Podlasie – co warto zobaczyć?

Podlasie to oddalony od centrum kraju rejon, o którym wielu z nas zapomina. Niesłusznie – wyjątkowa cisza w połączeniu ze świetnymi warunkami naturalnymi sprawiają, że to świetne miejsce na spędzenie spokojnego urlopu. Na Podlasiu coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy zwiedzania, jak i rodziny z dziećmi. Poznaj najciekawsze miejsca na Podlasiu!

Materiał marketingowy

Podlasie – co warto zobaczyć?

Podlasie to oddalony od centrum kraju rejon, o którym wielu z nas zapomina. Niesłusznie – wyjątkowa cisza w połączeniu ze świetnymi warunkami naturalnymi sprawiają, że to świetne miejsce na spędzenie spokojnego urlopu. Na Podlasiu coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy zwiedzania, jak i rodziny z dziećmi. Poznaj najciekawsze miejsca na Podlasiu!

Co zwiedzić na Podlasiu?

Podlasie to region, który jest położony w północno-wschodniej Polsce. Choć z roku na rok odwiedza go coraz więcej Polaków i turystów z zagranicy, to cały czas wielu z nas nie dotarło jeszcze w te rejony. Okolicę wyróżnia spokój i piękna natura. Przygotowując plan zwiedzania Podlasia, uwzględnij również największe miasta regionu. Augustów, Białystok, Suwałki i Hajnówka przyciągają ciekawą historią, ale również rozbudowanym zapleczem gastronomicznym i atrakcjami dla najmłodszych.

Augustów – atrakcje

Augustów to popularne uzdrowisko na Podlasiu, które jest nazywane jego letnią stolicą. Stanowi idealne miejsce na urlop, ale również jest świetną bazą wypadową w przypadku wycieczek na Białoruś czy Litwę.

Podczas pobytu musisz zobaczyć Kanał Augustowski. Najlepiej wybrać się tam na rejs katamaranem albo statkiem. Warto zaplanować również wycieczkę do Studzienicznej, gdzie znajduje się słynny obraz Matki Boskiej. Okolice Augustowa to również świetne rejony na organizację spływów kajakowych. Sprawdź, jakie trasy są dostępne w Rospudzie i Czarnej Hańczy.

Białystok – atrakcje

Białystok jest przestronnym i dobrze zorganizowanym miastem, które obfituje w tereny zielone. Pojeździsz tam na rowerze, a także pospacerujesz. Podczas pobytu warto udać się na oglądanie białostockich murali. Nie można również zapomnieć o odwiedzeniu barokowego Pałacu Branickich oraz otaczających go ogrodów. W centrum warto zatrzymać się również na Rynku Kościuszki.

Przebywając w Białymstoku, warto zaplanować również zwiedzanie okolicznych atrakcji. W odległości 15 minut drogi samochodem znajduje się Rezerwat Krzemianka w Puszczy Knyszyńskiej, w którym znajdziesz wiele ciekawych opcji spacerowych. Inne warte zobaczenia miejsca w okolicy to m.in. uzdrowisko Supraśl, Kopna Góra czy Narwiański Park Narodowy.

Suwałki – atrakcje

W Suwałkach odwiedź słynną nekropolię, którą stanowi zespół zabytkowych cmentarzy, na których spoczywają Tatarzy, żydzi, katolicy, prawosławni, ewangelicy i staroobrzędowcy. Nie zapomnij wejść do lokalnych kościołów i cerkwi. Zachwycą Cię tam klasycystyczne bryły, a także piękne malowidła i witraże. Podczas spaceru po mieście warto również zwrócić uwagę na budynki, w których mieszkali słynni Suwalczanie, w tym np. poetka Maria Konopnicka.

Suwałki to nie tylko atrakcje w mieście. Okolice zachwycają spokojem i piękną naturą. Podczas pobytu pojedź nad jezioro Wigry i zobacz klasztor kamedułów. Możesz zaplanować w tych okolicach ciekawy spacer, wycieczkę rowerową albo odpoczynek na plaży.

Hajnówka – atrakcje

Hajnówka słynie z wielokulturowości – mieszkający tu Białorusini stanowią niemal jedną czwartą lokalnej społeczności. Tym samym mieszają się tu dwie religie – katolicka i prawosławna. Z tego powodu podczas zwiedzania miasta nie można zapomnieć o zobaczeniu lokalnych świątyń. Jedną z najpopularniejszych jest Sobór Świętej Trójcy. Warto udać się również do Parku Miniatur Zabytków Podlasia w którym lepiej poznasz główne atrakcje regionu.

W sezonie letnim ciekawą atrakcją dla dorosłych i dzieci będzie przejażdżka kolejką wąskotorową. Dzięki niej udasz się w sam środek Puszczy Białowieskiej. Jeśli lubisz muzea, nie możesz pominąć Muzeum Kultury Białoruskiej, w którym poznasz tradycję i kulturę Białorusinów zamieszkujących okolicę oraz Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa, gdzie sprawdzisz tajniki rzemiosła kowala i obejrzysz liczne zabytki związane z tym zawodem.

Wybierając się na wakacje do Polski, nie rezygnuj z ubezpieczenia turystycznego

Nie ma wątpliwości, że Podlasie to ciekawy rejon na spędzenie urlopu. Gdy przygotujesz już wstępny plan wakacji, pomyśl również o zapewnieniu sobie ochrony na czas podróży.

Ubezpieczenie turystyczne warto wykupić niezależnie od tego, czy wakacje zamierzasz spędzić w Polsce, czy za granicą. Polisa zapewnia praktyczną pomoc na terenie kraju oraz w pasie przygranicznym (do 30 km). Jeśli w czasie urlopu doznasz wypadku, otrzymasz odszkodowanie. Możesz również liczyć na wsparcie w razie problemów ze zdrowiem, w tym wizytę lekarza i pielęgniarki w miejscu zakwaterowania czy dowóz leków.

Swoją polisę turystyczną można rozszerzyć również m.in. o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Dzięki niemu – jeśli wyrządzisz komuś nieumyślnie szkodę, np. uszkadzając telewizor w hotelu – pokryjemy Twoje zobowiązania finansowe nawet do kwoty 500 tysięcy złotych.

Materiał przedstawia wybrane informacje o ubezpieczeniu turystycznym, które jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

O autorce: Marta Kościecha-Karkowska – prawnik i ekonomista. Swoje zainteresowania skupia wokół szeroko pojętego prawa cywilnego i handlowego, a także finansów i ubezpieczeń. Ma doświadczenie w pracy w kancelariach zajmujących się dochodzeniem roszczeń i obsługą przedsiębiorstw. Tworzy teksty specjalistyczne związane z wykształceniem kierunkowym, ale również regularnie poszerza wiedzę w obszarach z nim powiązanych.

Marta Kościecha-Karkowska – prawnik i ekonomista 20.06.2023