Wyjazd na narty – co zabrać? Lista rzeczy

Szykujesz się na wymarzony wypad na narty? Sprawdź, co warto zabrać, a co może okazać się wręcz niezbędne podczas zimowych szaleństw na stoku narciarskim. Przygotowaliśmy specjalną listę.

Co zabrać na narty? Przygotuj własną listę potrzebnych rzeczy lub skorzystaj z naszej propozycji. Z listą niezbędnych rzeczy masz pewność, że o niczym nie zapomniałeś. Naszą listę rzeczy ważnych podzieliliśmy na trzy części: potrzebne na stoku, przygoda poza nartami oraz niezbędnik podróżnika.

Rzeczy potrzebne na stoku – co zabrać na narty?

Nawet na zorganizowany wyjazd na narty powinieneś zabrać sprzęt narciarski, odpowiednie ubranie, podręczną apteczkę oraz krem z filtrem UV. Może się wydawać, że wyjeżdżając na narty, nie można przecież zapomnieć o sprzęcie. Nic bardziej mylnego – czasem pewne rzeczy, oczywiste w ferworze przygotowań, mogą Ci umknąć. Przed samym wyjazdem na narty skompletuj sprzęt. Na stoku przydadzą Ci się:

  • narty, pokrowiec oraz ski-rzepy, które ułatwiają ich noszenie,

  • buty narciarskie i torba do nich – zapewni wygodę w transporcie,

  • kije, gogle, kask oraz ochraniacze na kolana i plecy,

  • podręczny plecak, w którym zmieścisz apteczkę i jedzenie,

  • ubezpieczenie narciarskie.

Jeżeli zamierzasz korzystać ze sprzętu oferowanego przez wypożyczalnie na stoku narciarskim, koniecznie weź gotówkę. Nie zapomnij o zabraniu okularów przeciwsłonecznych oraz kremu do opalania. Silne promienie słoneczne, odbijające się od śnieżnego puchu, mogą szybko opalić cerę, a o oparzenia w takiej sytuacji nie trudno. Krem z filtrem spakuj razem z innymi niezbędnymi przyborami do podręcznej apteczki, którą zabierzesz ze sobą na stok narciarski. Spakuj do niej też: środki opatrunkowe (jałowe gaziki, bandaż elastyczny i plastry) i okład żelowy, który złagodzi ból w razie stłuczenia. Na wyjazd w góry weź ze sobą też leki, które Ty i członkowie rodziny obecnie przyjmujecie, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, tabletki na kłopoty żołądkowe, maść przeciwbólową. Dobrze wyposażona apteczka to podstawa, szczególnie gdy wybierasz się na rodzinny wyjazd na narty.

Bez względu na to, czy na pierwszym miejscu stawiasz modny wygląd czy też wygodę i funkcjonalność – strój powinien być odpowiedni do warunków na stoku, a te mogą być zmienne. Przede wszystkim zadbaj o swój komfort termiczny – nie możesz być ubrany zbyt ciepło ani zbyt lekko. Na wyjazd na narty powinieneś zabrać ze sobą:

  • spodnie narciarskie lub cały kombinezon oraz wygodną kurtkę (przy wyższych temperaturach świetnie sprawdzi się kurtka typu softshell),

  • skarpety narciarskie – te przeznaczone specjalnie dla narciarzy są odpowiednio zrobione, aby były trwałe i wygodne,

  • rękawice narciarskie, czapka pod kask lub kominiarka oraz szal lub chusta,

  • bielizna termiczna oraz koszulki termiczne z długim i krótkim rękawem,

  • bluzy narciarskie – potrzebne w przypadku bardzo niskich temperatur.

Zobacz też: Ubezpieczenie sprzętu sportowego - jaki sprzęt sportowy można ubezpieczyć?

Niezbędnik na wyjazd na narty

W myśl powiedzenia „przezorny zawsze ubezpieczony”, wykaż się sprytem i zabezpiecz się na różne okoliczności jeszcze przed wyjazdem. Bez względu na jego kierunek oraz to, czy korzystasz ze zorganizowanego wyjazdu na narty, czy też planujesz wycieczkę samodzielnie, powinieneś wykupić dobre ubezpieczenie turystyczne. Niestety, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrotownego (EKUZ) może okazać się niewystarczająca.

Chcesz być spokojny w czasie wyjazdu na narty?
Wybierz ubezpieczenie turystyczne 
przeznaczone dla narciarzy.

Ubezpieczenie turystyczne zapewni Ci komfort i zaoszczędzi kłopotu w razie wypadku, zachorowania czy innych zdarzeń losowych, a niezbędny assistance pomoże praktycznie w każdej sytuacji. Pokryjemy koszty leczenia, a w ramach assistance możesz liczyć na realną pomoc przy organizacji opieki nad dziećmi, jeśli zachorujesz. Ponadto, w razie konieczności, zapewnimy Ci transport medyczny ze stoku do placówki medycznej, pomoc tłumacza lub pokryjemy koszt dojazdu do Ciebie bliskiej osoby, gdy znajdziesz się w szpitalu. Rozszerzenie podstawowej ochrony ubezpieczeniowej o dodatkowe opcje, takie jak ochrona w sytuacjach, które przydarzają się na stoku (potocznie błędnie zwana polisą narciarską), daje Ci kompleksowe wsparcie podczas wyjazdu. Zabezpieczysz się w ten sposób m.in. na wypadek wyrządzenia szkody innym lub – w razie urazu – odzyskasz pieniądze za niewykorzystany karnet czy wynajęty sprzęt narciarski, jeśli nie będziesz mógł z niego skorzystać.

Ważne! Nie zapomnij zabrać swoich osobistych dokumentów. Weź: paszport, prawo jazdy, dowód osobisty, karty płatnicze i polisę ubezpieczeniową. Pamiętaj też, żeby wziąć gotówkę.

Przygoda poza nartami – co warto zabrać?

Rzeczy na stok spakowane, ubezpieczenie wykupione – czas pomyśleć o samych wczasach. Zastanów się, gdzie i jak będziesz spędzał czas, oczywiście poza uprawianiem białego szaleństwa na stokach. Kino, teatr, bankiety, wycieczki po okolicznych miasteczkach, a może chcesz zaszyć się w hotelu przy kominku z dobrą książką? Pomyśl o możliwościach spędzenia wolnego czasu i dobierz odpowiednie ubrania oraz czasoumilacze, czyli te przedmioty, które sprawiają Ci przyjemność i wypełnią wolny czas. Jeśli już wszystko przemyślałeś i spakowałeś, ruszaj w drogę bez obaw. Nie zapomnij o dobrym nastroju!

Zobacz też: Pakowanie koszulek - 5 genialnych tricków jak się pakować

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020