Na co turyści powinni uważać w Tajlandii?

Masz dość niepewnej pogody nad Bałtykiem? A może przerażają Cię tłumy turystów w nadmorskich kurortach? Pora na zmianę celu wakacyjnej podróży. Wycieczka do Tajlandii to marzenie większości podróżujących. Ten najpopularniejszy kraj wschodniej części kontynentu zwanego Eurazją od zawsze rozbudza ambicje, oferując w zamian egzotykę, szafirową wodę oraz głębię kultury. 

Jak wynika z badań grupy eSky, w ciągu ostatnich kilku lat liczba osób turystów wybierających na swój urlop kraje azjatyckie prawie się podwoiła - z 13,3 tys. w 2012 roku do ponad 24 tys. w 2017. Polacy na swój urlop ze wszystkich krajów Azji najchętniej wybierali właśnie Tajlandię, na którą wskazało prawie 34% ankietowanych.

Wakacje w Tajlandii  - wjazd i pobyt 
Decydując się na wakacje w Tajlandii, warto odwiedzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które na bieżąco informuje o sytuacji w kraju. Już na wstępie MSZ odradza podróże: 

  • do południowych prowincji, a w szczególności do Pattani, Yala, Narathiwat i Songkhla, 

  • oraz w rejony pogranicza z Mjanmą i Kambodżą (w prowincjach Surin Sisaket). 

Oczywiście na pozostałym terytorium Tajlandii także warto zachować szczególną ostrożność. W większości miejsc możemy jednak czuć się bezpiecznie, dlatego nie musimy rezygnować z odwiedzenia tego kraju. 

Kiedy lecieć do Tajlandii?
W Tajlandii funkcjonują dwa sezony turystyczne. Pierwszy z nich, nazywany jako “azjatycki” trwa od listopada do lutego. Jakie są plusy wyboru tego terminu? Przede wszystkim przyjemna pogoda oraz temperatura od 25 do 30 stopni Celsjusza. W tym okresie ceny na miejscu są także zdecydowanie niższe. Co więcej, w tym czasie w Polsce możemy trafić na okazję i kupić bilet nawet o 40% tańszy. Więcej o wakacjach last minute przeczytasz w naszym wpisie blogowym, który znajdziesz tutaj. Jednak warto pamiętać, że jest to także pora deszczowa, co nie musi oznaczać, że cały czas będzie padało. 

Drugi sezon określany jako “europejski i zachodni” zaczyna się w maju, a kończy we wrześniu. Turyści decydujący się na wyjazd w tych miesiącach z pewnością nie będa narzekać na zbyt niską temperaturę. Jednak muszą być przygotowani na wyższe ceny. Ogólnodostępne atrakcje turystyczne są otwarte zdecydowanie dłużej niż w pozostałym okresie roku. 

Tajlandia - wiza czy paszport?
Większość podróżujących zastanawia się, czy do Tajlandii potrzebny jest paszport. Otóż okazuje się, że nie. Wszyscy obywatele Polski są zwolnieni z obowiązku wizowego, jeśli ich podróż odbywa się w celu turystycznym i nie przekracza 30 dni. Dotyczy to przylotu oraz przejścia lądowego. Jednak wiza do Tajlandii będzie nam potrzebna, jeżeli nasz wyjazd nie ma charakteru wypoczynkowego lub urlop przekracza miesiąc. W tym przypadku musimy wystąpić o niezbędny dokument w przedstawicielstwie dyplomatycznym Tajlandii.

Profilaktyka i szczepienia 
Jeśli planujemy spędzić wakacje w Tajlandii, powinniśmy zatroszczyć się nie tylko o plan wyjazdu, lecz przede wszystkim o nasze zdrowie. Wielu podróżujących zastanawia się, jakie są zalecane szczepienia w Tajlandii. Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej informuje, że w przypadku wyjazdu do Azji powinniśmy zaszczepić się przeciwko błonicy, odrze, tężcowi, różyczce, a także wirusowemu zapaleniu wątroby A i B, durowi brzusznemu, wściekliźnie oraz japońskiemu zapaleniu mózgu. Pamiętajmy, że szczepienie powinno zostać wykonane nie mniej niż miesiąc przed planowanym urlopem. Nie jesteśmy jednak w stanie przewidzieć wszystkiego, dlatego warto dowiedzieć się co zrobić, gdy zachorujemy za granicą. 

Czy urlop w Tajlandii jest bezpieczny?
Tajlandia należy do bezpiecznych krajów, jednak wiele zależy od tego, co planujemy w niej robić. Jeśli naszym głównym celem jest wypoczynek na plaży połączony ze zwiedzaniem - nie musimy obawiać się wyjazdu. Jednak pamiętajmy, że musimy zachować ostrożność nawet podczas spacerów czy przechodzenia przez ulicę. Przed wyjazdem zajrzyjmy na stronę MSZ, która poinformuje nas o aktualnych zagrożeniach oraz podpowie czego unikać w Tajlandii. 

Na co uważać w Tajlandii?
Na co turyści powinni uważać w Tajlandii? Przede wszystkim na oszustów. Wychodząc z turystycznego kurortu na gwarne i pełne ulice Phuket czy Bangkoku musimy liczyć się z tym, że możemy paść ofiarą miejscowych handlarzy. Najczęściej spotykaną sytuacją jest kierowanie podróżujących do droższych atrakcji turystycznych. Co więcej, podczas spacerów powinniśmy mieć oczy dookoła głowy. Niestety kierowcy niezwykle popularnych w tym kraju skuterów oraz motocykli bardzo często wykorzystują nieuwagę przechodniów, aby pozbawić ich torebki lub plecaka. Zdarza się także, że wyrywają turystom rzeczy osobiste, po czym znikają w tłumie. Dlatego decydując się na wakacje w Azji, warto zaopatrzyć się  w odpowiednią polisę. 

Ubezpieczenie turystyczne w Tajlandii zapewnia każdemu podróżującemu nawet do 5000 zł w przypadku gdy nasz bagaż zostanie zniszczony, skradziony bądź zagubiony. Jeśli zamierzamy korzystać z usług taxi, powinniśmy zaraz po wejściu do auta poprosić o włączenie taksometru. Niestety taksówkarze często lekceważą ten obowiązek, aby zawyżyć cenę za przejazd. 

Wycieczka do Tajlandii wiąże się także z kosztowaniem lokalnych potraw, powinniśmy jednak wiedzieć o nich kilka istotnych rzeczy. Warto pamiętać, że Tajowie uwielbiają ostre potrawy. Jednak to, co dla nich jest pikantne, dla przeciętnego turysty z Europy będzie niejadalne, po prostu nie zdołamy wziąć tego do ust. Dlatego stołując się w lokalnych restauracjach, warto zaznaczyć kelnerowi, że danie, które zamawiamy, ma być mniej przyprawione. 

Twój niezbędnik - ubezpieczenie turystyczne 
Wybór ubezpieczenia turystycznego do Tajlandii powinien być uzależniony przede wszystkim od charakteru naszego wypoczynku oraz indywidualnych potrzeb. Komponując to świadczenie, mamy do wyboru wiele elementów. Jednak w przypadku krajów z Azji zaleca się wybór polisy, która pokrywa koszty leczenia, hospitalizacji oraz ewentualnego transportu medycznego.

Ubezpieczenie turystyczne oferowane przez Nationale-Nederlanden może zostać poszerzone także o polisę odpowiedzialności cywilnej (OC), które w przypadku nagłej szkody gwarantuje wypłatę odszkodowania w wysokości do 1000000 zł. OC przyda się szczególnie w sytuacji, gdy podczas wakacji zamierzasz poruszać się samochodem. Ubezpieczyciel oferuje także pomoc i wsparcie tłumacza, co w kryzysowej i nerwowej sytuacji może być dla nas nieocenioną pomocą. Jeżeli wyjazd do Tajlandii odbywa się w obecności dzieci, Nationale-Nederlanden posiada w swojej ofercie zniżkę rodzinną, z której może skorzystać grupa ubezpieczonych, w której znajduje się przynajmniej jedno dziecko oraz jedna osoba dorosła.

Tajlandia zachwyca różnorodnością - obyczajami, kuchnią, rękodziełami oraz krajobrazami. Warto więc wykorzystać tych kilka powyższych aspektów, aby przywieźć ze swojej podróży masę dobrych wspomnień. Ten zakątek Azji to idealny kierunek na wakacje dla każdego, kto chce zmierzyć się z inną kulturą. 

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020