O czym warto wiedzieć planując wyjazd do Chin?

Chiny to przede wszystkim fascynująca i orientalna kultura. Ten najludniejszy kraj świata kusi turystów niepowtarzalnymi budowlami, orientalną przyrodą, której symbolem są tarasy ryżowe oraz znakomitą kuchnią. Decydując się na podróż do Chin, możemy być pewni, że czeka nas niezapomniana przygoda. Jednak musimy pamiętać, że podróżowanie po tym kraju znacząco różni się od zwiedzania Europy czy Ameryki. 

Dlaczego warto odwiedzić Chiny?

Chiny to odmienna kraina, szczególnie dla Europejczyków. Co więcej, jest to kraj, którego nie da się porównać do żadnego innego. Być może właśnie dlatego jest ono tak chętnie i licznie odwiedzane przez turystów.  Ośrodek badawczy Euromonitor International corocznie publikuje raport pod nazwą “Top 100 City Destinations”, który przedstawia ranking najpopularniejszych miast w turystyce międzynarodowej. Prognozowane wyniki przedstawiają się następująco:

Miasto 

Liczba wizyt w 2019 

Liczba wizyt w 2018 

Hongkong

26,716,800

29,262,700

Bangkok, Thailand

25,847,800

24,177,500

Macau

20,637,100

18,931,400

Singapore

19,760,800 

18,551,200 

London, England 

19,559,900

19,233,000

Paris, France

19,087,900

17,560,200

Dubai, United Arab Emirates

16,328,300

15,920,700

Istanbul, Turkey

14,715,900 

13,433,000 

Kuala Lumpur, Malaysia

14,072,400

13,434,300

New York City, USA

14,010,000

13,600,000

Jak wynika z badania Hongkong do końca 2019 roku odwiedzi ponad 26 milionów turystów. Co więcej, w ścisłej czołówce rankingu widnieje co najmniej kilka miast znajdujących się na mapie Azji. Wśród pięciu najczęstszych powodów, dla których warto odwiedzić Państwo Środka, wymieniamy: bogatą kulturę, starożytną historię, piękną i ogromnie zróżnicowaną przyrodę, niezwykłą kuchnię charakteryzującą się nieprzeciętnymi, a czasem nawet szokującymi daniami oraz nowoczesny przemysł i rozpędzoną gospodarkę. 

Kiedy wybrać się do Chin?

Kiedy najlepiej jechać na wycieczkę do Chin? Najlepszą porą na podróż jest okres polskiej wiosny i jesieni. Najczęściej wybieranymi miesiącami są kwiecień i maj oraz wrzesień i październik. Warto jednak pamiętać, aby nie odwiedzać Chin w trakcie dwóch tzw. złotych tygodni. Mowa tutaj o Chińskim Nowym Roku (koniec stycznia) oraz święcie proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej (początek października). W tym czasie ciężko o bilety kolejowe, a lot i nocleg może nas kosztować nawet trzy razy drożej. 

Wiza - czy jest potrzebna?

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać przed podróżą? Oczywiście o wizie oraz paszporcie do Chin. Aby otrzymać wizę, należy uzupełniony przez nas wniosek dostarczyć do Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej, dołączając do niego odpowiednie zdjęcie oraz paszport. Wiza do Chin to koszt, który oscyluje ok. 450 złotych, w trybie ekspresowym zapłacimy 200 złotych więcej. 

Chiny bez wizy  

Istnieje także możliwość podróży bez wizy do Chin. Każdy turysta, który wybiera się do innego kraju docelowego, jest w stanie uzyskać pozwolenie na dłuższe opuszczenie lotniska na 72 godziny. Jednak w tym przypadku jesteśmy zobowiązani do poruszania się w granicach administracyjnych danego miasta. Przed wylotem warto sprawdzić listę miejsc, które zezwalają na krótki pobyt - ta oferta jest stale rozbudowywana. 

Jeśli planujemy skorzystać z możliwości wyjazdu bez wizy, warto zakupić ubezpieczenie turystyczne Chiny, które w przypadku niespodziewanych wydarzeń losowych będzie dla osób podróżujących nieocenionym wsparciem finansowym i praktyczną pomocą. Polisę Nationale-Nederlanden zakupimy nawet w ostatniej chwili przed wylotem poprzez stronę internetową. Po opłaceniu wybranego przez nas wariantu otrzymamy na podany przez nas adres e-mail dokument uprawniający nas do skorzystania z ubezpieczenia turystycznego. Nie zapominajmy o tym, aby cały czas mieć przy sobie numer polisy.

Podróż po kraju 

Turyści mogą zwiedzać Chiny poza oznakowanymi strefami wojskowymi i przygranicznymi, a także miejscami z zakazem wstępu. Państwo Środka jest niezwykle rozległe, dlatego jeszcze przed wylotem warto pomyśleć o planie podróży. Na miejscu możemy skorzystać zarówno z lokalnych połączeń lotniczych, jak i z kolei. Podróż po Chinach warto rozpoczynać od Pekinu, ponieważ lot do tego miasta będzie najtańszy, co więcej stolica Kraju Smoka ma najlepsze połączenia z każdym miejscem na mapie Chin. 

Ceny w Chinach

Planując urlop w ciekawe, intrygujące miejsca część z nas wybiera właśnie Chiny. Często zastanawiamy się także jak zaplanować wymarzone wakacje, więcej na ten temat znajdziemy tutaj. Jednak pierwszym pytaniem, jakie nasuwa nam się podczas poszukiwania podstawowych informacji o danym kraju, jest zapytanie - ile kosztuje wycieczka do Chin? Ceny lotów są zróżnicowane i zależne od przewoźnika, daty zakupu oraz miasta docelowego, do którego podróżujemy. Np. koszty biletu z Warszawy do Pekinu w połowie października zaczynają się od 2 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć także opłatę za wizę. 

Ceny w Chinach nie są wygórowane - noclegi w hostelach kosztują ok. 15-20 zł za dobę, w hotelach zapłacimy od 80 do 100 zł za osobę. Rachunki w chińskich restauracjach nie przekraczają polskich standardów. Odwiedzając zabytki, musimy liczyć się z większymi wydatkami, podobnie jest także w przypadku korzystania z taksówek. 

Jedzenie w Chinach  

Wielu turystów, którzy odwiedzili już Państwo Środka, twierdzą, że jedzenie w tym kraju jest jedną wielką przygodą. Chińczycy uwielbiają mięso, a ich kuchnia jest jedną z najbardziej oryginalnych i różnorodnych kuchni świata. Warto więc dowiedzieć się co jedzą w Chinach oraz czego należy spróbować. Na naszej liście powinny znaleźć się pierożki baozi (u nas często nazywane dim sum) wypełnione farszem i gotowane na parze. Kolejnym daniem jest makaron (nudle) serwowany na wiele sposobów. Odwiedzając Pekin, koniecznie skosztujmy  kaczki po pekińsku. O ich kuchni można pisać godzinami, jedzenie jest dla nich wręcz sensem życia. Dlatego też na każdym rogu znajdziemy lokale serwujące nietuzinkowe i oryginalne potrawy. 

Spożywanie posiłków w obecności Chińczyków może być dla mieszkańców Europy prawdziwą bombą kulturową. Powinniśmy jednak zapamiętać kilka podstawowych zasad, które nie pozwolą nam na popełnienie faux pas:

  • pierwszy zawsze zaczyna jeść gospodarz, 

  • jeśli zaczynamy mówić lub sięgamy po kolejne danie, nie możemy trzymać w rękach pałeczek, 

  • resztki jedzenia odkładamy na talerz, 

  • należy spróbować każdej potrawy, jednak nie można jeść jej do końca, 

Twój obowiązek - szczepienia 

Jakie szczepienia do Chin warto wykonać? Wśród zalecanych szczepień wymieniamy te, przeciwko WZW typu A i B, żółtej gorączce, błonicy, tężcowi, polio, a także durowi brzusznemu, wściekliźnie oraz japońskiemu zapaleniu mózgu. Każdy turysta powinien przed wylotem pomyśleć o zdrowiu i na co najmniej 6 tygodni przed upewnić się jaka profilaktyka będzie wskazana w jego przypadku - najczęściej jest ona uzależniona od miejsca, w którym będziemy przebywać. Co więcej, przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz ewentualne antybiotyki, ponieważ nie są one tak powszechne, jak w Polsce. W naszym poprzednim tekście blogowym podpowiadam, jak powinna wyglądać apteczka na wyjazd z dzieckiem.

Zanim wyjedziesz do Chin - ubezpieczenie turystyczne 

Nieszczęśliwy wypadek może zdarzyć się wszędzie - także na wakacjach. Dlatego ubezpieczenie turystyczne na czas wyjazdu do Chin to obowiązek każdego turysty. Jeśli podejmiemy decyzję o zakupie polisy, warto wybrać ten wariant, który pokryje zarówno koszty hospitalizacji, jak i ewentualnego transportu medycznego. Ubezpieczenia turystyczne możemy wykupić w Nationale-Nederlanden. Wysokość składki jest uzależniona od wybranego przez nas zakresu, długości wyjazdu oraz ilości ubezpieczonych osób. Co więcej, w sytuacji, gdy na urlop wybiera się cała rodzina, możemy skorzystać ze zniżki. Jest ona naliczana w grupie ubezpieczonych osób, w której znajduje się przynajmniej jedno dziecko oraz jeden dorosły. Ubezpieczenie turystyczne to inwestycja, która sprawi, że będziemy mogli odpoczywać ze spokojną głową. Jeśli nie wiesz jak wybrać ubezpiecznie turystyczne - polecamy nasz poradnik. 

Zobacz też: Koronawirus a ubezpieczenie - oświadczenie o Koronawirusie

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020