Co zabrać na wycieczkę do Afryki i jak się do niej przygotować?

Afryka to coraz popularniejszy cel wakacyjnych wyjazdów Polaków. Planując wycieczkę na Czarny Ląd, musisz się jednak odpowiednio przygotować.

Jeśli wybierasz Afrykę jako cel swojej najbliższej wyprawy, musisz być świadomy tego, że wyjazd taki nie tylko zapewni niezapomniane przeżycia, ale również narazi Cię na pewne niebezpieczeństwa, których musisz być świadomy. Odpowiednio przygotowując się do wyjazdu i korzystając z naszej ochrony ubezpieczeniowej, zmniejszysz ryzyko do minimum. O czym musisz więc pamiętać, planując wycieczkę do Afryki?

Afryka fascynuje i wciąga, ale głównie jej część, która znajduje się poza utartymi szlakami turystycznymi. Szczególnym zainteresowanie Polaków cieszy się Afryka Północna, a zwłaszcza kuszące niedrogimi ofertami wypoczynku: Egipt, Tunezja i Maroko. Z roku na rok na popularności zyskują również znacznie bardziej egzotyczne i niestety droższe kraje Afryki Południowej i Wschodniej – Kenia, Tanzania, Madagaskar, Mauritius czy Seszele. Musisz być jednak świadomy tego, że bez względu na cel podróży (nawet wyjeżdżając z biurem), do wyjazdu musisz się odpowiednio przygotować i to już kilka tygodni przed wylotem.

Wycieczki objazdowe po Afryce – co zabrać?

Wyjazd do Afryki musisz zaplanować z przynajmniej kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu zyskasz czas niezbędny do zebrania wszystkich niezbędnych dokumentów oraz potrzebnego w Afryce ekwipunku. Potrzebny Ci będzie przede wszystkim paszport, dlatego koniecznie upewnij się, czy Twój dokument jest nadal ważny.

Planując wycieczkę objazdową, obejmującą kilka krajów, dokładnie zweryfikuj kwestie związane z wizami. W wielu krajach Afryki wiza nie jest wymagana, ale nie jest to regułą – wiza konieczna jest choćby w Senegalu. Odmienne bywają ponadto metody wnioskowania o ten dokument. W części afrykańskich krajów wizę wyrobisz na miejscu, zaraz po przylocie. W innych konieczne będzie ubieganie się o dokument na długo przed wyjazdem – za pośrednictwem internetu lub w ambasadzie czy konsulacie. Zanim jednak zabierzesz się za wnioskowanie o wizę, upewnij się, że kraj w Afryce, do którego planujesz się udać, jest bezpieczny dla turystów. Informacje o ewentualnych zagrożeniach, zarówno naturalnych, powodowanych przez człowieka, jak i zdrowotnych, znajdziesz na stronach internetowych MSZ.

Gdy sprawdzisz poziom bezpieczeństwa, zaplanujesz trasę wycieczki i zorganizujesz wizę, nie pozostanie Ci nic innego, jak zacząć się pakować. Klimat Afryki nakazuje zabrać przede wszystkim lekkie ubrania, jednak nie zapomnij spakować również czegoś cieplejszego i dodatkowo chroniącego przed owadami. Koniecznie weź również okulary przeciwsłoneczne oraz czapkę lub kapelusz. W wielu krajach Afryki ciężko znaleźć bankomat czy terminal w sklepie, dlatego zabierz ze sobą gotówkę – najlepiej dolary lub euro, które bez problemu wymienisz w licznych kantorach.

Pakując się na wyjazd, nie zapomnij o dobrze zaopatrzonej apteczce i podstawowych produktach higienicznych. Przydatne będą też różnego rodzaju preparaty owadobójcze i odstraszające komary. Rozsądnie będzie również zabrać ze sobą moskitierę. Z uwagi na odmienne napięcie w gniazdkach w poszczególnych częściach Afryki, niezbędna będzie też specjalna przejściówka.

Wakacje w Afryce a choroby i bezpieczeństwo

Na terenie wielu afrykańskich krajów istnieje realne ryzyko nie tylko ataków terrorystycznych, kradzieży, napadów czy porwań, ale również zarażenia się wieloma chorobami. Dla swojego bezpieczeństwa kilka tygodni przed planowanym wyjazdem wybierz się do lekarza rodzinnego, by ocenił stan Twojego zdrowia oraz zaplanował szczepienia ochronne. Część szczepień dla osób wybierających się do Afryki jest obowiązkowa, a część jedynie zalecana. Zastosuj się do zaleceń lekarza i pamiętaj, aby zabrać ze sobą za granicę książeczkę szczepień.

O czym jeszcze nie możesz zapomnieć? O ubezpieczeniu! Wybierając nasze ubezpieczenie turystyczne, zyskasz spokój i wsparcie w przypadku wielu nieplanowanych sytuacji, które mogą Ci się przydarzyć w najmniej spodziewanym momencie. Począwszy od odwołania wycieczki, poprzez zagubienie lub zniszczenie bagażu i na pokryciu kosztów leczenia kończąc. Nasze ubezpieczenie obejmuje również profesjonalną pomoc prawną oraz wsparcie tłumacza, co w przypadku wyprawy do Afryki może okazać się naprawdę pomocne.

Zespół Nationale-Nederlanden 01.07.2020