W kraju czy za granicą? Gdzie Polacy spędzają wakacje?

Jak można przeczytać w danych, udostępnianych przez GUS, mieszkańcy Polski odbyli w zeszłym roku 60,5 mln podróży. Liczba wyjazdów krajowych wyniosła 47,7 mln, a podróży zagranicznych 12,7 mln. Wśród tych krajowych dominowały krótkookresowe (60,6%), natomiast wśród zagranicznych przeważały podróże długookresowe (80,2%) – czyli ponad 5 dni. Badanie dotyczyło osób powyżej 15 roku życia. Typowy Polak na wakacjach wybierze więc raczej Szczawnicę lub Władysławowo a nie Kair bądź Korfu.

Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje?

Odwieczny konflikt między zwolennikami gór lub morza rozpoczyna się na nowo z początkiem każdych wakacji. Statystycznie (jeżeli weźmiemy pod uwagę popularność danych kurortów) Zakopane tradycyjnie konkuruje z Władysławowem i Łebą. Latem większość z nas woli rejony nadmorskie, zimą - szukamy raczej górskich kurortów. Gdzie natomiast najchętniej Polacy wyjeżdżają za granicę?

Najchętniej wybierane kierunki podróży

Według zestawienia, jakie stworzyła Polska Izba Turystyki, najpopularniejszymi miejscami zagranicznego wypoczynku Polaków w minione wakacje były Turcja i Grecja. „Według danych rezerwacyjnych multiagentów, członków Polskiej Izby Turystyki (PIT) rok 2019 to powrót kierunków przez kilka lat mniej obecnych na rynku: Turcji, Egiptu i Tunezji” - powiedziała rzecznik prasowa Polskiej Izby Turystyki Ewa Kubaczyk.

 
 

Ubezpieczenie turystyczne

  • nawet do 1 mln na pokrycie kosztów leczenia za granicą 
  • zwrot kosztów za odwołaną lub skróconą wycieczkę 
Oblicz składkę

Pozostałe popularne destynacje zagraniczne to Bułgaria, Hiszpania i Egipt oraz Tunezja i Albania. Jak widać, Polaków przyciąga słońce, piękne plaże i wysoki standard infrastruktury turystycznej. Warto zaznaczyć, że prym wiedzie tutaj Turcja, gdzie pięciogwiazdkowe hotele są dostępne w bardzo przystępnych cenach. Polak na wakacjach szuka przede wszystkim komfortu i wypoczynku – zdecydowana mniejszość z nas decyduje się na bardziej aktywny sposób spędzania urlopu.

Na własną rękę czy z biurem podróży?

Większość Polaków organizuje swój wakacyjny wypoczynek na własną rękę. Wynika to przede wszystkim z faktu, że najczęściej jest to krajowa wycieczka, nierzadko do krewnych mieszkających w innym mieście. Również podróże zagraniczne często mają charakter rodzinny. Wielu z nas, wybierając kierunek podróży, woli unikać obleganych destynacji, które można najczęściej znaleźć w ofertach biur podróży. Jeśli także nie lubisz tłumów, koniecznie przeczytaj: 5 najrzadziej odwiedzanych krajów w Europie

Wyjazd z biurem podróży jest zasadniczo bezpieczniejszy, lecz własny pomysł na podróż to gwarancja oryginalnych wspomnień oraz szansa na lepsze poznanie mieszkańców danej miejscowości lub miasta, lokalnej specyfiki, zabytków oraz kuchni.

Oferta wyjazdu z biurem podróży jest naturalnie bardziej atrakcyjna dla wszystkich, którzy planują spokojny, rodzinny wypoczynek. Szczególnie dotyczy to wszystkich rodzin z małymi dziećmi lub seniorów.

Last minute coraz mniej modne

Wyraźnym trendem, który daje się ostatnio zauważyć, jest spadek popularności ofert last minute. W miejsce tego rośnie liczba klientów, którzy planują podróż wcześniej. Powszechna dostępność internetu stwarza znakomite warunki dla wszystkich, którzy lubią układać i organizować wyjazdy na własną rękę. 

Polacy na wakacjach all inclusive

Niedawno serwis Travelplanet.pl podsumował sezon wakacji w bieżącym roku - od 20 czerwca do 31 sierpnia. Co ciekawego można wyczytać z tego zestawienia? Analiza pokazuje między innymi, że w tym roku zanotowano wyraźny wzrost wypoczynku all inclusive. Zdecydowana większość (82 proc.) wypoczywających z biurami podróży postanowiło zainwestować w tę najdroższą ofertę wyżywienia w docelowej destynacji.

Także duża liczba klientów biur turystycznych chciała nocować w hotelach o najlepszym poziomie. Pięciogwiazdkowe miejsca  zarezerwowało ponad 23 proc. z nich. W trakcie wakacji w minionym roku w ten sposób wypoczywało odpowiednio niemal 80% (all inclusive) i 19% (pobyt w obiektach pięciogwiazdkowych).

Ile wydajemy na wakacje?

Wydatki mieszkańców Polski związane z podróżami w 2018 r. wyniosły 72,5 mld zł (wzrost o 9,7% w porównaniu z poprzednim rokiem), z tego na krajowe wyjazdy z noclegami przypadało 27,7 mld zł (wzrost o 10,5%), na zagraniczne wyjazdy z noclegami – 31,4 mld zł (wzrost o 11,4%) – podaje GUS.

Co robią Polacy aby pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd?
(Odpowiedzi wielokrotnego wyboru)

Wszyscy Polacy

Regularnie odkładają pieniądze

31%

Ograniczają się z zakupami i wychodzeniem na miasto

31%

Biorą dodatkowe zlecenia w okresie przedwakacyjnym

16%

Sprzedają część swoich rzeczy

8%

Płacą za wyjazd w ratach

5%

Pożyczają pieniądze

5%

Wynajmują mieszkanie na czas wyjazdu

3%

Nie robią nic specjalnego

16%

Źródło: https://www.kayak.pl/news/oszczedzanie-wakacje/

W pojedynkę czy z rodziną?

Przeprowadzone niedawno badanie porównywarki Rankomat.pl donosi, że w skali kraju samodzielnie wyjeżdża 34% osób, 26% w gronie dwuosobowym, natomiast na wyjazdy z jednym lub dwojgiem dzieci 22% badanych. Może to wynikać choćby z tego, iż wyjazd kilkuosobowy jest znacznie droższy. Niektórzy młodzi rodzice czekają też na to, aż ich pociechy podrosną nieco, by ruszyć potem na wakacyjne wojaże.

Stawiamy na ubezpieczenie turystyczne

Gdy decydujemy się na wyjazd w ramach oferty biura podróży, ubezpieczenie mamy zagwarantowane, i jego organizacją oraz wykupieniem zajmuje się firma, której powierzamy nasz wyjazd. Inaczej rzecz się ma w przypadku wyjazdów indywidualnych. 

Ciekawe dane na ten temat przytacza portal Wirtualnemedia.pl, powołując się na badanie wykonane przez Havas Media Group. Prawie 60% respondentów biorących udział w badaniu inwestuje w ubezpieczenie turystyczne przy okazji organizacji zagranicznego wyjazdu. Niecała 1/3 (29,3%) wykupuje takie ubezpieczenie za każdym razem, gdy opuszcza Polskę, a ok. 1/4 (24,1%) tylko na wybrane wycieczki. Znaczne grono osób (31%) nie może sobie niestety z różnych względów pozwolić na wyjazd wakacyjny poza granice kraju. Natomiast zwolennicy podróży bez ubezpieczenia stanowią 16% ankietowanych.

Polska stanowi przykład dojrzałego europejskiego rynku w dziedzinie ubezpieczeń. Polacy dobrze orientują się w możliwościach, jakie oferują dzisiejsze firmy ubezpieczeniowe i często korzystają z ich usług. Porównują także zakresy poszczególnych świadczeń z pomocą kalkulatorów ubezpieczeń turystycznych. Ich cena jest przeważnie atrakcyjna, a w zamian otrzymujemy przecież bardzo wiele, jak chociażby wsparcie w  przypadku choroby. Podczas nagłego ataku wyrostka za granicą może okazać się niezbędne, o czym więcej pisaliśmy w artykule: Co robić, gdy zachorujesz za granicą? To jednak nie wszystko, ubezpieczenie turystyczne gwarantuje także zwrot za odwołaną lub skróconą wycieczkę czy nawet pomoc w razie kłopotów z bagażem, sprzętem, bądź autem.

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020