Samochodem po Europie - o czym musisz pamiętać?

Objazdowa wycieczka po Europie powinna zainteresować przede wszystkim osoby stawiające na wolność podróżowania, niezachwianą sztywnymi zasadami tak zwanych wakacji zorganizowanych. Decydując się jednak na taką opcję, warto zwrócić uwagę na kilka palących kwestii oraz przedsięwziąć odpowiednie przygotowania.

Wakacje samochodem po Europie - jak wybrać trasę?

Raport z badania krajowego rynku turystycznego z 2014 roku udowadnia, że najczęściej używanym środkiem transportu w przypadku podróży turystycznych jest samochód osobowy. Został on wskazany w aż 81% przypadków. Tendencja ta utrzymuje się do dziś.

Wybierając dogodną trasę, warto oczywiście kierować się atrakcjami turystycznymi, a także własnymi upodobaniami. Trzeba mieć na uwadze także kwestie techniczne, związane między innymi z przepisami ruchu drogowego za granicą czy też opiekę zdrowotną w krajach, które mają znaleźć się na trasie. Nie bez znaczenia jest również stan dróg w poszczególnych państwach. Co więcej zależy także z kim podróżujemy. Podróż z dzieckiem może stawiać przed nami nieco więcej ograniczeń, chociażby pod względem jej długości.

Gdzie na wakacje samochodem?

Kwestie techniczne są niezwykle ważne, jednak najbardziej zajmujący okaże się wybór trasy pod względem uroków, na jakie mogą liczyć podróżni. Zabytki, okoliczności przyrody, pogoda – wszystko to warto wziąć pod uwagę analizując mapę drogową Europy i wyznaczając trasę. Poniżej znajdują się dwa przykłady szczególnie popularnych tras, na pokonanie których decydują się turyści z Polski.

  • Polska-Niemcy-Francja

Nie jest to opcja niskobudżetowa, jednak z pewnością gwarantuje przejazd przez wiele malowniczych miejsc. Udając się do Paryża, przejechać można ponad 1500 kilometrów. Wielu podróżnych za pierwszy cel poza granicami Polski obiera Frankfurt nad Odrą, a następnie Berlin. Kolejnymi miastami wartymi odwiedzenia są: Magdeburg, Hanower, Dortmund, a także Kolonia. Chcąc skrócić trasę, można do Francji udać się przez Belgię, jednak miłośnicy samochodowych podróży powinni zainteresować się odbicie w stronę Frankfurtu nad Menem.

W samej Francji warto wybrać się przez Strasburg i Nancy. Jeśli ktoś nie chce kończyć podróży w Paryżu, może udać szlakiem zamków nad Loarą, a więc od Orleanu do Angers. Następnie wielu turystów kieruje się nad Lazurowe Wybrzeże, do Montpellier.

  • Polska-Czechy-Austria-Węgry

Tym razem trasa na południe licząca blisko tysiąc kilometrów. Pierwszym celem po stronie czeskiej zazwyczaj jest Ostrawa, skąd turyści kierują się na Ołomuniec i Brno. Po dotarciu do Austrii, warto udać się do Wiednia, by podziwiać architekturę tego miasta. Stamtąd już prosta droga na Węgry, gdzie na turystów czeka malowniczy Budapeszt.

W przypadku dłuższych podróży, warto pomyśleć o specjalnej polisie. Ubezpieczenie podróżnicze po Europie powyżej 14 dni zapewni ochronę w razie  wielu nieprzewidzianych zdarzeń, związanych nie tylko z wypadkami. W razie potrzeby nasze auto trafi do naprawy, a my na ten czas otrzymamy auto zastępcze.

Zwiedzanie Europy samochodem – jakie koszty uwzględnić?

Decydując się na samochodową podróż po Europie, należy również wziąć pod uwagę wszystkie ewentualne wydatki. Choć uzyskane wartości będą wyłącznie orientacyjne, warto przed wyruszeniem wszystko obliczyć, uwzględniając aktualne ceny paliw oraz winiet.

Kraj

Winiety/Opłaty za autostrady (ceny przybliżone)

Niemcy

Drogi i autostrady są bezpłatne
(od 2020 roku winieta 10-dniowa będzie kosztowała od 2,5 do 25 euro)

Austria

10 dni – 60 zł

Węgry

10 dni – 76 zł

Czechy

10 dni – 10 zł

Słowacja

10 dni – 65 zł

Słowenia

7 dni – 85 zł

Włochy

Opłata zależna od odcinka autostrady

Bułgaria

Weekend – 38 zł, 7 dni – 55 zł

Chorwacja

Opłata zależna od odcinka autostrady

Francja

Opłata zależna od odcinka autostrady

Holandia

Opłaty tylko za tunele

Litwa

Autostrady dla samochodów osobowych są bezpłatne

Źródło: https://www.pzmtravel.com.pl/informacja-o-oplatach-drogowych.html

Jak przygotować auto do podróży?

Obowiązkiem każdego turysty przed wyruszeniem w drogę samochodem jest sprawdzenie jego stanu technicznego. Ewentualne usterki i naprawy poza granicami kraju mogą okazać się naprawdę kosztowne, dlatego nie należy o tym zapominać. Co warto sprawdzić?

  • Ciśnienie i stan opon,

  • Poziom oleju,

  • Poziom płynu hamulcowego,

  • Stan koła zapasowego,

  • Hamulce,

  • Oświetlenie,

  • Zestaw kluczy.

Bardzo bezpiecznym wyjściem okaże się wizyta u mechanika, który sprawdzi ogólny stan pojazdu. Udając się w podróż po Europie samochodem, należy skompletować niezbędne wyposażenie, w skład którego wejdzie apteczka, kamizelka odblaskowa, gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Do tego dochodzą dokumenty, a więc prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ważny przegląd techniczny, aktualne ubezpieczenie OC i książeczka serwisowa.

Mając już ustaloną trasę, warto sprawdzić przepisy w każdym z mijanych krajów. Ubezpieczenie podróżnicze w Europie na czas powyżej 14 dni także będzie przydatne. Nie tylko w razie wypadku, ale również awarii samochodu. Polisa często pokrywa koszty naprawy. Więcej na ten temat w artykule: Wakacje samochodem - dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne.

Jazda samochodem na wakacjach – co zapewnia polisa turystyczna?

Co otrzymujesz?

Assistance

W ramach Assistance możesz liczyć na naprawę auta na miejscu, holowanie, dostarczanie paliwa i parking.

Samochód zastępczy

Jeśli Twój samochód nie mógł zostać naprawiony tego samego dnia, zorganizujemy dla Ciebie auto zastępcze, dzięki któremu nie będziesz musiał zmieniać swoich planów

Pomoc w przypadku problemów z wypożyczonym autem

Zwrócimy Ci koszt udziału własnego, jakim obciąży Cię wypożyczalnia, jeśli samochód, który wynajmiesz, zostanie uszkodzony lub skradziony.

 

 

Podróż samochodem po Europie dla wielu będzie niezapomnianym przeżyciem. Żeby jednak przebiegła w sposób przyjemny i bezpieczny, należy się do niej odpowiednio przygotować. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko konieczność opracowania szczegółowej trasy, ale również wszelkie opłaty związane między innymi z winietami i paliwem, a także stan techniczny i wyposażenie samochodu.

Materiał przedstawia wybrane informacje o ubezpieczeniu. Ubezpieczenie turystyczne jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020