Urlop w Hiszpanii – gdzie się wybrać?

Hiszpania to jeden z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej zróżnicowanych krajów na świecie. Rajskie plaże przeplatają się tutaj z unikatową architekturą, a wyśmienita kuchnia urzeka każdego. Co więc warto zobaczyć? Gdzie spędzić urlop?

Hiszpania – co warto wiedzieć?
Słoneczna pogoda, doskonałe jedzenie, moc atrakcji i wszechobecna różnorodność – tak w skrócie można by opisać Hiszpanię. To istny raj dla turystów. Nic więc dziwnego, że co roku odwiedzają ją miliony spragnionych wrażeń podróżnych. Co warto wiedzieć przed przyjazdem do tego kraju?

W Hiszpanii obowiązującą walutą jest euro. O ile w supermarketach płatność kartą nie powinna stanowić problemu, tak w mniejszych sklepach do finalizacji transakcji najczęściej wymaga się gotówki. Na szczęście bankomaty są łatwo dostępne.

Co więcej, zrobienie większych zakupów warto zaplanować przed weekendem. Weekendowe godziny otwarcia sklepów w Hiszpanii są bowiem niezwykle zróżnicowane i zazwyczaj uzależnione od regionu, w którym znajduje się dany zakład. Ponadto w niedzielę część sklepów jest zamknięta, a handel kwitnie na targach.

Warto pamiętać także o tym, że w Hiszpanii obowiązuje sjesta, czyli popołudniowy odpoczynek. Trwa on mniej więcej od 14:00 do 17:00. W tym czasie większość sklepów, urzędów i restauracji jest zamknięta.

Czy w Hiszpanii jest bezpiecznie?
Napięcia i strajki na tle separatystycznym w Katalonii sprawiły, że Hiszpania straciła nieco na atrakcyjności w oczach turystów. Wciąż jednak jest to chętnie wybierany kierunek wakacyjnych wojaży, uznawany za bezpieczny. Na co jednak powinien uważać turysta wybierający się do Hiszpanii?

Przede wszystkim na kradzieże kieszonkowe, dlatego wszelkie dokumenty oraz wartościowe przedmioty należy nosić przy sobie. Przygotować trzeba się również na bardzo dokładne kontrole na lotniskach i dworcach. Manifestacje na tle separatystycznym w Katalonii mogą zaś powodować utrudnienia komunikacyjne. MSZ zaleca również, by unikać zgromadzeń publicznych, gdzie dochodzić może do starć demonstrantów z policją.

Co zabrać na wakacje do Hiszpanii?
To, jaki ekwipunek zabierze ze sobą turysta na wakacje do Hiszpanii, tak naprawdę zależy od jego indywidualnych preferencji oraz tego, jak zamierza spędzić czas. Bez kostiumu kąpielowego i wygodnych butów się raczej nie obejdzie. W tym pierwszym będzie mógł korzystać z uroków hiszpańskich plaż, w tych drugich przemierzać najważniejsze atrakcje i malownicze uliczki.

Warto pamiętać także o odpowiednich dokumentach. Z uwagi na fakt, że Hiszpania należy do Unii Europejskiej, turysta przybywający z Polski musi zabrać ze sobą wyłącznie dowód osobisty, chyba że chce poruszać się po kraju samochodem, wówczas wymagane jest także prawo jazdy.

Warto również wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne do HiszpaniiJuż za 4 złote dziennie można nabyć polisę, która zapewni ochronę podczas wakacyjnych wojaży, w tym np. pokryje koszty leczenia, zagwarantuje transport medyczny czy też wypłaci odszkodowanie za zniszczony bagaż. Taka polisa okaże się także idealne dla osób podróżujących autem. Ubezpieczenie zapewni bowiem naprawdę samochodu oraz jego odholowanie w razie konieczności. Na czas naprawy auta, otrzymamy pojazd zastępczy. Więcej na temat ubezpieczenia turystycznego możemy przeczytać w artykule: Wyjazd za granicę bez ubezpieczenia - czy to dobry pomysł?

Hiszpania – gdzie na wakacje?
Hiszpania od lat przyciąga turystów swym pięknem. Dzięki różnorodności każdy podróżujący znajdzie w tym kraju coś wyjątkowego. Piękne widoki, pyszna kuchnia, przyjazna atmosfera i rozbudowana baza turystyczna – wszystko to jest na wyciągnięcie ręki. Gdzie warto pojechać do Hiszpanii w szczególności? Jaki region odwiedzić?

Hiszpania – jaki region na wakacje będzie najlepszy?
Trudno jednoznacznie wskazać, który region jest najlepszym wyborem na wakacje. Wszystko zależy bowiem od tego, w jaki sposób turysta chce spędzić czas. Poniższe zestawienie stanowi małą podpowiedź – zawiera najchętniej odwiedzane regiony kraju wraz z ich krótką charakterystyką.

  • Katalonia - stolicą regionu jest malownicza Barcelona, gdzie poczuć można doskonale wielkomiejski blichtr. Turystów przyciąga także wybrzeże Costa Brava z pięknymi plażami. Również i miłośnicy górskich wycieczek znajdą coś dla siebie, wędrując po Pirenejach.

  • Walencja - w jej skład wchodzą trzy prowincje: Walencja, Alicante i Castellon. To raj dla miłośników sportów wodnych i wielbicieli jedzenia. To stąd pochodzi słynna na cały świat paella.

  • Andaluzja - to ojczyzna fiesty, corridy i flamenco. Idealne miejsce dla turystów szukających różnorodności

  • Wyspy Kanaryjskie - nazywane Wyspami Szczęśliwymi. Rajskie widoki i słoneczna pogoda od lat przyciągają turystów spragnionych błogiego wypoczynku.

Ile kosztują wakacje w Hiszpanii?
Jednoznaczne określenie kosztu wakacji w Hiszpanii jest trudne. Wiele zależy od miejsca wypoczynku, terminu urlopu, rodzaju wyżywienia, standardu hotelu, liczby dni, sposobu spędzania czasu czy też rodzaju atrakcji, które zamierza się zobaczyć. Wejście do większości miejsc w Hiszpanii jest płatne i to niemało. Ile zatem kosztują największe hiszpańskie atrakcje? Warto zapoznać się z poniższa tabelą, aby się o tym przekonać.

Ile euro zabrać na 10 dni w Hiszpanii?
Za 10-dniowy pobyt all inclusive w Hiszpanii trzeba zapłacić średnio od 1600 do ponad 2000 złotych za osobę. W cenie najczęściej zawierają się przeloty oraz pobyt w hotelach 2- lub 3-gwiazdkowych wraz z wyżywieniem i uwzględnieniem paru atrakcji.

Co warto przywieźć z Hiszpanii?
Hiszpania to miejsce, z którego można przywieźć wiele ciekawych pamiątek. Oprócz klasycznych magnesów na lodówkę, breloczków czy też koszulek dostępne są także niestandardowe rozwiązania. Jednym z nich są różnego rodzaju „egzotyczne” miody, np. z eukaliptusa, awokado, lawendy czy też kwiatów pomarańczy.

Wielbiciele jedzenia mogą wybierać spośród szerokiego asortymentu smakowitych produktów. Sery w ponad 1000 odmianach oraz pyszne, dojrzewające szynki na każdym zrobią wrażenie. Wśród turystów popularny jest także turrón – rodzaj nugatu, który w Hiszpanii jest niezwykle popularny w okresie Bożego Narodzenia.

Hiszpania to kraj, który ma wiele do zaoferowania pod względem turystycznym. Piękna pogoda, mnóstwo zabytków oraz pyszna kuchnia to tylko kilka z powodów, dla których warto tu przyjechać. O tym, gdzie jeszcze chętnie wyjeżdżamy na wakacje, możemy przeczytać w artykule: W kraju czy za granicą? Gdzie Polacy spędzają wakacje?

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020