Przeziębienie - kiedy zgłosić się do lekarza?

Atakuje znienacka i potrafi być niezwykle uciążliwe. Przeziębienie, bo o nim mowa, może skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie organizmu. W jaki sposób je rozpoznać? Jak z nim walczyć i kiedy zgłosić się do specjalisty, by uniknąć powikłań?


 

Przeziębienie swymi symptomami przypomina grypę. Jest jednak od niej łagodniejsze. Po czym można je rozpoznać? Oto główne objawy:

 • katar,

 • kaszel,

 • chrypka,

 • suchość w gardle,

 • stan podgorączkowy lub gorączka,

 • bóle głowy i mięśni,

 • zmęczenie,

 • apatia.

Symptomy przeziębienia często bywają niejednoznaczne, a chory potrafi stwierdzić jedynie, że „coś go bierze”. Nie warto jednak bagatelizować tego stanu i jak najszybciej podjąć działania zaradcze.

Jak leczyć przeziębienie?

W jaki sposób leczyć przeziębienie? Co najlepsze na przeziębienie? Jakie lekarstwa przyjmować? To często zadawane pytania, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy to wirusy atakują ze szczególną zaciekłością. Leczenie przeziębienia tak naprawdę polega na łagodzeniu objawów. Obejmuje również działania służące eliminacji ewentualnych powikłań.

Jak szybko pozbyć się przeziębienia

Nie istnieje jedna recepta na to, jak pozbyć się przeziębienia. Wiele zależy od tego, jakie objawy ma chory. Co pomoże na katar, co na ból głowy, a co na chrypkę? Niewiadomych jest wiele.

Jedno jest natomiast pewne – walczącego z infekcją organizmu nie powinno się dodatkowo obciążać. Wypoczynek to zatem fundament kuracji. 1-2 dni spędzone w łóżku to minimum.

Zbawienne działanie ma także przyjmowanie dużej ilości płynów. Woda mineralna, herbata z cytryną oraz rozgrzewające napary ziołowe powinny na stałe zagościć w menu chorego. Warto również zadbać o lekkostrawną dietę, zawierającą dużo witamin i minerałów. Konieczne jest także łagodzenie występujących w trakcie przeziębienia objawów. W przypadku:

 • gorączki i bólu głowy – można sięgnąć po paracetamol lub silniej działające preparaty z ibuprofenem i naproksenem,
 • kataru – dobrze sprawdzą się krople do nosa, które obkurczają naczynia i zmniejszają obrzęk błony śluzowej, oraz aerozole z wodą morską,
 • kaszlu – odpowiednim rozwiązaniem będzie syrop o działaniu wykrztuśnym lub rozrzedzającym wydzielinę,
 • chrypki i bólu gardła – warto zdecydować się na tabletki do ssania.

Zamiast kilku preparatów, można wybrać jeden – wieloskładnikowy, który zawiera 2-3 substancje aktywne, eliminujące najczęstsze symptomy przeziębienia.

 
 

Ubezpieczenie na życie i zdrowie

Zapewnij swoim najbliższym poczucie finansowego bezpieczeństwa, gdyby Ciebie zabrakło. Dodatkowo możesz zapewnić sobie pieniądze na wypadek ciężkiego zachorowania (m.in. na raka, cukrzycę, udar) i pobytu w szpitalu.
 

Sprawdź

Jak leczyć przeziębienie w ciąży

Leczenie przeziębienia u kobiet spodziewających się dziecka nie odbiega znacząco od kuracji zwykłego chorego. Należy jednak skonsultować z lekarzem, czy przyjmowanie określonych naparów ziołowych oraz lekarstw jest w ciąży dozwolone.

Co na przeziębienie u dziecka

Dzieci to najbardziej podatna na przeziębienia grupa. Infekcje występują u nich od 2 do 3 razy częściej niż w przypadku dorosłych, którzy w ciągu roku borykają się średnio z 2-4 przeziębieniami. Jak więc radzić sobie z chorobą u najmłodszych?
Identycznie jak w przypadku dorosłych, z tą różnicą, że rodzaje lekarstw i ich dawki powinny być dostosowane do dziecięcego organizmu. W przypadku najmłodszych dobrze sprawdzają się preparaty wzmacniające układ immunologiczny, takie jak:

 • witamina C,
 • tran,
 • żywe kultury bakterii (zawarte m.in. w jogurtach naturalnych).

Przeziębienie może złapać nas w każdej chwili, dlatego warto być zawsze dobrze przygotowanym, także podcza spodróży. Sprawdź zatem co powinna zawierać apteczka na wyjazd z dzieckiem


Ile trwa przeziębienie? Przeziębienie to uciążliwa choroba, której każdy chce się pozbyć jak najprędzej. W niektórych przypadkach bywa to jednak trudne. Jak długo trwa przeziębienie? Średnio od 5 do 10 dni.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia

Grypa i przeziębienie to dwie odmienne choroby zakaźne, które przez wzgląd na zbliżone objawy bywają mylone. W sezonie zachorowań wiele osób ma trudności z rozpoznaniem, czy zaatakowała je grypa, czy przeziębienie. Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne. Trzeba jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę. Jak rozpoznać grypę, a jak przeziębienie?

W odróżnieniu od przeziębienia, które rozwija się powoli, grypa ma nagły i ostry początek. W jej przypadku katar pojawia się bardzo rzadko. Jest za to nieodłącznym elementem przeziębienia. Grypie towarzyszy również wysoka gorączka (nawet powyżej 390 C), kaszel, nasilone bóle gardła, głowy i mięśni, a czasem także nudności, wymioty i biegunka. Ponadto, powikłanie po nieleczonej grypie mogą okazać się na tyle poważne, że konieczna będzie hospitalizacja. Jeśli chcesz mieć pewność, że możesz liczyć na najlepszą opiekę, warto wykupić ubezpieczenie na życie rozszerzone o pobyt w szpitalu. Dzięki temu zyskamy świadczenie za każdy dzień pobytu w szpitalu, co zrekompensuje nam koszty związane z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Przeziębienie z powodzeniem da się wyleczyć w domu. Czasem jednak wizyta u lekarza jest konieczna. Oto sytuacje, w których należy się do niego zgłosić:

 • gorączka przekracza 38° C,
 • jednym z objawów są duszności lub napady świszczącego oddechu,
 • intensywny kaszel z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny trwa dłużej niż kilka dni,
 • do objawów dołącza silny i nieustępujący ból zatok, uszu lub głowy,
 • symptomy przeziębienia utrzymują się dłużej niż 10-14 dni lub nasilają się po 5-6 dniach choroby.

Objawów tych nie wolno bagatelizować, ponieważ mnóstwo chorób początkowo może przebiegać podobnie do zwykłego przeziębienia czy grypy. W rzeczywistości świadczyć mogą one o poważniejszej chorobie, do których zalicza się mononukleozę czy wirusowe zapalenie wątroby. Żeby zabezpieczyć swoją przyszłość, warto wykupić ubezpieczenie na życie lub na wypadek poważnego zachorowania. Pozwoli to finansowe zrekompensowanie skutków nieprzewidzianych sytuacji.  Ubezpieczenie na życie zapewni potrzebne środki na leczenie w sytuacji, gdy nie będziemy zdolni do pracy, zaś ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania to dostęp do lekarzy specjalistów i wypłata środków zaraz po uzyskaniu diagnozy. 

Jak wzmocnić organizm po chorobie?

Wyczerpany po walce z infekcją organizm potrzebuje czasu na regenerację. Żeby go wzmocnić, szybko wrócić do formy i oddalić widmo nawrotu choroby, należy zadbać przede wszystkim o odpowiednią dietę. Powinna ona uzupełniać florę bakteryjną jelit oraz niedobory minerałów i witamin. Co jeszcze możesz zrobić dla swojego zdrowia? Dowiedz się z naszego artykułu: Zrób to dla swojego zdrowia

Po przebytej chorobie należy również więcej wypoczywać. Sen to najlepsza kuracja. Korzystnie działa także świeże powietrze. Półgodzinny spacer dotleni organizm i pozwoli nabrać sił. 

Zobacz też: Jak dbać o zdrowie?

Tagi:
Zespół Nationale-Nederlanden 01.01.2020