5 najlepszych kierunków na wakacje samochodem

Wykorzystanie własnego auta jako środek transportu na wakacje okaże się dobrym wyborem z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim jednak jest to opłacalne pod względem finansowym, zwłaszcza w przypadku dłuższych tras. Gdzie warto udać się korzystając z własnych czterech kółek?

Podróż autem - kiedy się zdecydować?

Według raportu przygotowanego przez agencję SW Research, na samochód decydują się przede wszystkim osoby, które odpoczywają w Polsce. Jak możemy przeczytać w raporcie, „ci, którzy spędzają wakacje w kraju, zazwyczaj podróżują własnym samochodem. Ten środek transportu wybiera 60 proc. ankietowanych”. 

Jeśli chodzi natomiast o podróże zagraniczne, Polacy preferują samolot (52,1 proc. badanych wybrało ten środek transportu). Samochód wskazało niespełna 25 proc. ankietowanych. Tak duża różnica wynika przede wszystkim z czasu trwania podróży – chcąc pokonać autem ponad tysiąc kilometrów, trzeba przygotować się na przynajmniej 10 godzin jazdy. Do tego dochodzą postoje, odpoczynek, a także ewentualne korki, na przykład na bramkach. Taka podróż może okazać się męcząca. Nie tylko dla kierowcy, ale również dla pasażerów, zwłaszcza dla dzieci, które chciałyby błyskawicznie znaleźć w miejscu docelowym.

Wybierając między samochodem a samolotem czy też pociągiem bądź autobusem, warto przemyśleć i porównać kilka kwestii.

  • Czas podróży – najszybszy będzie oczywiście samolot, jednak trzeba pamiętać także o konieczności wcześniejszego udania się na lotnisko i przebrnięcia przez wszystkie konieczne procedury bezpieczeństwa.
  • Koszty – biorąc pod uwagę ceny lotów, może się okazać, że w niektórych przypadkach podróż samochodem będzie tańsza. Nawet po doliczeniu opłat za winiety i autostrady. Nieco inaczej może wyglądać sprawa z autobusem (lub pociągiem), który jednak zazwyczaj będzie jechał znacznie dłużej.
  • Komfort podróży – ponownie wygrywa samolot. Nawet jeśli na lotnisku trzeba odczekać godzinę-dwie, pasażera nie interesuje nic poza dostaniem się na pokład. Gdy już tylko samolot oderwie się od ziemi, możemy przestać martwić się podróżą. Niektórzy jednak odczuwają lęk przed lotem, dlatego preferują podróżowanie samochodem.
  • Bagaże – jeśli jest ich dużo, lepiej sprawdzi się własny samochód, zwłaszcza gdy jest ładowny. W przypadku samolotu, będziemy musieli sporo dopłacić. Luki bagażowe autobusów są zazwyczaj bardzo ograniczone, to samo tyczy się pociągu.

Zanim wybierzemy się w podróż autem, zapoznajmy się z artykułem: Jak przygotować samochód do długiej podróży?

Zalety podróżowania samochodem

Samochód warto wybrać przede wszystkim wówczas, gdy zależy nam na ograniczeniu kosztów. Różnice w wydatkach między podróżą samochodem a lotem wynieść mogą kilkaset, a czasem nawet kilka tysięcy złotych (na przykład wówczas, gdy podróżuje cała rodzina). Oczywiście znaczenie będzie miała także trasa. Poruszanie się główne autostradami okaże się znacznie mniej obciążające, niż wirowanie między kolejnymi małymi mieścinami i lokalnymi drogami. 

Wspomnieć należy także o pewnej samodzielności. Korzystając z własnego samochodu, podróżny może zapakować tyle rzeczy, ile chce, organizować postoje, gdzie tylko mu się podoba, a także samemu podejmować decyzję o rozpoczęciu i przebiegu podróży. Więcej na ten temat przeczytamy w artykule: Samochodem po Europie – o czym musisz pamiętać. 

Kraje, do których bez problemu dostaniesz się autem

W większości przypadków kwestią decydującą o wyborze środka transportu jest miejsce docelowe. Poniżej przedstawionych zostało 5 szczególnie atrakcyjnych kierunków, do których warto udać się właśnie samochodem.

1. Czechy

Kierunek ten wydaje się naturalny, głównie ze względu na bliskość. Wybierając się na przykład z Warszawy do Pragi, podróżni muszą pokonać około 700 kilometrów, co daje mniej więcej 7 godzin samej jazdy samochodem. Oczywiście jeszcze szybciej dostaniemy się tam samolotem, jednak należy wziąć pod uwagę ceny biletów.
Sama trasa okaże się bardzo przyjazna – brak tu zbyt wielu lokalnych dróżek, które skutecznie utrudniłyby podróżowanie. Na uprzywilejowanej pozycji są w tym przypadku mieszkańcy południowo-zachodniej Polski. Ruszając z Wrocławia, w Pradze można być już po około 4 godzinach jazdy.

2. Węgry

Kierunek, który od lat cieszy się sporym zainteresowaniem podróżnych z Polski. Między innymi ze względu niskie koszty wypoczynku, a także dość prostą trasę Szczególnie atrakcyjnie pod tym względem wypada Budapeszt, do którego udać możemy się przez Słowację lub przez Czechy. Podróżując z Krakowa, warto skorzystać z trasy przez Słowację. Liczy ona bowiem niecałe 400 kilometrów.

3. Niemcy

Kolejny sąsiad na liście. Dla mieszkańców zachodniej Polski będzie to kierunek wręcz wymarzony – wszędzie jest bowiem blisko. Z Poznania do Berlina trzeba przejechać około 300 kilometrów, do Hanoweru 500-600 km, nieco dalej jest do Monachium (około 800 km), ale niemieckie autostrady sprawią, że podróż okaże się bardzo komfortowa.

4. Litwa

Piękny, mały kraj, który warto odwiedzić ze względu na polskie akcenty (Wilno) czy też urocze, nadmorskie kurorty (np. Kłajpeda). Wpływ na wybór tego kraju ma oczywiście także jego bliskość i stosunkowo prosta podróż. Jadąc z Warszawy do Wilna, turyści mają do pokonania około 500 km samochodem – nie jest to więc dystans, który mógłby okazać się szczególnie męczący.

5. Dania

Na koniec coś dla miłośników nieco dalszych podróży, a także malowniczych tras. Dzięki dobrze przystosowanym autostradom, jazda przez Niemcy w kierunku Danii okaże się bardzo przyjemna. Nawet wówczas, gdy do pokonania będzie ponad tysiąc kilometrów.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Decydując się na własne auto, podróżni zyskują niezależność, możliwość łatwego doboru bagażu, a także pewne oszczędności, zwłaszcza wówczas, gdy przelot samolotem kosztuje krocie. Takie rozwiązanie okaże się korzystne także wtedy, gdy obrana trasa wiedzie przede wszystkim przez autostrady lub gdy pozwala odwiedzić wiele ciekawych, malowniczych miejsc. W każdym przypadku przydatne okaże się ubezpieczenie na wyjazd za granicę samochodem. Zapewnia bowiem wypłatę świadczeń, a także pomoc w razie jakichkolwiek problemów na trasie. Jeżeli dalsza jazda okaże się niemożliwa, to ubezpieczyciel odholuje nasz samochód bądź naprawi go na miejscu.

Jazda samochodem na wakacjach – co zapewnia polisa turystyczna?

Co otrzymujesz?

Assistance

W ramach Assistance możesz liczyć na naprawę auta na miejscu, holowanie, dostarczanie paliwa i parking.

Samochód zastępczy

Jeśli Twój samochód nie mógł zostać naprawiony tego samego dnia, zorganizujemy dla Ciebie auto zastępcze, dzięki któremu nie będziesz musiał zmieniać swoich planów

Pomoc w przypadku problemów z wypożyczonym autem

Zwrócimy Ci koszt udziału własnego, jakim obciąży Cię wypożyczalnia, jeśli samochód, który wynajmiesz, zostanie uszkodzony lub skradziony.

 

 

Zobacz też: Bezpieczeństwo na drodze

Materiał przedstawia wybrane informacje o ubezpieczeniu. Ubezpieczenie turystyczne jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Zespół Nationale-Nederlanden 01.01.2020