Wycieczka do USA – jak się przygotować?

Jeśli podjąłeś decyzję o wyjeździe do USA, powinieneś dowiedzieć się o tym kraju czegoś więcej. Sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu!

Wycieczka do USA a dokumenty – jakie są potrzebne?

Oczywiście, aby móc wyjechać, musisz mieć ważny paszport. Na pobyt w USA trwający do 90 dni – w celach turystycznych lub biznesowych – wizy nie potrzebujesz. Musisz natomiast wystąpić o autoryzację za pośrednictwem ESTA. Jest to Elektroniczny System Autoryzacji Podróży, za pomocą którego przeprowadza się wstępną kontrolę podróżnych.

Stany Zjednoczone to wielki kraj. Aby go zwiedzić, najlepiej poruszać się po nim samochodem. Konieczne do tego jest międzynarodowe prawo jazdy – wyrobisz je, składając odpowiedni wniosek w starostwie powiatowym. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą dokument międzynarodowy, polskie prawo jazdy oraz jego tłumaczenie.

Zabierz odpowiednią ilość gotówki i kartę płatniczą. Warto, abyś miał dostęp do większej kwoty, na wszelki wypadek. Do USA możesz zabrać ze sobą do 10 tysięcy dolarów w gotówce. Większą kwotę musisz zgłosić w deklaracji celnej. Karta płatnicza jest konieczna – bez niej możesz mieć problem z wynajęciem samochodu lub rezerwacją pokoju w hotelu.

Wyjazd do USA – praktyczne porady

W USA gniazdka elektryczne są inne niż w Polsce. Różni się nie tylko napięcie czy częstotliwość dostarczanego prądu, ale same wtyczki i gniazdka mają inną budowę. Przejściówkę – czyli adapter, za pomocą którego podłączysz swoją ładowarkę do gniazdka w USA – możesz kupić w Polsce niemal w każdym sklepie elektrycznym. Dostępne są również na miejscu. Za sztukę zapłacisz tam kilka dolarów.

Przyda Ci się też podręczna apteczka, a w niej: leki przeciwbólowe, coś na przeziębienie i leki przeciwalergiczne. Koniecznie zabierz ze sobą leki, które przepisał Ci lekarza. Z kolei środki na owady kup na miejscu, bowiem amerykańskie insekty różnią się od europejskich. Czego nie możesz zabrać ze sobą do USA? Nie wolno przewozić artykułów spożywczych, roślin i nasion.

Wakacje w USA – co warto zobaczyć?

Jeśli chcesz przekonać się, czy Nowy Jork jest tak niesamowitym miastem, jak twierdzi większość osób, która tam była, wybierz się do niego we wrześniu. Pogoda jest wtedy w sam raz do zwiedzania – nie jest już zbyt gorąco, a i turystów też jakby mniej. Wschodnie wybrzeże USA to również malownicza Filadelfia i monumentalny Waszyngton. Na zachodnim wybrzeżu kraju oczywiście Los Angeles i Hollywood, San Francisco, Las Vegas i Dolina Śmierci. Stany Zjednoczone to nie tylko miasta znane z filmów i seriali. To również przepiękne, rozległe parki narodowe. Niesamowita roślinność, zwierzęta i ogromne przestrzenie kuszą, aby je zobaczyć. Musisz jednak pamiętać, aby sprawdzić przed wyjazdem, czy w miesiącu, w którym planujesz zwiedzanie, park będzie akurat otwarty. Niektóre z nich, jak np. North Rim Grand Canyon, dostępne są dla zwiedzających dopiero wtedy, gdy stopnieją śniegi. Inny przykład to park Yosemite, który słynie z wodospadów. Najlepiej odwiedzić go wiosną, ponieważ latem woda tam zwyczajnie wysycha.

Przed wycieczką do USA wykup ubezpieczenie

Opieka zdrowotna w USA jest na wysokim poziomie. Nie musisz obawiać się tam o dostęp do lekarza. Dla przeciętnego Polaka jest ona jednak bardzo droga. Rachunek za usługi medyczne czy pobyt w szpitalu w tym kraju może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego przed wymarzoną podróżą za ocean wykup ubezpieczenie turystyczne. Wtedy, w przypadku nagłych problemów ze zdrowiem, to my pokryjemy koszty Twojego leczenia – nawet do miliona złotych. Otrzymasz od nas również praktyczną pomoc – wskażemy Ci placówkę medyczną lub wyślemy lekarza na miejsce, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, skomponuj swoje ubezpieczenie turystyczne tak, abyśmy mogli pokryć koszty Twojego leczenia na miejscu, gdy Twój stan się pogorszy. Nasze ubezpieczenie zapewni Ci również zwrot kosztów transportu medycznego z USA do Polski. Dodatkowe opcje, jak ubezpieczenie od utraty bagażu lub OC, również mogą przydać się podczas tak dalekiej podróży. Nie podejmuj niepotrzebnego ryzyka. Ubezpiecz się i wyrusz w podróż życia z solidnym wsparciem.

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020