5 krajów, w których na wakacjach wydasz najmniej

Choć według raportu TravelPlanet dotyczącego wakacji w 2019 roku Polacy wydali na wycieczki z biurami podróży średnio 2540 zł na osobę (wzrost o 200 zł w porównaniu z rokiem ubiegłym), nadal zdecydowana większość podróżnych stara się, aby coroczne wyjazdy okazały się rozsądne pod względem wydatków. Jakie kierunki podróży okażą się najbardziej łaskawe dla naszego portfela?

Gdzie pojechać tanio na wakacje?

Planując oszczędne wakacje, warto prześledzić coroczne raporty, które są przygotowywane między innymi przez agencje oraz organizacje zajmujące się przemysłem turystycznym. Pozwalają one rozeznać się w tym, gdzie Polacy udają się najczęściej. Jak podaje rzeczniczka prasowa Polskiej Izby Turystyki Ewa Kubaczyk, „według danych rezerwacyjnych multiagentów, członków Polskiej Izby Turystyki (PIT) rok 2019 to powrót kierunków przez kilka lat mniej obecnych na rynku: Turcji, Egiptu i Tunezji”.

PIT wskazuje również, że podczas ostatnich wakacji polscy turyści bardzo często udawali się do Bułgarii, Chorwacji, Albanii, a także Hiszpanii. Oczywiście nie wszystkie te kraje można uznać za „tanie”, choć wysokość wydatków zależna jest od wielu kwestii. Pod uwagę należy wziąć bowiem nie tylko samą podróż oraz nocleg, ale również posiłki, ceny atrakcji, opłaty za komunikację czy też ceny w sklepach.

Nie należy zapominać również o odpowiednim zabezpieczeniu podróży. Choć zwiększy ono koszty, okaże się niezbędną ochronę w razie jakichkolwiek wypadków lub innych nieprzyjemnych zdarzeń. Kupując polisę, trzeba oczywiście pomyśleć o całej rodzinie. W Nationale -Nederlanden znaleźć można chociażby ubezpieczenie podróżne, które zapewnia wypłatę świadczeń w przypadku skrócenia lub odwołaniawycieczki, a także problemów z bagażem czy autem.

Gdzie szukać tanich wakacji?

Na oszczędności wakacyjne liczyć można nie tylko wówczas, gdy wszystko, nawet najmniejsze wydatki, zostanie skrzętnie zaplanowanie. Będą również efektem skutecznego polowania na okazje, czyli na oferty last minute. Pojawiają się one zazwyczaj kilka bądź kilkanaście dni przed wylotem – dotyczą wycieczek, których nie udało się sprzedać lub z których ktoś w ostatniej chwili zrezygnował. Biuro chce stracić jak najmniej, dlatego obniża ceny takich wycieczek, by skusić potencjalnych klientów.

Gdzie szukać takich ofert? Najlepiej wykorzystać w tym celu Internet. Osoby polujące na okazje powinny stale odwiedzać strony www biur podróży, a także ich profile na portalach społecznościowych. Należy jednak pamiętać, że takie polowania rządzą się swoimi prawami. Co więc liczy się najbardziej?

 • Szybkośćoferty promocyjne mają to do siebie, że szybko znikają, nawet jeśli dotyczą wycieczek, które odbędą się za kilka dni. Prawdziwi łowcy odwiedzają odpowiednie strony i profile co kilkadziesiąt minut, natomiast osoby niemające zbyt wiele wolnego czasu korzystają ze specjalnych alertów, czyli powiadomień o nowych ofertach.

 • Gotowość – wakacje last minute najczęściej realizowane są w przeciągu kilku dni od wykupienia oferty. Warto więc zawczasu przygotować się do ewentualnego wyjazdu.

 • Elastyczność – nigdy nie wiadomo, czego takie oferty będą dotyczyć. Może się okazać, że pojawi się możliwość wyjazdu w miejsca, które do tej pory nie znajdowały się na „liście marzeń”. To od podróżnego zależeć będzie, czy skorzysta z takiej sposobności.

Last Minute - kiedy najtaniej?

Choć na oferty promocyjne polować można przez cały rok, warto wskazać miesiące, w których to pojawiają się ona najczęściej. Jak pokazują badania, pierwszy taki okres zaczyna się tuż po majówce i trwa do połowy czerwca. Hotele często decydują się wtedy na promocje, a biura podróży wykupują samoloty. Również lipiec jest miesiącem, w którym oferty Last Minute pojawiają się często. To samo tyczy się okresu przedświątecznego, a także początku roku. Niektóre biura podróży mają w zwyczaju publikować promocyjne oferty w wybranych godzinach. Warto więc dokładnie prześledzić wcześniejsze okazje, które pojawiały się na wybranych stronach. 

Jak znaleźć tanie loty?

Istotną częścią wydatków wakacyjnych są koszty podróży. Zwłaszcza gdy dotyczą wykupienia lotu. Podobnie jednak, jak w przypadku ofert z biur podróży, także w tym przypadku podróżni liczyć mogą na prawdziwe okazje. Warto śledzić strony i profile przewoźników, a także serwisy wyszukiwarek lotów w nadziei, że pojawią się oferty Last Minute. Niezwykle przydatne okażą się specjalne alerty, które informują o najnowszych promocjach.

Tanie wakacje za granicą - gdzie jechać?

W 2017 roku specjaliści serwisu Momondo.pl przygotowali analizę odwiedzanych przez Polaków krajów i porównali je z kosztami wakacji w Polsce. Jej wynik pozwala wskazać, które destynacje okażą się najtańsze – nie tylko pod względem kosztów zakwaterowania, ale również wyżywienia, komunikacji miejskiej czy też ceny atrakcji.

 1. Turcja
  Atrakcyjna przede wszystkim ze względu na tanie produkty i usługi. W przypadku tej destynacji warto polować na tanie przeloty – najlepsze oferty kosztować będą poniżej tysiąca złotych za bilety w obie strony. Znaczne obniżki widoczne są zwłaszcza po sezonie letnim. We wrześniu wycieczki kosztują nawet o 30% mniej, a pogoda nadal sprzyja morskim kąpielom. Więcej o wakacjach w Turcji pisaliśmy w artykule: Wakacje w Turcji - jak się przygotować?
 2. Czarnogóra
  Kraj, który stale zyskuje popularność wśród turystów z Polski. Głównie ze względu na wspaniałe okoliczności przyrody (z jednej strony Morze Adriatyckie, a z drugiej góry), a także stosunkowo tanie życie. Średnie ceny produktów spożywczych są znacznie tańsze niż w Polsce zaś ceny noclegów zaczynają się od 12 euro za osobę. Nieco droższe będą apartamenty położone nad morzem, koszt jednego noclegu to ok. 30 euro. Wydaje się jednak, że każdego roku ceny w Czarnogórze wzrastają. Zapewne ma to związek z coraz większą liczbą turystów. 
 3. Węgry
  Za lot do Budapesztu zapłacić trzeba około 300 złotych w jedną stronę. Podróżni liczyć mogą również na bogatą ofertę przewozów autobusowych. Ceny na Węgrzech nie odbiegają zbytnio od tych panujących w Polsce, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę produkty spożywcze. Znacznie tańsze będzie za to wino. Za najtańszy nocleg zapłacimy ok. 10-15 euro. Nieco zaskoczyć mogą za to ceny w restauracjach. Obiad dla jednej osoby to koszt nawet 12 euro. 
 4. Bułgaria
  Podobnie jak w przypadku kierunku węgierskiego, turystów zachęcają tanie koszty podróży i niskie ceny. Co ważne, tyczy się to także najpopularniejszych kurortów. Wypoczynek all inclusive w tym kraju można zarezerwować już za 1200 złotych, lecz nie ma co spodziewać się w tej cenie wysokiego standardu. Niemniej, za 1800 złotych możemy już spodziewać się wypoczynku na dobrym poziomie. 
 5. Indie
  Jak wskazuje analiza Momondo, średni koszt urlopu w tym kraju jest niższy o 40% niż w Polsce. Wynika to przede wszystkim z bardzo niskich cen w restauracjach i sklepach. Za obiad w restauracji zapłacimy tu od 7 do 15 zł, najdroższe posiłki w najlepszych lokalach to koszt do 100 zł. Ceny noclegów są bardzo zróżnicowane od 10 do nawet kilkuset złotych, łatwo zatem wybrać hotel dopasowany do naszego budżetu. Problemem może być sama podróż – warto więc polować na najlepsze okazje.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Niezależnie od obranego kierunku, warto zadbać o ochronę wyjazdu, na przykład poprzez wykupienie ubezpieczenia podróżnego dla dziecka i dla siebie. Zapewni nie tylko pomoc w razie wypadku czy choroby, ale również zwrot kosztów w przypadku odwołania lub skrócenia wycieczki, transport do Polski, a także pomoc prawną i wsparcie tłumacza. Ubezpieczenie turystyczne to zatem kompleksowa ochrona w wielu sytuacjach, na której nie należy oszczędzać tym bardziej, że jego koszt zaczyna się już od nawet 4 zł za dzień.

Zobacz też: Jak zaoszczędzić na wakacje i wymarzony urlop?

Sprawdź i kup:  Ubezpieczenie turystyczne w Nationale-Nederlanden

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020