Podróżowanie w ciąży - fakty i mity 

Pierwsza ciąża zawsze wiąże się z masą wątpliwości i obaw. Czy mogę biegać? Jeździć na rowerze? Co jeść, a czego unikać?  A co z podróżami w ciąży? Choć w naszej głowie pojawia się mnóstwo pytań, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Wśród nich największą niewiadomą jest podróżowanie w ciąży. Jednak wszystkie ciężarne, które mają problem z jej donoszeniem, powinny zrezygnować z tego rodzaju wyjazdów.

W ciąży nie można podróżować - fałsz

Podróżowanie w ciąży nie jest zabronione. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko - wbrew pozorom ta zasada macierzyństwa obowiązuje także podczas 9 miesięcy, gdy maluch znajduje się pod sercem. Skoro podróżowanie sprawiało nam dużo radości, nie należy rezygnować z wyjazdów. Podróżowanie w ciąży jest nieco bardziej skomplikowane, dlatego warto wziąć pod uwagę wszelkiego rodzaju przeciwwskazania oraz porady od ginekologa. 

 
 

Ubezpieczenie turystyczne

  • nawet do 1 mln na pokrycie kosztów leczenia za granicą 
  • zwrot kosztów za odwołaną lub skróconą wycieczkę 
Oblicz składkę

Czy można latać samolotem w ciąży?

Lot samolotem a ciąża to zagadnienie, które spędza sen z powiek większości kobiet, które nie potrafią usiedzieć zbyt długo w jednym miejscu. Jeżeli ciąża przebiega bez powikłań, przyszła mama jest zdrowa, to nie ma żadnych przeciwwskazań do lotu samolotem. Istnieje jednak kilka zasad, które muszą zostać spełnione przez ciężarną, aby wpuszczono ją na pokład. Jednym z głównych zastrzeżeń jest termin rozwiązania, jeśli kobieta rozpoczęła 36. tydzień ciąży, nie może latać samolotem. 

Do którego miesiąca ciąży można latać samolotem?

Latanie samolotem w ciąży w pierwszym trymestrze może sprawić pewne niedogodności. Paniom w początkowej fazie ciąży doskwierają mdłości, które skutkują ogólnym osłabieniem i złym samopoczuciem. Z kolei w ostatnich trzech miesiącach istnieje większe ryzyko przedwczesnego porodu. 

Położna rodzinna Joanna Woźniak dodaje „ Najlepszym czasem na podróże w ciąży jest drugi trymestr. Jest to okres dobrego samopoczucia ciężarnej i wówczas występuje niewielkie ryzyko zdrowotne dla ciąży. Przed podróżą zalecam jednak udać się do lekarza prowadzącego ciążę. Podróżowanie podczas ciąży, która przebiega prawidłowo, nie jest zabronione z medycznego punktu widzenia”.

Z lotu samolotem powinny zrezygnować przyszłe mamy: 

  • które rozpoczęły 36. tydzień ciąży, 

  • ze zdiagnozowanym problemem z łożyskiem lub innymi czynnikami, które mogą wywołać zbyt wczesny poród, 

  • których lekarz prowadzący odradził tego rodzaju podróż. 

Podróż samochodem w ciąży

Jeśli przyszła mama nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa, do których zaliczamy m.in. zapinanie pasów oraz regularne postoje, musi mieć na uwadze fakt, że długa podróż samochodem może stwarzać dla niej zagrożenie. Zapięte pasy pozwalają uniknąć obrażeń spowodowanych wypadkiem samochodowym. Odrobina ruchu z pewnością poprawi krążenie krwi - skorzystajmy z tej możliwości w trakcie postoju. Ponadto warto pamiętać, że podróż samochodem w 8 miesiącu ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Dlatego kobietom w stanie błogosławionym zaleca się nałożenie pończoch uciskowych lub specjalnych skarpet. 

Zobacz też: Wakacje samochodem - gdzie jechać

Podróż pociągiem w ciąży

Niezwykle wygodnym środkiem lokomocji dla przyszłych mam jest pociąg, ponieważ w każdej chwili mają one możliwość krótkiego spaceru po korytarzu. Jeżeli przejazd planowany jest nocą, warto kupić bilet z wybranym miejscem lub kuszetką. Podróże w ciąży, jak i potrzeby ciężarnej bywają uciążliwe, a niebywałą zaletą pociągu jest wagon restauracyjny oraz toaleta - z tych obu udogodnień możemy bez problemu skorzystać. 

Zobacz też: Podróż pociągiem z dzieckiem

Każdą podróż należy skonsultować z lekarzem - prawda

Każda kobieta inaczej przeżywa ten błogosławiony czas, dlatego przed wyjazdem należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Jest to przecież osoba, która ma największą wiedzę o zagrożeniach w konkretnym przypadku. Co więcej, najlepiej doradzi jaki wpływ na nasz organizm będzie miało latanie w ciąży, jak  przygotować się do podróży oraz jaki środek transportu będzie najlepszy dla ciężarnej. 

Mogę wybrać dowolny kierunek - fałsz

Rejon geograficzny, który zamierzamy odwiedzić, ma ogromne znaczenie w przypadku kobiet, które za kilka miesięcy powitają na świecie swoje dziecko. Złym rozwiązaniem są z pewnością miejsca, w których występuje ryzyko zarażenia się  chorobami zakaźnymi, w tej sytuacji panie musiałyby należycie przygotować się do wyjazdu, a szczepienia w ciąży są zakazane. Orientalne wycieczki warto przełożyć na kolejne lata. 

Kraje śródziemnomorskie, a także skandynawskie to idealny pomysł na wakacje w ciąży za granicą. Jeżeli jednak zdecydujemy się na podróż zagraniczną, warto dokupić ubezpiecznie turystyczne, które pokryje wszelkie zobowiązania związane z nieszczęśliwym wydarzeniem. W tej sytuacji możemy liczyć także na ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. 

Zdecydowanie lepsze są bliższe podróże - prawda

Najlepszym rozwiązaniem są podróże, które trwają od trzech do maksymalnie czterech godzin. W tej sytuacji unikniemy zbyt długiego siedzenia w tej samej pozycji, co może być przyczyną opuchlizny nóg oraz pojawiających się skurczy. Dodatkowo musimy pamiętać o zakrzepach, z którymi dość często spotykają się ciężarne. Pamiętajmy o obowiązkowych postojach, odpowiednim nawodnieniu oraz unikaniu kofeiny. Wakacje w ciąży można spędzić także w Polsce. W tym przypadku nasza podróż nie będzie zbyt długa i męcząca. 

Gdzie na wakacje w ciąży?

Wybierz miejsce, które nie będzie zbyt wymagające dla Twojego organizmu. Okazuje się, że wyjazd nad morze to idealny kierunek na wakacje z brzuszkiem. Każda przyszła mama może nawdychać się w tym miejscu jodu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co więcej, zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta w czasie ciąży. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na najpotrzebniejsze rzeczy dla dziecka, które będą niezbędne tuż po urodzeniu. W jednym z naszych tekstów podpowiadamy - jak skompletować wyprawkę dla maluszka i nie zbankrutować.

W ciąży nie trzeba zapinać pasów bezpieczeństwa - fałsz

Każda przyszła mama, która planuje podróż autem powinna pamiętać o kilku rzeczach - przede wszystkim o odpowiednim zapięciu pasów bezpieczeństwa. Choć polskie prawo (kodeks drogowy) pozwala kobietom w widocznej ciąży jeździć samochodem, zarówno jako kierowca, jak i pasażer bez pasów nie jest to dobre rozwiązanie. Warto pamiętać, że korzystanie z nich zwiększa szanse matki i dziecka w razie wypadku. 

Niestety wiele kobiet skarży się na dyskomfort w trakcie jazdy, jednak w większości przypadków taki stan rzeczy jest spowodowany brakiem świadomości jak poprawnie zapiąć pasy. Niezwykle pomocnym rozwiązaniem może okazać się adapter do pasów ciąży, którego zadaniem jest zmiana przebiegu pasa biodrowego oraz poprawienie komfortu i bezpieczeństwa. 

Warto zainwestować w ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą - prawda

Decydując się na podróż za granicę, powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach przed wylotem. Pierwszą z nich jest zakup ubezpieczenia, szczególnie wtedy, gdy wybieramy się poza Europę. Jakie ubezpieczenie turystyczne będzie najlepsze? Podczas wyboru ubezpieczyciela powinniśmy zwrócić uwagę szczególnie te oferty, w których możemy liczyć  na ubezpiecznie kosztów leczenia za granicą. Kompleksowe ubezpieczenie turystyczne pokryje zarówno koszt leczenia, pobyt w szpitalu, jak również w razie potrzeby, transport medyczny.

Drugą kwestią i jednocześnie obowiązkowym dokumentem, każdego podróżującego, który zapewnia podstawową opiekę medyczną w większości krajów Unii Europejskiej, jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeżeli zastanawiasz się jak uzyskać EKUZ, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem blogowym pod tytułem - EKUZ - kompendium wiedzy.

Zobacz też: Pierwszy lot samolotem - jak wygląda lot samolotem?

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020