Wakacje w Egipcie a bezpieczeństwo

Egipt to kraj, który w szczególności upodobali sobie Polscy turyści. Jeżdżą do niego często i chętnie. Czy jednak jest to w pełni bezpieczny kierunek podróży? Na co uważać w Egipcie i jak się przygotować do wyjazdu?

Egipt – co warto wiedzieć?

Atrakcyjność Egiptu jako miejsca na wakacyjny wypoczynek systematycznie rośnie. Jak wskazuje Ewa Kubaczyk z Polskiej Izby Turystyki: „w porównaniu z rokiem ubiegłym [2018] odnotowujemy obecnie 30-proc. wzrost zainteresowania Polaków wyjazdami do Egiptu”. Już przed zeszłorocznym sezonem zimowym trend ten był zauważalny. Kurorty egipskie bowiem także zimą kuszą bogatą ofertą turystyczną, alternatywną wobec wyjazdów narciarskich.

Do najchętniej wybieranych przez Polaków miejsc w Egipcie zaliczyć można:

 • Hurghadę,

 • Szarm el-Szejk,

 • Marsa Alam.

Czym wyróżniają się te kurorty? Znajdują się w malowniczych okolicznościach przyrody oraz dysponują bogatą bazą turystyczną (wiele hoteli o zróżnicowanym standardzie, w tym te cztero- i pięciogwiazdkowe) i świetnymi terenami do nurkowania.

Co jeszcze warto wiedzieć, wyjeżdżając do Egiptu? Że obowiązującą tam walutą jest funt egipski. W niektórych hotelach, restauracjach i sklepach można jednak płacić dolarami amerykańskimi.

Co zabrać na wakacje do Egiptu?

To, co zabierze w swoim bagażu turysta, jest kwestią indywidualną i zależy od wielu kwestii, w tym m.in. czasu trwania urlopu, sposobu jego spędzania oraz indywidualnych preferencji podróżującego. Oto lista rzeczy, które na pewno okażą się przydatne.

 1. Dokumenty - to nie tylko paszport oraz wiza, ale i polisa ubezpieczeniowa. Chociaż nie zagwarantuje ona stuprocentowej ochrony, zmniejszy odczuwalność skutków nieprzyjemnych zdarzeń, które mogą mieć miejsce w trakcie podróży. Dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd do Egiptu zapewni nie tylko wsparcie finansowe, ale i praktyczną pomoc, np. transport medyczny do Polski.
 2. Elementy zabezpieczające turystę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Pod tą dość enigmatyczną nazwą kryją się okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy chroniące przed udarem oraz krem z filtrem UV. To must have każdego turysty przebywającego w Egipcie.
 3. Lekarstwa, w tym preparaty przeciwbólowe oraz zabezpieczające przed zatruciem pokarmowym.
 4. Drobne - w Egipcie wykształciła się tradycja bakszyszu – to niewielki (0,5-1,5 USD) napiwek, który turysta powinien ofiarować każdemu, kto wykonał dla niego jakąś usługę, np. wniósł bagaż do pokoju hotelowego.

Powyższa lista nie wyczerpuje całego katalogu rzeczy, które są przydatne na wakacjach w Egipcie. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą np. aparat, by uwiecznić piękne widoki, o stroju kąpielowym nie wspominając.

Egipt – paszport czy dowód?

Żeby turysta mógł przebywać w Egipcie, potrzebuje paszportu oraz wizy, którą można kupić w Warszawie w Konsulacie Ambasady Egiptu. Co ważne, w chwili przekraczania granicy egipskiej termin ważności paszportu powinien wynosić co najmniej 6 miesięcy.

Czy w Egipcie jest bezpiecznie?

Wiele osób zastanawia się, czy Egipt jest bezpieczny dla turystów. Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Warto jednak śledzić komunikaty, jakie pojawiają się w prasie na ten temat, a także informacje zamieszczone na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W przypadku Egiptu odradza ono obecnie wszelkie wyjazdy:

 • na półwysep Synaj (wyłączając kurort Szarm el-Szejk),

 • na Pustynię Zachodnią,

 • na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem,

 • do południowo-wschodniego przy granicy z Sudanem, czyli tzw. trójkąta Halaib.

MSZ przestrzega także przed podróżami, które nie są konieczne do strefy pustynnej na wschód od Doliny Nilu, do Delty Nilu i na wybrzeże Morza Śródziemnego, do Doliny Nilu pomiędzy Kairem i Luksorem.

Jaka sytuacja panuje w innych częściach kraju? Czy w Hurghadzie jest bezpiecznie? Na pozostałym terytorium Egiptu MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

Na co trzeba uważać?

W Egipcie ogłoszony został stan wyjątkowy, co wiąże się ze wzmożonymi kontrolami na ulicach. W kraju tym występuje również wysokie zagrożenie terroryzmem. Dlatego turystom zaleca się wybór wyjazdów grupowych, które są organizowane przez certyfikowane biura podróży. Do tego wszystkiego dochodzą również napady i kradzieże mienia.

Dlatego dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd do Egiptu to jedna z najistotniejszych kwestii, o które należy zadbać przed wyjazdem. Powinno ono obejmować pełną hospitalizację. W przeciwnym razie turysta będzie musiał pokryć na miejscu bardzo wysokie koszty opieki lekarskiej. Więcej na ten temat w artykule: Ile kosztuje leczenie za granicą?

Kiedy jechać do Egiptu?

W zasadzie każda pora jest dobra na wyjazd do Egiptu. Przez cały rok utrzymuje się tam słoneczna, ciepła pogoda, co zachęca Polaków do podróży. Potwierdzeniem tego jest poniższa tabela. Przedstawia ona średnie temperatury panujące w Egipcie w ciągu roku.

Miesiąc

Tem. powietrza w dzień (0C)

Tem. powietrza w nocy (0C)

Tem. wody (0C)

l. godzin słonecznych (h)

styczeń

22

18

18

8

luty

23

19

19

8

marzec

24

20

20

9

kwiecień

25

21

21

10

maj

26

22

22

11

czerwiec

28

23

23

13

lipiec

28

23

24

12

sierpień

27

24

25

12

wrzesień

26

23

24

11

październik

25

22

23

10

listopad

24

21

22

9

grudzień

23

20

21

9

W niektórych regionach kraju jest nawet jeszcze goręcej. Zachęca to do wypoczynku na plaży, kąpieli i uprawiania sportów wodnych.

Egipt w grudniu – czy warto?

Zimą pogoda w Polsce nie rozpieszcza. Kiedy w grudniu nad Wisłą temperatura spada poniżej zera, w Egipcie sięga 230C. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się wykorzystać urlop późną jesienią i zimą, zwłaszcza że wówczas panuje mniejszy ruch turystyczny, a plaże, zabytki i inne atrakcje są mniej oblegane.

Aż 15% wpływów w budżecie Egiptu pochodzi z turystyki. Kraj stara się więc przyciągnąć turystów nie tylko w okresie letnim, ale i zimą, oferując bogate zaplecze turystyczne przez cały rok. Warto jednak pamiętać, że nie wszędzie w tym kraju jest bezpiecznie. Z pewnością przydatne okaże się także dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd do Egiptu. Nawet zwykłe zatrucie pokarmowe może wymagać hospitalizacji, a bez polisy trzeba będzie za to zapłacić na miejscu z własnej kieszeni. Ubezpieczenie turystyczne pokryje nie tylko koszty leczenia, ale i pomoże w sytuacji zaginięcia bądź kradzieży bagażu.

O tym dlaczego ubezpieczenie odgrywa tak istotną rolę możemy przeczytać więcej w artykule: Wyjazd za granice bez ubezpieczenia – czy to dobry pomysł?

Zobacz też: Zemsta Faraona - objawy, leczenie

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020