Gdzie pojechać na wakacje w ciąży?

Zastanawiasz się, czy możesz wyjechać na wakacje, gdy spodziewasz się dziecka? Ciąża to nie choroba, ale warto zachować wszelką ostrożność. Podpowiadamy, jak i gdzie można jechać oraz czego lepiej unikać.

Wykupiłaś już wakacje lub dopiero myślisz o wymarzonej podróży, ale Twoje plany stanęły pod znakiem zapytania, bo dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Spokojnie, nie oznacza to, że musisz spędzić wakacji w domu. Jeśli zaplanujesz wyjazd z głową i odpowiednio się do niego przygotujesz, nie musisz rezygnować z urlopu.

Wakacje w ciąży – zapytaj lekarza

Planowanie wakacji w ciąży zacznij do wizyty u swojego lekarza. Zapytaj lekarza prowadzącego, który zna Cię najlepiej, czy nie widzi żadnych przeciwwskazań, abyś mogła wybrać się na krótki urlop. Gdy jesteś na wczesnym etapie lub wręcz przeciwnie – już w zaawansowanej ciąży, lekarz może odradzić, a nawet zakazać Ci lotu samolotem – zapytaj swojego ginekologa, jaki czas jest dla ciężarnej najbezpieczniejszy na lot samolotem. Planując wakacje w ciąży, słuchaj też sygnałów, jakie wysyła Ci organizm. Każda ciąża przebiega inaczej, więc jeśli nie czujesz się na siłach, by wyjeżdżać gdziekolwiek – odpuść tym razem, na zmaganie się z wyzwaniami przyjdzie czas. Z całą pewnością będzie ich jeszcze sporo, gdy pociecha pojawi się już w Twoim życiu.

Gdzie jechać na wakacje w ciąży?

Gdy jesteś w ciąży, przed Tobą wspaniały okres – taki obrazek przynajmniej widzimy w reklamach. Rzeczywistość bywa nieco inna. Jedne kobiety przechodzą ciążę łagodnie, nie odczuwając praktycznie żadnych dolegliwości. Inne mają problemy z mdłościami, nadmierną sennością czy bólami. Jedno jest pewne – należy Ci się wtedy prawdziwy urlop, bez szaleństw, uprawiania sportów czy zdobywania szczytów górskich (oczywiście o ile nie czujesz się na siłach). Odpowiedzi na pytanie, gdzie jechać na wakacje w ciąży, najlepiej szukać wśród miejsc turystycznych w klimacie umiarkowanym. Omijaj szerokim łukiem tereny, gdzie temperatury biją rekordy a klimat jest wilgotny oraz te położone w wysokogórskich rejonach. Nie musisz też decydować się na pozostanie w Polsce. Wbrew pozorom dla kobiet w ciąży bardziej zalecana jest raczej krótka podróż, np. samolotem, niż kilkugodzinna tułaczka samochodem nad polskie morze.

Wakacje w ciąży za granicą, czyli gdzie?

Wakacje w ciąży za granicą? Czemu nie, wybierz tylko rozważnie docelowy kraj podróży. Wygodniej i bezpieczniej będzie, jeśli zrezygnujesz z wyjazdu do Egiptu, a udasz się na południe Europy. Dla miłośniczek kąpieli w morzu lub oceanie mamy dobrą wiadomość – ciąża nie stanowi żadnej przeszkody, by w ten sposób spędzać czas nad wodą. Oczywiście wszystko z umiarem i w granicach rozsądku.

Jeśli wybierasz się w ciąży za granicę, koniecznie zabierz ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Możesz dodatkowo zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych – z ubezpieczeniem turystycznym masz pewność finansowego wsparcia i pokrycia kosztów leczenia do kwoty nawet miliona złotych. Ponadto zapewnimy Ci realne wsparcie w wyszukaniu najbliższej placówki medycznej, organizacji wizyty specjalisty w hotelu, gdy poczujesz się gorzej, czy nawet organizacji i pomocy w opiece nad dziećmi, gdy będziesz z nimi podróżować, będąc w ciąży z kolejną pociechą. Poza tym ubezpieczenie zapewni Ci pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski. Ubezpieczenie turystyczne od Nationale-Nederlanden to koszt zaledwie od 4 zł dziennie. Jeśli planujesz wakacyjną podróż w ciąży, posiadanie polisy może okazać się niezbędne!

Wczasy w ciąży – co ze sobą zabrać?

Znasz już zalecane miejsca i preferowany dla kobiet w ciąży środek transportu, czas zatem spakować walizki. Podróżowanie w ciąży powinno być komfortowe, a wakacje przyjemne i bezstresowe. Nie zapomnij zabrać ze sobą karty ciąży oraz wyników badań. Wspominaliśmy już o EKUZ oraz polisie podróżniczej. Jeśli na stałe przyjmujesz leki – również je zabierz. Dodatkowo apteczkę możesz uzupełnić o leki dla kobiet w ciąży na określone dolegliwości. Za granicą możesz mieć problem z dostaniem bezpiecznych leków. Nie zapomnij o kremie z dużym filtrem, kapeluszu chroniącym przed słońcem oraz wygodnej i przewiewnej odzieży. Przede wszystkim zaś nie zapomnij zadbać o siebie i swoją przyszłą pociechę.

Zespół Nationale-Nederlanden 30.06.2020