Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas podróży?

Podróże kształcą oraz umożliwiają poznawanie nowych miejsc, obyczajów i ludzi. Dostarczają niesamowitych wrażeń i pięknych wspomnień. Żeby jednak były źródłem wyłącznie radości, należy zadbać o ich bezpieczny przebieg. Jak to zrobić?

Śledzenie komunikatów MSZ to podstawa

Decydując się na zagraniczną podróż, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dane miejsce jest uznawane za bezpieczne przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Urząd cyklicznie publikuje ostrzeżenia dla turystów oraz wskazuje regiony, których lepiej unikać. Informuje także o rodzajach zagrożeń, jakie mogą czyhać na podróżujących w danym kraju. 

Mogą to być np. napady kieszonkowe, akty wandalizmu czy też zwiększone ryzyko wystąpienia ataku terrorystycznego w miejscach publicznych.

Ważne!
Jeżeli MSZ odradza wszelkie podróże do danego państwa, oznacza to najwyższy stopień zagrożenia. Wówczas należy zrezygnować z wszelkich wizyt, czy to w celach zawodowych, czy to w przypadku pilnych spraw rodzinnych, nie mówiąc już o turystyce.

Troska o zdrowie – jakie szczepienia wykonać?

Żeby zagraniczny wyjazd przebiegł bez niespodzianek, warto zatroszczyć się o zdrowie. Podstawą są szczepienia ochronne, których wykonanie zaleca się przed podróżami do niektórych zakątków świata. To bezpieczna, a przede wszystkim skuteczna metoda zapobiegania chorobom zakaźnym.

Zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi jedynym obowiązkowym szczepieniem jest to przeciwko żółtej febrze. Należy je wykonać przed podróżą do części krajów tropikalnych w Afryce i Ameryce Południowej. Niektóre państwa wymagają od turystów także innych szczepień na podstawie własnej legislacji wizowej, np. pobyt w Arabii Saudyjskiej jest niemożliwy bez szczepienia przeciwko zakażeniom meningokokowi.

Lista szczepień rekomendowanych

Oprócz obowiązkowego szczepienia ochronnego przeciwko żółtej febrze istnieje cały katalog szczepień rekomendowanych, które warto wykonać przed podróżą do egzotycznych krajów. Niestety, najczęściej trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni. W związku z zagranicznym wyjazdem zazwyczaj zaleca się wykonanie szczepienia przeciwko:

 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A,

 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,

 • tężcowi i błonicy,

 • poliomyelitis (chorobie Heinego-Medina),

 • durowi brzusznemu,

 • wściekliźnie,

 • cholerze,

 • kleszczowemu zapaleniu mózgu,

 • japońskiemu zapaleniu mózgu,

 • odrze.

To, jakie konkretnie szczepienia należy wykonać, warto skonsultować z lekarzem chorób tropikalnych lub medycyny podróży. Na wizytę trzeba się jednak zgłosić na minimum 4-8 tygodni przed wyjazdem. Informuje o tym również pediatra dr Szymczyk-Hałas: „Zalecam wizytę w poradni medycyny podróży 4-6 tygodni przed planowaną podróżą. Warto zabrać ze sobą książeczkę szczepień dziecka. Specjalista chorób zakaźnych sprawdzi, czy wszystkie szczepienia są aktualne, czy nie ma braków. Wielu młodych dorosłych nie jest szczepionych przeciw błonicy i tężcowi w 19 roku życia. Planowana podróż jest dobrą okazją do uzupełnienia tych szczepień”.

Po informacje można udać się także do najbliższego punktu szczepień. O tym dlaczego jest to tak istotne przeczytamy w artykule: 7 chorób, które możesz przywieźć z wakacji.

Odpowiednie skompletowanie apteczki

Wyjeżdżając w podróż, warto również dobrze przyjrzeć się wyposażeniu apteczki. Powinna ona zawierać m.in. środki przeciwbólowe i zwalczające biegunkę. Jeśli turysta cierpi na chorobę lokomocyjną, przydatne okażą się lekarstwa ją ograniczające. Podróżny powinien wziąć ze sobą także plastry, preparat odstraszający komary oraz krem z filtrem UV. Jej skład należy poszerzyć, gdy planujemy podróż z dzieckiem, o czym pisaliśmy w artykule: Apteczka na wyjazd z dzieckiem.

Ubezpieczenie turystyczne

Jak zapewnić sobie ochronę na urlopie? Czy istnieje taki produkt, jak ubezpieczenie na życie podczas wakacji? Jak się okazuje, najlepszym zabezpieczeniem będzie polisa turystyczna. Chociaż nie wyeliminuje całkowicie ryzyka wystąpienia przykrego zdarzenia, np. wypadku, choroby czy też kradzieży bagażu, może zmniejszyć odczuwanie jego skutków. Gwarantuje bowiem wsparcie finansowe i praktyczną pomoc w razie kłopotów.

Tak właśnie działa ubezpieczenie turystyczne w Nationale-Nederlanden. Już od 4 zł za dzień oferuje m.in. pokrycie kosztów ewentualnego leczenie za granicą, transport medyczny do kraju, rekompensatę w przypadku kradzieży bagażu oraz zwrot gotówki, jeśli wycieczka zostanie odwołana.

Turysta, który wykupi polisę turystyczną od Nationale- Nederlanden, liczyć może także na pomoc prawną oraz wsparcie tłumacza, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ubezpieczenie turystyczne obejmuje również wsparcie w przypadku awarii auta. Gwarantuje usługi m.in. naprawy pojazdu na miejscu, holowania czy też dowozu paliwa.

Skuteczne środki ostrożności

Przebywając za granicą, warto zachować pewne środki ostrożności, które sprawią, że pobyt w obcym miejscu będzie bezpieczny. Żeby wyjazd przebiegł bez żadnych niespodzianek, warto:

 • nocować w hostelach, pensjonatach, hotelach i polach namiotowych, które cieszą się dobrą opinią innych użytkowników – w tym celu warto poznać opinie internautów, którzy wcześniej nocowali w danym miejscu,

 • nosić przy sobie tylko ograniczoną ilość gotówki, tak by starczyło na bieżące wydatki, i wybrane dokumenty, np. dowód osobisty – resztę natomiast zdeponować w hotelowym sejfie,

 • unikać spożywania produktów niewiadomego pochodzenia,

 • pić wodę butelkowaną,

 • przestrzegać zasad higieny,

 • unikać jazdy autostopem,

 • zachować rezerwę wobec dopiero co poznanych osób,

 • podróżować większą liczbą osób, jeśli jest taka możliwość.

Turysta nie powinien także przewozić przez granicę żadnych towarów od nieznajomych. Mogą się w nich znajdować niedozwolone substancje. W niektórych krajach złamanie przepisów antynarkotykowych wiąże się z karą długoletniego więzienia, a nawet śmierci.

Zagraniczna podróż będzie wyjątkowym przeżyciem, o ile turysta zadba o swoje bezpieczeństwo, zachowując środki ostrożności. Pewnych zdarzeń trudno jednak uniknąć, dlatego warto się ochronić przed ich skutkami, kupując ubezpieczenie na wakacje. Przed wyjazdem należy również zadbać o odpowiednie szczepienia i wyposażenie turystycznej apteczki.

Zobacz też: Leczenie dziecka za granicą - ile kosztuje, co trzeba wiedzieć?

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020