Wyjazd za granicę bez ubezpieczenia - czy to dobry pomysł? 

Udając się na wakacje do innego kraju, należy wziąć pod uwagę nie tylko przyszłe atrakcje, ale również ewentualne problemy, na które możemy natrafić podczas wypoczynku. Przed skutkami wielu z nich można się chronić, na przykład wykupując odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Dlaczego warto kupić polisę?

W sieci można poczytać o wielu przykrych sytuacjach, w których to turysta bez ubezpieczenia doznał wypadku bądź zachorował. Takie zdarzenia wiążą się nie tylko z bólem i przykrymi doświadczeniami osoby poszkodowanej, ale również z ogromnymi zobowiązaniami finansowymi, powstałymi wskutek konieczności opłacenia leczenia bądź innych usług, o czym więcej pisaliśmy w artykule: Ile kosztuje leczenie za granicą? Aby uchronić się przed tego typu sytuacjami, warto pomyśleć o polisie turystycznej. Jakie korzyści przynosi jej posiadanie?

Pomoc w razie choroby

Podróżny, przed wyjazdem, powinien zdać sobie sprawę z tego, że nawet niegroźne zdarzenie może być początkiem jego kłopotów. Zatrucia, złamania, różnego rodzaju choroby, urazy kręgosłupa – są to tylko wybrane przykłady sytuacji, w których turysta musi udać się do szpitala. Jeśli nie będzie posiadał polisy, za pobyt w szpitalu, a także wezwanie karetki, będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. Dysponując odpowiednio dobraną polisą, podróżny nie musi martwić się kosztami. Może skupić się wyłącznie na powrocie do zdrowia.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Podczas wyjazdu wakacyjnego dojść może również do sytuacji, w której to my zawinimy i wyrządzimy szkodę innej osobie. W takim przypadku także możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności finansowej. Sprawę załatwi OC na wakacje, które zapewnia wypłatę świadczeń na poczet zwrotu za spowodowane szkody – dotyczyć mogą one zniszczonego sprzętu czy też spowodowania obrażeń ciała. 

Zakres ubezpieczenia turystycznego może być jeszcze szerszy. Dotyczy ono nie tylko wypadków i chorób, ale również innych zdarzeń losowych, takich jak chociażby zgubienie bądź kradzież bagażu, uszkodzenie samochodu lub skrócenie wycieczki. W przypadku wyjazdu za granicę bez ubezpieczenia, w takich sytuacjach nie jesteśmy zabezpieczeni. 

EKUZ nie zawsze wystarczy

Wiele osób udających się na wakacje w Europie, ogranicza się wyłącznie do wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jej posiadacze mają prawo do korzystania z bezpłatnej, publicznej służby zdrowia we wskazanych krajach. Jest to bardzo przydatne zabezpieczenie, jednak należy pamiętać o tym, że jego zakres jest ograniczony.

Jak podkreśla Tomasz Masajło, Dyrektor ds. marketingu i e-commerce rankomat.pl, „Na terenie Europy podróżujący mogą korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wielu z nich nie ma jednak świadomości, że EKUZ zapewnia tylko podstawową ochronę medyczną, przede wszystkim w sytuacjach poważnego zagrożenia zdrowia i życia. Transport powrotny do kraju, leczenie w prywatnych placówkach, zakup leków czy koszty ratownictwa pokrywa sam poszkodowany, a nie są to małe sumy. Pokrycie tych kosztów może zapewnić ubezpieczenie podróżne1.”

EKUZ zapewnia więc dostęp jedynie do placówek publicznych, nie pokrywa również wszystkich usług, z których możemy korzystać za granicą. O tym, jak drogi jest pobyt w szpitalu w poszczególnych krajach, sprawdzimy poniżej.

Ile kosztuje jeden dzień pobytu w szpitalu?

Turcja

401 zł

Polska

570 zł

Chorwacja

657 zł

Grecja

1388 zł

Hiszpania

1605 zł

Włochy

1765 zł

Zjednoczone Emiraty Arabskie

2633 zł

Norwegia

4870 zł

Monako

12 479 zł

Źródło: https://rankomat.pl/turystyka/tam-lepiej-nie-choruj-najwyzsze-koszty-leczenia-na-swiecie
 

Jak się okazuje, koszty leczenia za granicą mogą sięgać niebotycznych kwot. Lepiej oszczędzić sobie nerwów i długów, zawczasu decydując się na ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszt naszego pobytu w szpitalu.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Wykupienie dodatkowej polisy turystycznej powinno być podyktowane jej zakresem, który okaże się znacznie szerszy niż w przypadku karty EKUZ. Oczywiście uwagę należy zwrócić nie tylko na sam koszt ubezpieczenia, ale również wysokość otrzymywanych świadczeń w razie choroby lub wypadku, a także ewentualne usługi dodatkowe. Dobry przykład stanowi ubezpieczenie turystyczne Nationale Nederlanden, które gwarantuje świadczenia wynoszące nawet milion złotych. Wybór takiej polisy okaże się niezwykle korzystny, zwłaszcza porównując ze sobą koszty pakietu z ewentualnymi wydatkami w razie wystąpienia nieplanowanego zdarzenia.

Co istotne, w jego ramach otrzymamy pomoc związaną nie tylko z leczeniem za granicą, ale i różnymi, nieprzewidzianymi zdarzeniami. Zalicza się do nich np. kradzież bądź uszkodzenie bagażu. Liczyć możemy również na zwrot kosztów za odwołaną lub skróconą wycieczkę.

Wyjazd za granicę bez ubezpieczenia zawsze będzie ryzykiem, dlatego warto robić wszystko, aby jakoś zminimalizować. Więcej na ten bezpieczeństwa w czasie wakacji przeczytamy w artykule: Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas podróży?
 

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020