Wakacje w Azji – co warto ze sobą zabrać?

Szukasz egzotyki w najlepszym wydaniu? Zainteresuj się podróżami do Azji. Dowiedz się, jak przygotować się do swojej pierwszej podróży do Azji i tamtejszych wakacji.

Ciężko pracowałeś przez cały rok? Zasłużyłeś więc na wakacje. Tajlandia, Filipiny czy Wietnam – to teraz najmodniejsze wakacyjne kierunki. Nic w tym dziwnego. Azja kusi bajecznymi plażami i piękną pogodą.

Kiedy możesz pojechać do Azji? Musisz pamiętać, że nie jest tam przyjemnie przez cały rok. Nie warto wybierać się tam zwłaszcza w porze deszczowej. Najlepszym terminem na odwiedzenie Azji Południowo-Wschodniej są miesiące zimowe. Od grudnia do kwietnia panuje tam pora sucha i wtedy będziesz mógł w pełni cieszyć się z egzotycznych wczasów.

 

Wakacje w Azji – dokąd warto pojechać?

 • Tajlandia – najmodniejszy ostatnio kierunek azjatyckich wypraw Polaków. To dobry wybór na pierwszy taki wyjazd. Miejscowa ludność jest niesamowicie życzliwa, infrastruktura dobrze rozwinięta, a krajobrazy zapierają dech w piersiach.

 • Wietnam – poza klimatem i niesamowitymi widokami, wizyta w Wietnamie to gratka dla miłośników historii XX wieku. Echa wojny spotkasz tu wciąż niemal na każdym kroku. Sieć komunikacyjna jest tu dobrze rozwinięta. To kraj przyjazny turystom.

 • Filipiny – bajeczne miejsce, jakby stworzone specjalnie po to, abyś mógł udać się tam na zasłużone wakacje. Niesamowite widoki, bujna roślinność i krystalicznie czysta woda, skrywająca przepiękne rafy koralowe.

 

Co powinieneś zabrać ze sobą do Azji?

Bez względu na to, jaka forma urlopu najbardziej Ci odpowiada – zorganizowany wyjazd czy samotna przygoda – są rzeczy obowiązkowe, które powinieneś ze sobą zabrać do Azji.

 

Dokumenty

 • Paszport i wiza – aktualny paszport to oczywiście podstawa, jednak wybierając się do Azji, musisz pamiętać również o obowiązku wizowym.

  • Tajlandia – jeśli lecisz tam samolotem, a Twój pobyt będzie krótszy niż 30 dni, nie potrzebujesz wizy.

  • Wietnam – aby załatwić wizę bez wychodzenia z domu, najlepiej skorzystaj z usług agencji wizowej. Wypełnij druk online, dołącz skan paszportu i po kilku dniach otrzymasz specjalny dokument – promesę, na podstawie której wiza wystawiana jest na lotnisku.

  • Filipiny – tam bez wizy możesz przebywać do 21 dni, ale jest jedno zastrzeżenie – musisz posiadać bilet powrotny.

 

KIlka praktycznych porad

 • Tabletki do oczyszczania wody – mogą się przydać, ponieważ woda butelkowana, szczególnie na szlakach w biednych krajach azjatyckich, jest droga. O ile posiłek możesz zjeść dosłownie za grosze na ulicy, o tyle czysta woda z pewnego źródła bywa na wagę złota.

 • Klimat w Azji jest inny niż u nas – wysokiej temperaturze towarzyszy 40-procentowa wilgotność powietrza. W takich warunkach wyjście z klimatyzowanego budynku sprawia, że ubranie natychmiast staje się wilgotne i przywiera do ciała. Dlatego nieocenione będą ubrania wykonane z szybkoschnących materiałów. Koszulki termoaktywne mają również tę zaletę, że są bardzo lekkie i zajmują mało miejsca w torbie czy walizce.

 • Klapki – to obuwie pierwszego wyboru na wakacjach. Jeśli nie planujesz trekkingu, a jedynie zwiedzanie i spacery na plaży, inne buty nie będą Ci potrzebne.

 

W Azji miej ubezpieczenie turystyczne

Nie ma znaczenia, czy wybierasz się na luksusowe wczasy z biurem podróży, czy jesteś samotnym globtroterem. Ubezpieczenie turystyczne dobrane do kierunku podróży i tego, jaki masz plan na spędzenie czasu na wakacjach, to absolutna konieczność. Zupełnie inny klimat, jedzenie na ulicznych stoiskach i woda z niepewnego źródła mogą rozregulować Twój organizm. W wielu krajach azjatyckich opieka lekarska jest na wysokim poziomie i można porozumieć się z personelem medycznym w razie potrzeby po angielsku. Jeśli to Cię nie przekonuje i chcesz zapewnić sobie dodatkowe wsparcie na wypadek, gdybyś poczuł się gorzej podczas wyjazdu, kup ubezpieczenie. Dzięki dobrze dobranym pakietom ubezpieczenia turystycznego będziesz mógł liczyć na pomoc tłumacza i nasze wsparcie, gdy potrzebny będzie lekarz.

Długie przeloty z przesiadkami? Ty lecisz w jedną stronę, a Twój bagaż w drugą? W takiej sytuacji również możesz liczyć na wypłatę świadczenia, które pokryje koszty niezbędnych ubrań czy kosmetyków do czasu, aż Twoje rzeczy się znajdą. W ekstremalnych sytuacjach może się okazać, że konieczny będzie Twój transport medyczny do Polski. Jego koszt pokryjemy my, abyś mógł spokojnie wracać do zdrowia.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020