7 chorób, które możesz przywieźć z wakacji

Z wakacji można przywieźć nie tylko pamiątki oraz piękne wspomnienia, ale i chorobę. Żeby nabawić się nieprzyjemnych dolegliwości, wcale nie trzeba decydować się na egzotyczną podróż – wystarczy niewielka zmiana klimatu. Z jakimi chorobami turyści borykają się najczęściej?

Powszechne choroby wakacyjne

Powrót z wakacji i bez choroby bywa trudny – trzeba odzyskać naturalny rytm dnia i nocy oraz wrócić do obowiązków, nawyków żywieniowych i codziennej rutyny. Aklimatyzacja zazwyczaj przebiega spokojnie, mimo że stanowi dla organizmu pewien wysiłek. Niestety, jeśli turysta podczas wakacji nabawił się choroby, trudniej mu będzie po powrocie odzyskać formę.

Oto 7 chorób, z którymi podróżujący borykają się najczęściej, zarówno po powrocie z urlopu, jak i w jego trakcie:

 1. Przeziębienie
  Wbrew pozorom na przeziębienie człowiek narażony jest nie tylko jesienią oraz zimą, ale także i latem. Sprzyjają temu wahania temperatur – np. opalanie się na plaży, a potem schładzanie w morzu, basenie lub klimatyzowanym pomieszczeniu.
  Niezależnie od tego, kiedy wystąpi przeziębienie, nie powinno się go bagatelizować. Nie tylko ze względu na fakt, że nieprzyjemne objawy, z którymi się wiąże, takie jak stan podgorączkowy, katar, kaszel, złe samopoczucie czy też zmęczenie, mogą zrujnować nawet najlepiej zorganizowany wyjazd, ale także dlatego, że nieleczone może doprowadzić do grypy. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: 
  Przeziębienie - kiedy zgłosić się do lekarza?
 2. Angina
  Sprzyjają jej te same warunki co przeziębieniu, czyli wahania temperatur. Choroba atakuje znienacka, trudno jej zatem zapobiec. Objawia się silnym bólem gardła i gorączką. Nieleczona może wiązać się z niebezpiecznymi powikłaniami, takimi jak ropień, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy też kłębuszkowe zapalenie nerek.
 3. Zapalenie pęcherza
  To bardzo dokuczliwe schorzenia, które potrafią skutecznie uprzykrzyć każdy wakacyjny wyjazd. Wśród ich głównych objawów wymienić można nagłe parcie na pęcherz oraz ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Sprawcami zapalenia pęcherza lub cewki moczowej są bakterie. Zwalczyć je można odpowiednimi lekami. Zapisanie właściwych preparatów wymaga jednak konsultacji lekarskiej.
 4. Grzybica stóp
  To kłopotliwa dolegliwość, której niestety dosyć łatwo można się nabawić na wakacyjnym wyjeździe. Wystarczy skorzystać ze wspólnych natrysków czy też kąpać się w basenie hotelowym bez obuwia. Wraz z postępem choroby skóra na stopach staje się biała, a następnie szara i żółta. Na naskórku stopniowo pojawiają się pęknięcia i łuski.
 5. Świerzb
  Można się nim zarazić poprzez kontakt z osobą zarażoną, np. podanie jej ręki lub skorzystanie z tego samego ręcznika. W początkowej fazie objawia się swędzeniem skóry, a następnie jej zaczerwienieniem i ranami. Żeby zwalczyć świerzb, trzeba nie tylko rozpocząć leczenie, ale także wdrożyć działania mające na celu eliminację choroby z pomieszczeń, w których się przebywa.
 6. Salmonelloza
  To choroba zakaźna, którą wywołuje spożywanie zarażonego nią jedzenia, głównie mięsa drobiowego lub jaj. Objawia się dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Do złudzenia nogą przypominać zatrucie pokarmowe.
 7. Choroby egzotyczne
  Zgodnie z danymi Wojskowego Zakładu Medycznego, aż 300 na 100 tys. turystów, którzy udali się na wakacje do krajów tzw. Trzeciego Świata, wymaga hospitalizacji po powrocie do kraju lub jeszcze podczas pobytu za granicą. Z kolei 1100 podróżujących nie będzie zdolnych do podjęcia pracy bezpośrednio po zakończeniu wakacji, co ma związek z drastyczną zmianą klimatu.

  Za najniebezpieczniejsze choroby egzotyczne uznaje się:
  1. malarię,
  2. biegunkę podróżnych,
  3. cholerę,
  4. dengę,
  5. dur brzuszny,
  6. tężec,
  7. wściekliznę,
  8. żółtą febrę,
  9. wirusowe zapalenie wątroby typu A i B.

Początkowo choroba egzotyczna może przypominać swymi objawami przeziębienie lub grypę. Nie warto więc bagatelizować żadnych symptomów złego samopoczucia i jak najszybciej udać się do lekarza. Nieleczone malaria, denga czy też żółta febra może doprowadzić do trwałego kalectwa, a nawet zgonu.

Choroba na wakacjach za granicą – co robić?

Wakacje kojarzą się z beztroską. Zdarza się więc niejednokrotnie, że turysta zapomina wykonać rekomendowanych przed wyjazdem szczepień, a podczas urlopu nie uważa na to, co je i pije. Niestety, to prosta droga do tego, by się rozchorować.

Bywa jednak, że pomimo zachowania należytych środków ostrożności, choroba i tak atakuje. Niezależnie od tego, ile winy za jej wywołanie ponosi turysta, koniecznie trzeba się z nią uporać. Co zrobić, jeśli pojawią się pierwsze niepokojące symptomy?

Przede wszystkim jak najszybciej udać się do lekarza, nie czekając na koniec urlopu i powrót do kraju, gdyż zwłoka może przyczynić się do eskalacji problemu. Żeby uniknąć wysokich kosztów związanych z konsultacją medyczną i ewentualną hospitalizacją za granicą, koniecznie należy wykupić ubezpieczenie turystyczne. Co ono obejmuje? Więcej pisaliśmy na ten temat tutaj.

Ubezpieczenie turystyczne – nie tylko na wypadek choroby

Ubezpieczenie turystyczne to zawsze dobre rozwiązanie. Niezależnie od tego, czy turysta podróżuje po Europie czy też wybiera bardziej egzotyczne kierunki, zapewnia ono nie tylko wsparcie finansowe, ale również praktyczną pomoc, np. transport do kraju w razie konieczności. Mówiąc krótko, pozwala zmniejszyć odczuwanie konsekwencji nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą wystąpić w podróży. Co istotne, odnoszą się one nie tylko do choroby, ale także do sytuacji, w której nasz bagaż zostanie skradziony, a lot odwołany. Ubezpieczenie turystyczne to jednocześnie pomoc w przypadku awarii auta, którym podróżujemy. 

Wielu turystów zastanawia się, czy można wykupić ubezpieczenie turystyczne na choroby przewlekłe. Tak, jest to jak najbardziej możliwe. O takich chorobach trzeba jednak poinformować ubezpieczyciela. Wówczas najczęściej składka ubezpieczeniowa jest wyższa, jednak zakres polisy ulega rozszerzeniu. Choroba na wyjeździe może się przytrafić każdemu. Warto więc zadbać o to, aby jej skutki były jak najmniejsze.

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020