Obowiązkowe i zalecane szczepienia przed podróżą

Szczepienia przed podróżą pozwalają zabezpieczyć się przed zachorowaniem. Sprawdź, kiedy należy się zaszczepić przed wyjazdem.

Osoby, które wybierają się w zagraniczną podróż, muszą pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się. Jednym z działań jest zaszczepienie się przeciwko chorobom zakaźnym. Rodzaj profilaktyki powinien być dostosowany do sytuacji epidemiologicznej, która panuje w kraju będącym celem wyjazdu. Zobacz, jakie szczepienia przed podróżą są zalecane.

Szczepienia przed podróżą są sposobem na ochronę przed niektórymi chorobami zakaźnymi. Należy pamiętać, że w każdym kraju panuje inna sytuacja epidemiologiczna. Niektóre warunki sprzyjają większej aktywności drobnoustrojów. Stąd infekcje bardzo rzadkie w Polsce są niekiedy bardzo częste w innych państwach. Dlatego ryzyko zakażenia podczas wyjazdu jest duże.

Zalecane szczepienia przed podróżą

O tym, które szczepienia przed podróżą są zalecane, decyduje przede wszystkim kierunek wyjazdu. W niektórych rejonach na świecie panuje bardzo duże ryzyko zachorowania, w innych jest ono bliskie zera. Warto pamiętać, aby profilaktykę rozpocząć już na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Jest to konieczne, ponieważ niektóre szczepienia składają się z kilku dawek – pomiędzy nimi trzeba zachować odpowiedni odstęp.

Zalecane szczepienia przed podróżą nie są wymagane i od ich posiadania nie zależy wjazd do danego kraju. Ich wykonanie jest jednak rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia w celu ochrony przed zachorowaniem. Są to szczepienia przeciwko:

 • grypie,
 • tężcowi,
 • błonicy,
 • krztuścowi,
 • wirusowemu zapaleniu wątroby (A i B),
 • ospie wietrznej,
 • różyczce,
 • durowi brzusznemu,
 • polio,
 • meningokokom,
 • wściekliźnie,
 • kleszczowemu zapaleniu mózgu,
 • żółtej gorączce.

Szczegółowe informacje na temat tego, które szczepienia są zalecane w danym kraju, można znaleźć na stronie internetowej Ośrodka Kontroli i Prewencji Chorób. Warto też skonsultować się z lekarzem medycyny podróży.

Szczepienie na COVID-19

Ze względu na trwającą pandemię choroby COVID-19 zalecane jest także szczepienie przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Przy przekraczaniu granicy sprawdzany jest certyfikat szczepienia. Warto pamiętać, że osoby nieszczepione są wpuszczane do kraju, jednak mogą je obowiązywać inne zasady (np. kwarantanna, konieczność wykonania testu na COVID-19 na własny koszt, zakaz wejścia do zamkniętych przestrzeni publicznych).

Obowiązkowe szczepienia przed podróżą

Niektóre szczepienia przed podróżą są obowiązkowe. Od ich posiadania zależy przekroczenie granicy. Nie są one wymagane we wszystkich krajach. Jednym z obowiązkowych szczepień jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. Państwa, które go wymagają, to: Demokratyczna Republika Konga, Niger, Angola, Mali, Kongo, Ghana, Burundi, Sierra Leone, Gwinea, Republika Środkowoafrykańska, Wyspy Świętego Tomasza. Osoby, które udają się do Mekki lub Umrah (Arabia Saudyjska), powinny zaszczepić się przeciwko meningokokom. Po szczepieniu wydawany jest specjalny certyfikat.

Należy pamiętać, że sytuacja dotycząca obowiązkowych szczepień przed podróżą może się zmieniać. Dlatego należy śledzić informacje na stronie internetowej Ośrodka Kontroli i Prewencji Chorób.

Nie tylko szczepienia przed podróżą – o czym jeszcze pamiętać?

Szczepienia przed podróżą są bardzo ważne, jednak warto sprawdzić także inne wymagania, które należy spełnić, aby wjechać do danego kraju. Możliwe może być odbycie kwarantanny lub przedstawienie negatywnego wyniku testu diagnostycznego (nawet mimo przyjęcia szczepienia). Na terenie danego państwa mogą panować też różnego rodzaju ograniczenia związane z sytuacją epidemiologiczną lub ogólną (np. wysoki stopień zagrożenia terrorystycznego).

Bardzo ważne jest też ubezpieczenie turystyczne. Nie we wszystkich krajach można posługiwać się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ponadto posiadanie dodatkowej polisy wiąże się z szerszym zakresem ochrony (np. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie bagażu).

Zespół Nationale-Nederlanden 22.10.2021