które planujesz uprawiać podczas swojego wyjazdu. Może się bowiem okazać, że pływanie jachtem żaglowym, nurkowanie czy inne amatorskie aktywności ubezpieczane mogą zostać objęte ochroną wyłącznie w dodatkowym pakiecie.

Ubezpieczenie dla żeglarzy jest często zaliczane do ubezpieczeń sportów ekstremalnych. Wszystko ze względu na zwiększone ryzyko wypadku w czasie takiej aktywności. Jeśli chcesz być chroniony podczas wyjazdu na żagle, musisz dostosować zakres ochrony do swoich planów. Wybierz nie tylko podstawowe opcje, ale również NW, OC i rozszerz polisę o sporty ekstremalne. Dzięki temu – jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu – otrzymasz świadczenie odpowiadające odpowiedniemu zakresowi.

Materiał przedstawia wybrane informacje o Ubezpieczeniu turystycznym, które jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Szczegółowe   informacje  na   temat   zakresu   ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji  świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Zespół Nationale-Nederlanden 14.07.2023