Gdzie na narty? Najlepsze stoki na rodzinny wypad

Szukasz odpowiedzi na pytanie: gdzie na narty w Polsce? Prezentujemy 5 najlepszych stoków na rodzinny wypad w ferie zimowe i praktyczne porady przed wyjazdem.

Polska ma bardzo atrakcyjną bazę dla miłośników sportów zimowych. Na południu kraju mamy kilka pasm górskich, a w każdym z nich kurorty dla spragnionych białego szaleństwa. Sprawdź, gdzie można pojechać na narty tej zimy.

Sezon narciarski za pasem, pora więc wybrać lokalizację i zarezerwować pobyt na ferie zimowe. W naszym zestawieniu znalazły się największe stoki, wokół których mamy pełną infrastrukturę oraz zaplecze noclegowo-gastronomiczne. To sprawdzone kurorty narciarskie, w których cała rodzina będzie mogła aktywnie wypocząć. Miejsca, gdzie początkujący mogą brać lekcje, a zaawansowani narciarze poszaleją porządnie na stoku.

1. Wisła 

Polska stolica sportów zimowych, w której znajdziemy sieć rozproszonych mniejszych ośrodków. Dwa najbardziej polecane to Nowa Osada i Soszów. W każdym z nich znajdziesz po sześć tras, od łatwych do takich, na których swoich sił mogą spróbować doświadczeni narciarze. Na stoki wjedziesz kolejką linową lub wyciągiem. Także jeśli zastanawiasz się, gdzie na narty z dziećmi, Wisła to odpowiedni wybór. 

2. Jaworzyna Krynicka 

Ta lokalizacja to doskonała baza noclegowa i gastronomiczna na każdą kieszeń. To również jedna z najlepszych odpowiedzi na pytanie: gdzie na biegówki? Trasy są bardzo zróżnicowane, więc znajdzie się też przestrzeń dla snowboardzistów i narciarzy zjazdowych. Jaworzyna Krynicka oferuje osiem tras o różnym stopniu trudności, w tym trasę slalomową z możliwością pomiaru czasu. Funkcjonuje tu kolej gondolowa, krzesełkowa i wyciągi orczykowe.

3. Zieleniec

Położony bardziej na zachód ośrodek w Dusznikach-Zdroju oferuje aż 34 trasy dla miłośników różnych sportów zimowych. Znajdziesz tutaj oświetlone trasy dla początkujących i doświadczonych narciarzy oraz trasę czarną. W Zieleńcu funkcjonuje 29 wyciągów. 

4. Czarna Góra

Usytuowany w masywie Śnieżki ośrodek narciarski to propozycja dla całych rodzin i osób uprawiających narciarstwo i snowboard sportowo. Do ich dyspozycji oddano ponad 9 km tras o różnym stopniu trudności. Narciarzy na stok transportują trzy koleje linowe i osiem wyciągów. Na uwagę zasługuje najnowocześniejsza w Polsce kolej linowa Luxtorpeda. Duży parking i zaplecze gastronomiczne to dodatkowe atuty tej lokalizacji. 

5. Białka Tatrzańska

To obecnie najpopularniejszy ośrodek narciarski w Tatrach. W jego skład wchodzą trzy główne ośrodki narciarskie: Bania, Kotelnica i Kaniówka. Zastosowano tu bardzo wygodne rozwiązanie – na wszystkie 22 stacje można udać się na jednym karnecie. Trasy są naśnieżane za pomocą bardzo nowoczesnego systemu. Na stok narciarze wyjeżdżają, korzystając z sieci kolejek krzesełkowych. Jeśli planujesz rodzinny wyjazd na narty, Białka Tatrzańska to idealne miejsce dla początkujących. 

Jak przygotować się do wyjazdu na narty?

Rezerwacja noclegów i zakup karnetów na stoki to pierwszy krok. Potem trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo na stoku. Odpowiedni sprzęt, przygotowanie kondycyjne i ubezpieczenie – oto, co jest niezbędne. 

Dlaczego przed wyjazdem na narty musisz wykupić ubezpieczenie dla siebie i rodziny? Sporty zimowe są urazowe. Nie bez powodu w kurortach narciarskich znajdują się największe oddziały ortopedyczne. Zatem NNW z uwzględnieniem narciarstwa i snowboardu jest niezbędne. Pamiętaj, że nie każde ubezpieczenie obejmuje wypadki na stoku. Dlatego przed wyjazdem zatroszcz się o polisę turystyczną z odpowiednim rozszerzeniem. 

Składnikiem takiego ubezpieczenia musi być OC. Polisa od odpowiedzialności cywilnej jest niezbędna, ponieważ na stokach bardzo często dochodzi do wypadków. Zderzenia kończą się głównie niegroźnymi kontuzjami, ale mają również miejsce poważne wypadki. Niestety, gdy do takiego dojdzie, odpowiedzialność za poszkodowanego ponosi sprawca. Przy prędkościach, jakie rozwija się na nartach lub desce snowboardowej, o wypadek nietrudno. OC dla narciarza pokryje koszty leczenia i rehabilitacji osoby poszkodowanej.
 

Zespół Nationale-Nederlanden 23.01.2022