Zalety i zasady wynajmu auta podczas zagranicznych wakacji

Własny samochód to zdecydowanie najpopularniejszy środek transportu, po jaki sięgają Polacy podczas wakacyjnych wyjazdów. Czy jednak wyjazd za granicę samochodem to zawsze dobry pomysł? A może lepiej zdecydować się na wypożyczenie auta, dopiero gdy dotrzemy do miejsca docelowego naszej podróży? Sprawdź, jakie zalety niesie ze sobą takie rozwiązanie i o czym trzeba wiedzieć, decydując się na wypożyczenie auta za granicą.

Materiał marketingowy

Zalety i zasady wynajmu auta podczas zagranicznych wakacji

Własny samochód to zdecydowanie najpopularniejszy środek transportu, po jaki sięgają Polacy podczas wakacyjnych wyjazdów. Czy jednak wyjazd za granicę samochodem to zawsze dobry pomysł? A może lepiej zdecydować się na wypożyczenie auta, dopiero gdy dotrzemy do miejsca docelowego naszej podróży? Sprawdź, jakie zalety niesie ze sobą takie rozwiązanie i o czym trzeba wiedzieć, decydując się na wypożyczenie auta za granicą.

Wynajem auta na wakacje za granicą a własne auto i komunikacja miejska

Podstawowym atutem poruszania się własnym autem jest możliwość szybkiego przemieszczania się, zwłaszcza jeśli trasa obejmować będzie autostrady i drogi ekspresowe. Nie każdy jest jednak gotowy na wielogodzinne prowadzenie samochodu i woli oszczędzić czas, podróżując samolotem.

Poruszanie się komunikacją miejską za granicą znacząco nas ogranicza, chociażby przez konieczność dostosowywania się do rozkładów jazdy. Dobrym rozwiązaniem może zatem okazać się wypożyczenie auta za granicą. Wiele wypożyczalni mieści się przy samym lotnisku, co jest bardzo wygodne.

Wynajem auta na wakacje za granicą może nie być najłatwiejszy, zwłaszcza jeśli robi się to po raz pierwszy. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii.

Jak wypożyczyć samochód za granicą?

Żeby wynająć samochód za granicą, trzeba skorzystać z usług wypożyczalni i spełnić określone wymogi. Konieczne jest m.in. posiadanie dokumentu tożsamości i prawa jazdy – w niektórych krajach wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Aktualnie w niektórych wypożyczalniach jest możliwy wynajem samochodu za granicą bez karty kredytowej, jednak zazwyczaj będzie ona wymagana.

Wypożyczenie auta za granicą wymaga najczęściej udania się do oddziału wypożyczalni. Część z nich znajduje się przy samym lotnisku i tam można zrealizować wszystkie formalności. Najtańszy sposób to rezerwacja auta jeszcze przed podróżą. Wówczas wystarczy tylko wpłacić określoną kwotę i odebrać kluczyki.

Trudno jednoznacznie określić koszt wypożyczenia samochodu za granicą. Wpływ na cenę ma bowiem wiele czynników, w tym:

  • kraj, do którego udaje się podróżujący,
  • rodzaj wypożyczalni (lokalne firmy zazwyczaj mają niższe ceny),
  • wielkość, model i klasa wypożyczonego pojazdu,
  • okres, na jaki wynajmuje się samochód,
  • staż kierowcy,
  • dodatkowe ubezpieczenia, których wymaga wypożyczalnia.

Wypożyczenie auta za granicą – czy warto?

Samochód wypożyczony na miejscu może okazać się świetną alternatywą nie tylko dla lokalnego transportu publicznego, ale i własnego auta. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze, jeżeli na miejsce turysta udaje się samolotem, jednak nie chce rezygnować z mobilności, jaką daje mu korzystanie z pojazdu. Wynajem samochodu za granicą będzie także doskonałym rozwiązaniem, gdy na wakacjach zamierzamy często się przemieszczać.

Wypożyczenie auta za granicą – na co uważać?

Trzeba pamiętać, że za granicą mogą obowiązywać nieco inne przepisy drogowe niż w naszym kraju. Dla przykładu w Anglii obowiązuje ruch lewostronny, co początkowo może sprawiać pewne trudności.

Kluczowe znaczenie mają też zwyczaje i kultura jazdy. W krajach arabskich poruszanie się autem może być kłopotliwe, a nawet stresujące, chociażby przez częste używanie klaksonu czy nadmierną prędkość.

W Hiszpanii, Austrii, Francji czy Szwajcarii zupełnie inaczej wygląda także kwestia dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi u kierowców, którego poziom wynosi 0,5 promila.

Zawsze kluczowe powinno być jednak bezpieczeństwo i to zarówno na drodze, jak i podczas całych wakacji. Właśnie dlatego warto pomyśleć o polisie turystycznej, która może objąć także ubezpieczenie udziału własnego w wynajętym samochodzie, OC w życiu prywatnym i NW. Ubezpieczenie udziału własnego w wynajętym samochodzie zabezpieczy Twoje finanse, kiedy wypożyczalnia obciąży Cię za zarysowanie auta lub za wybitą w nim szybę, Chronimy Cię do 5000 zł.

Jeśli rozważasz wypożyczenie auta za granicą, zapoznaj się z naszą tabelą najważniejszych informacji na temat wynajmu.

Na jak długo można wypożyczyć auto za granicą? Zazwyczaj im dłuższy okres najmu, tym niższa cena za dobę. Większość wypożyczalni udostępnia swoje auta na okres od 1 do 30 dni.
Kto może wynająć auto za granicą? Firmy wynajmujące auta za granicą stawiają przed kierowcami różne wymagania. Najczęstsze z nich dotyczy okresu posiadania prawa jazdy. W zależności od wypożyczalni wynosi on od 1 roku do 3 lat. Jeżeli autem mają kierować dwie osoby, należy uiścić dodatkową opłatę za drugiego kierowcę. Znaczenie może mieć również wiek – przeważnie dolna granica to 21 lat.
Gdzie odbiera się auto? Niektóre firmy mają swoje parkingi przy lotniskach, dlatego samochód można odebrać na jednym z nich. W innym przypadku konieczne będzie udanie się pod wskazany adres, gdzie pracownik wypożyczalni samochodowej wyda nam zarezerwowane auto.
Co w razie szkody? To, kto pokryje szkody powstałe w wyniku ewentualnego wypadku, zależy od warunków umowy najmu. Praktycznym rozwiązaniem jest tzw. pełna ochrona. Decydując się na nią, kierowca najczęściej musi wypożyczyć samochód po wyższej cenie, jednak wszelkie ewentualne szkody pokryje wykupione ubezpieczenie.

Materiał przedstawia wybrane informacje o Ubezpieczeniu turystycznym, które jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Zespół Nationale-Nederlanden 16.06.2023