Co warto zobaczyć w Europie i jak zaplanować objazdową wycieczkę?

Tanie podróżowanie po Europie to Twój plan na najbliższy urlop? Sprawdź, co spakować w podróż i jak się do niej przygotować.

Europa, nazywana często Starym Kontynentem, ma do zaoferowania naprawdę wiele, dzięki czemu praktycznie każdy jest w stanie zaplanować wyjazd, spełniający oczekiwania i odpowiadający indywidualnym preferencjom. Bez względu na to, czy preferujesz błogie lenistwo nad ciepłym morzem, samotne górskie wędrówki, czy też miejski zgiełk – w Europie znajdziesz wiele miejsc, do których będziesz chciał wrócić. Pamiętaj jednak, aby wyjazd taki dobrze zaplanować.

Stary Kontynent to aż 46 krajów i tym samym 46 potencjalnych lokalizacji, które możesz rozważyć pod kątem swojego wyjazdu. Wybierając optymalną dla siebie trasę, weź pod uwagę nie tylko indywidualne preferencje, ale również posiadany budżet oraz ewentualne ograniczenia formalne – część krajów wymaga od obywateli Polski paszportu i wizy. Jeśli planujesz tanie podróżowanie po Europie, rozważ wyprawę po krajach Europy Wschodniej lub Południowej. Kraje Europy Zachodniej są droższe, jednak nie oznacza to, że nie możesz ich zwiedzić za nieduże pieniądze – wymaga to po prostu lepszego planowania i większej kontroli budżetu. Zdecydowanie najtrudniej scenariusz taki zrealizować w Szwajcarii czy Norwegii, gdzie ceny, nawet podstawowych produktów i usług, są naprawdę wysokie.

Podróż po Europie samochodem – o czym musisz pamiętać?

Wycieczkę objazdową po Europie zrealizujesz samodzielnie, podróżując własnym lub pożyczonym samochodem, co jest niewątpliwie najbardziej komfortowym rozwiązaniem. W dowolnym momencie będziesz bowiem mógł zrobić sobie przerwę, zboczyć z obranej trasy lub całkowicie ją zmienić. Alternatywnie możesz wykupić wycieczkę w biurze podróży, co również jest wygodnym, ale już nie tak elastycznym wariantem.

W przypadku samodzielnego organizowania wyprawy po Europie i podróży własnym samochodem, koniecznie zadbaj o jego dobry stan techniczny. Kilka tygodni przed planowanym wyjazdem z kraju wybierz się do warsztatu samochodowego i dokładnie sprawdź stan pojazdu. Pamiętaj też o jego prawidłowym wyposażeniu, zgodnym z przepisami drogowymi krajów, które planujesz odwiedzić. Upewnij się, że znasz podstawowe przepisy ruchu drogowego – przekroczenie dozwolonej prędkości w wielu miejscach może narazić Cię na niemałe koszty, a nawet utratę prawa jazdy.

Planując trasę, weź pod uwagę również inne przepisy istotne z punktu widzenia turysty. Mowa choćby o opłatach za wjazd i innych ograniczeniach wprowadzanych przez popularne miejscowości turystyczne, głównie w celu ograniczenia ruchu turystycznego lub ochrony zabytków. Opłatę w wysokości kilku euro planuje wprowadzić Wenecja. Kosztowne może okazać się również siedzenie na Schodach Hiszpańskich w Rzymie – od niedawna grozi to karą sięgającą nawet 400 euro! Nie warto niepotrzebnie narażać się na takie wydatki.

Jeśli zamierzasz przejechać w Europie kilkaset kilometrów autem, musisz liczyć się z tym, że ryzyko, że będziesz uczestniczył w kolizji czy wypadku, jest spore. Do tego jeśli będziesz musiał mieć operację czy nawet prosty zabieg poza granicami kraju, może Cię to słono kosztować. Aby zabezpieczyć się przed skutkami takich zdarzeń, koniecznie wykup nasze ubezpieczenie turystyczne. Zapewnimy Ci kompleksowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach. Zakres wsparcia możesz dostosować do swoich potrzeb i ryzyk typowych dla krajów, które planujesz odwiedzić.

Co powinieneś zabrać w podróż po Europie?

Myśląc o długiej podróży po Europie, musisz nie tylko wszystko dobrze zaplanować, ale również zabrać ze sobą niezbędny podczas wyjazdu ekwipunek. Na długą podróż autokarem zabierz niezbędny bagaż, prowiant, który pozwoli przetrwać długie godziny jazdy, a także dobrą książkę. Jeśli jedziesz własnym samochodem, masz znacznie większe pole manewru, ponieważ nie musisz ograniczać się do jednej czy dwóch walizek. Weź choćby namiot, który pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy na noclegach, latarkę, podstawowe narzędzia, scyzoryk i oczywiście dobrze zaopatrzoną apteczkę. Przyda Ci się również mapa, np. gdy zawiedzie GPS, oraz słownik lub rozmówki, by móc porozumieć się z lokalną ludnością.

Zespół Nationale-Nederlanden 01.07.2020