Wypadek w Alpach – jak postępować? Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyprawą

Wyjazd w Alpy? Sprawdź, jak zachować się w obliczu nieprzewidzianych zdarzeń.

Co robić, gdy w Alpach dojdzie do wypadku?

Materiał marketingowy

Wyprawa w Alpy to marzenie wielu miłośników wysokich gór. Miejsce jest szczególnie popularne wśród polskich narciarzy. Wszystko ze względu na sprzyjające warunki atmosferyczne i imponującą infrastrukturę. Niestety, do wypadku może dojść wszędzie. Sprawdź, co zrobić, gdy zdarzy się wypadek w Alpach oraz dowiedz się, dlaczego przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie turystyczne.

Co robić, gdy dojdzie do wypadku w Alpach?

Nawet zachowanie najwyższej ostrożności w górach nie chroni przed niespodziewanymi zdarzeniami. Duża wysokość i wymagające warunki zwiększają ryzyko wypadku.

Pierwsza pomoc w górach może być utrudniona, jednak w wielu przypadkach jest kluczowa dla zdrowia i życia poszkodowanego. Co robić, gdy zdarzy się wypadek w Alpach?

W pierwszej kolejności zabezpiecz miejsce zdarzenia. Ustal, czy są poszkodowani i sprawdź, jakiej pomocy potrzebują. Przed udzieleniem wsparcia upewnij się, że jesteście bezpieczni. Na stoku zadbaj o odpowiednie oznaczenie miejsca wypadku, np. przy użyciu swoich nart (wbicie ich w ziemię). Gdy zadbasz o odpowiednie warunki, przystąp do udzielenia pomocy. Zweryfikuj obrażenia i skontaktuj się ze służbami ratowniczymi. Niezależnie od skutków wypadku pozostań na miejscu do przyjazdu pomocy.

Jeśli przed wyjazdem w Alpy wykupiłeś ubezpieczenie turystyczne i doszło do zdarzenia, które wchodzi w zakres ochrony, niezwłocznie zgłoś szkodę. Towarzystwo ubezpieczeniowe poinformuje o dalszych krokach i w razie potrzeby wskaże, gdzie szukać pomocy medycznej. Im szybciej zgłosisz zdarzenie, tym łatwiej będzie dokładnie wykazać jego okoliczności.

jak uniknąć wypadku podczas górskiej wyprawy

Odszkodowanie za wypadek

Wypadek w Alpach może przydarzyć się każdemu. Pamiętaj, że jeśli z Twojej winy doszło do szkody u osoby trzeciej, będziesz zobowiązany do jej naprawienia. Dodatkowo w takiej sytuacji musisz udzielić pomocy poszkodowanym. Jeśli zaniechasz tego obowiązku, możesz ponieść odpowiedzialność karną.

Aby uniknąć obowiązku pokrycia kosztów odszkodowania za wypadek z własnej kieszeni, przed wyjazdem w Alpy zadbaj o wykupienie dobrego ubezpieczenia turystycznego zawierającego ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym poza granicami kraju.

Ubezpieczenie na wyjazd w góry – dlaczego nie można o nim zapomnieć?

Wyjeżdżając za granicę, nie możesz zapomnieć o dobranym do potrzeb ubezpieczeniu turystycznym. Pamiętaj, że zasady korzystania ze świadczeń publicznej opieki zdrowotnej różnią się w zależności od kraju. Dzięki ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce możesz korzystać z określonych usług medycznych w krajach Unii Europejskiej, jednak karta EKUZ może nie pokryć wszystkich kosztów.

Jeśli dojdzie do wypadku w Alpach, a Ty nie będziesz mieć ważnego ubezpieczenia turystycznego, możesz zostać obciążony kosztami m.in. transportu medycznego. W niektórych państwach transport helikopterem może się wiązać z wydatkiem nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Karta EKUZ nie pokrywa kosztów niektórych badań czy operacji. Zasady w tym zakresie różnią się w zależności od państwa.

Bez ubezpieczenia podróżnego wypadek w Alpach może więc wiązać się ze znacznymi kosztami. Z tego powodu nie warto ryzykować.

Ubezpieczenie na wyjazd w Alpy – co obejmuje?

Ubezpieczenie na wyjazd w góry kupisz wygodnie przez internet lub u agenta. W zakres polisy turystycznej w Nationale-Nederlanden wchodzi m.in. pokrycie kosztów leczenia nawet do miliona złotych, praktyczna pomoc assistance, dzięki której nie musisz martwić się o transport do placówki medycznej w miejscu, w którym przebywasz. Ubezpieczenie może pokryć również koszty ratownictwa aż do 100.000 zł Jeśli potrzebny będzie transfer do Polski, zorganizujemy go i pokryjemy koszty nie tylko dla Ciebie, ale również osób towarzyszących. Ochrona z takiego ubezpieczenia działa, jeszcze zanim opuścisz terytorium kraju.

Swoje ubezpieczenie turystyczne możesz rozszerzyć o dodatkowe opcje. Jeśli w czasie wyjazdu planujesz uprawiać sporty zimowe (np. narciarstwo po wyznaczonych szlakach, łyżwiarstwo czy narciarstwo biegowe) albo sporty ekstremalne (np. jazda na quadach czy kolarstwo górskie), wykup dedykowane opcje.

Ubezpieczenie na wyjazd w Alpy może objąć również pomoc w razie kłopotów ze sprzętem, bagażem czy samochodem, którym podróżujesz w czasie wyjazdu. Dzięki ubezpieczeniu otrzymasz zwrot nawet do 5000 złotych, jeśli Twój sprzęt lub bagaż zostanie zniszczony, skradziony lub zgubiony. W sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia pojazdu, możesz liczyć z kolei na naprawę na miejscu, dostarczenie paliwa, holowanie, a nawet samochód zastępczy.

Materiał przedstawia wybrane informacje o ubezpieczeniu turystycznym, które jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

O autorce: Marta Kościecha-Karkowska – prawnik i ekonomista. Swoje zainteresowania skupia wokół szeroko pojętego prawa cywilnego i handlowego, a także finansów i ubezpieczeń. Ma doświadczenie w pracy w kancelariach zajmujących się dochodzeniem roszczeń i obsługą przedsiębiorstw. Tworzy teksty specjalistyczne związane z wykształceniem kierunkowym, ale również regularnie poszerza wiedzę w obszarach z nim powiązanych.

Marta Kościecha-Karkowska – prawnik i ekonomista 07.07.2023