Lista rzeczy, które musisz wiedzieć przed podróżą samolotem

Hurra! W końcu wyruszamy na wakacje! Moc wrażeń rozpocznie się już od podróży, ponieważ czeka nas pierwszy w życiu lot samolotem. Każda sytuacja, z którą spotykamy się pierwszy raz, budzi podekscytowanie, ale także...szereg obaw. W naszej głowie rodzi się mnóstwo pytań - jak wygląda odprawa? Czy mój bagaż nie będzie za ciężki? Pierwsza podróż samolotem może być przyjemnością - wystarczy tylko odpowiednio się do niej przygotować.

Jak wygląda lot samolotem?

Z pewnością większość podróżujących, którzy pierwszy raz postawią swoją nogę na pokładzie, zastanawiają się, jak wygląda lot samolotem. Zacznijmy więc od początku. Po przybyciu na teren lotniska znajdziemy się na hali odlotów. W tym miejscu na tablicach są wyświetlane numery poszczególnych lotów wraz z bramkami (gate). Gdy znajdziemy swój lot, możemy zacząć podróż. Jednak musimy pamiętać o tym, że pierwszeństwo wejścia na pokład posiadają osoby, które w trakcie zakupu biletów, wykupiły taką usługę u przewoźnika, bądź podróżują klasą, która daje taki przywilej. 

Przy bramce każdy podróżujący jest zobowiązany do okazania karty pokładowej i dokumentów. Następnie, w zależności od lotniska, przechodzimy do samolotu specjalnym rękawem lub czekamy na autobus, który pomoże nam dotrzeć do maszyny. 

Gdy dotarliśmy na pokład powinniśmy znaleźć swoje miejsce, a następnie umieścić bagaż podręczny we wskazanych skrytkach. Przed startem stewardzi prezentują jak zapiąć pasy oraz jak korzystać z maski tlenowej. Z pewnością dowiemy się też, gdzie znajdują się wyjścia ewakuacyjne. Po krótkim instruktażu ze strony obsługi pasażerowie są proszeni  o zapięcie pasów i odsłonięcie okien. Chwilę po starcie i osiągnięciu przez samolot określonej wysokości można odpiąć pasy i zasłonić okna.

Gdy czas lotu dobiega końca, obsługa prosi pasażerów o ponowne zapięcie pasów. Po zatrzymaniu maszyny, załoga otwiera drzwi, a podróżujący mogą opuścić pokład. W tej sytuacji - podobnie jak podczas wejścia na pokład do budynku lotniska dojdziemy przez rękaw lub podjedzie po nas specjalny autobus. 

Pierwszy lot samolotem - jak się przygotować?

Pierwszy lot samolotem u wielu osób powoduje bardzo wysokim poziom stresu. Te zjawiska są związane ze specyfiką samego lotu, czyli koniecznością oderwania się samolotu od ziemi. 

Jak zatem przygotować się do pierwszego lotu samolotem? Przede wszystkim warto postawić na wygodną odzież. Panie, które decydują się na wysokie obcasy, mogą zostać poproszone na odprawie o zdjęciu butów, dlatego lepszym wyborem okaże się płaskie obuwie. Ponadto, najlepszym rozwiązaniem są elastyczne i oddychające tkaniny, które zapewnią komfort przez wiele godzin w jednym miejscu, zwłaszcza gdy nasz lot ma trwać kilka godzin. Warto pamiętać o tym, że powietrze w samolocie jest wyjątkowo suche, dlatego warto zaopatrzyć się w nawilżające krople od oczu, unikniemy wtedy podrażnień.  

Nieocenionym gadżetem, który warto zabrać ze sobą na pokład jest poduszka podróżna. Idealnie wyprofilowany zagłówek nie tylko pozytywnie wpłynie na nasz kręgosłup i odcinek szyjny, lecz także pozwoli się zrelaksować i zasnąć w przypadku gdy czeka nas długa podróż. 

Co można zabrać do samolotu?

Aktualnie każda linia lotnicza posiada własne wymiary walizki do samolotu, ich wymogi jasno określają także wagę bagażu podręcznego oraz rejestrowanego. Niezwykle ważne jest to, aby przestrzegać wytycznych przewoźnika, ponieważ za nadbagaż na lotnisku przyjdzie nam słono zapłacić. Większość linii lotniczych pozwala na zabranie ze sobą na pokład np. damskiej torebki czy torby z laptopem. Pamiętajmy także, że ubezpieczenie podróżne online zapewnia pomoc finansową w razie kłopotów z bagażem. Mowa tu m.in. o zniszczeniu, zagubieniu czy kradzieży. 

Wiele podróżujących zadaje sobie pytanie - co można wziąć do samolotu?

Ze względu na podwyższone standardy bezpieczeństwa istnieje wiele ograniczeń co do rodzaju oraz ilości przewożenia pewnych rzeczy, wśród których wymieniamy: napoje, kosmetyki oraz jedzenie dla dzieci. 

 

Co można zabrać do bagażu podręcznego?

To co można zabrać do bagażu podręcznego, jest jasno określone w przepisach linii lotniczej. Bez problemu możemy umieścić w nim napoje kupione w strefie odlotów oraz leki i najpotrzebniejsze akcesoria potrzebne w czasie podróży. Czy możemy przewozić kosmetyki w bagażu podręcznym?  Okazuje się, że tak. Musimy jednak pamiętać o tym, aby wszelkiego rodzaju płynne kosmetyki, w tym - żele, emulsje, pasty i aerozole znajdowały się w pojemnikach do 100 ml, które muszą zostać umieszczone w przezroczystej torebce o pojemności jednego litra. 

Na pewno w naszych walizkach i torebkach nie mogą znaleźć się przedmioty z ostrymi krawędziami. Jeżeli podróżujemy z maluchami, nie zapominajmy także o apteczce dla dzieci, która powinna znaleźć się w naszych bagażach. Przygotowaliśmy listę preparatów, które powinna zawierać każda apteczka na wyjazd z dzieckiem

Jeżeli chodzi o wymiary bagażu podręcznego to każdy przewoźnik jasno określa maksymalne rozmiary. Najczęściej wynoszą one 55 x 40 x 23cm. Wymiary bagażu podręcznego obowiązującego o poszczególnych przewoźników, można sprawdzić w poniższej tabeli.

Linia

Rozmiar

Waga

LOT

55 x 40 x 23

8 kg+ torba 2 kg

Emiarates 55 x 38 x 20 7 kg
Ryanair 55 x 40 x 20 10 kg
Wizz Air 55 x 40 x 23 10 kg
Lufthansa 55 x 40 x 23 8 kg
British Airways 56 x 45 x 25 25 kg

 

Jak przygotować się do odprawy? 

Aktualnie wielu przewoźników oferuje swoim pasażerom samodzielną odprawę przez Internet, na ok. 48 godzin przed planowanym lotem. Co jednak zrobić w przypadku gdy zabrakło nam czasu? Jak odprawić się na lotnisku? Odprawa bagażowa to nic trudnego, jeżeli zdecydujemy się wykonać ją tuż przed odlotem, z pewnością pomogą nam w niej pracownicy linii lotniczych. Możemy także skorzystać z automatów do odprawy  - najczęściej obok nich przebywa kilku pracowników przewoźnika, dzięki czemu w razie jakichkolwiek problemów możemy poprosić go o pomoc.  

Odprawa online - czy warto z niej skorzystać? 

Odprawa online to idealne rozwiązanie, jeśli nie chcemy tracić czasu w kolejkach na lotnisku. Każdy podróżujący potrzebuje do jej wykonania numeru rezerwacji (który otrzymał w mailu potwierdzającym zakup) oraz adres mailowy osoby, która kupowała bilety. Za pomocą tych danych logujemy się na nasze konto i krok po kroku, dokonujemy odprawy. 

Ubezpieczenie podróżne - czy warto wykupić?

Gdy samolot z powrotem dotknie ziemi, nasza podróż samolotem dobiega końca, jednak przed nami kolejna przygoda - pobyt w wakacyjnym kraju. Jeżeli zależy nam na komfortowym i bezpiecznym wyjeździe, warto wykupić ubezpieczenie podróżne online, które w przypadku niespodziewanego wypadku może okazać się nieocenionym wsparciem poza granicami kraju. Ubezpieczyciel pokryje m.in. koszty leczenia czy transportu i zapewni pomoc w przypadku zaostrzenia objawów choroby przewlekłej. Decydując się na zakup tego rodzaju świadczenia, jesteśmy chronieni, zanim opuścimy terytorium Polski, dodatkowo możemy liczyć także na zwrot w przypadku odwołania lub skrócenia wykupionej wycieczki. 

Tagi:
Zespół Nationale-Nederlanden 01.01.2020