Praca za granicą? Jakich formalności musisz dopełnić?

Poza granicami kraju przebywa ponad 2,5 mln Polaków, a co czwarty nasz rodak wyraża gotowość wyjazdu za granicę w celach zarobkowych. Gdzie jednak szukać pracy, jaki kraj wybrać i jakich formalności dopełnić, by wszystko przebiegło pomyślnie?

Gdzie szukać pracy za granicą?

Coraz częściej to właśnie Internet jest głównym źródłem informacji na temat pracy za granicą. W internetowych serwisach ogłoszeniowych nie brak interesujących ofert zatrudnienia. Wystarczy założyć w nich konto, niekiedy nawet w ogóle nie płacąc „wpisowego”, i poszukać ogłoszeń. Także w serwisach branżowych można znaleźć intratne propozycje pracy.

Zatrudnienia za granicą można również szukać, wykorzystując pocztę pantoflową. Może ktoś z rodziny lub przyjaciół ma wiedzę na temat dobrego zagranicznego pracodawcy? Albo chce wrócić do ojczyzny i szuka kogoś na swoje zastępstwo? Warto popytać najbliższych, wykorzystując w tym celu , chociażby media społecznościowe.

 
 

Ubezpieczenie turystyczne

  • nawet do 1 mln na pokrycie kosztów leczenia za granicą 
  • zwrot kosztów za odwołaną lub skróconą wycieczkę 
Oblicz składkę

Kolejnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pośrednictwa agencji pracy. Czy jednak warto zdecydować się na współpracę z podmiotem zewnętrznym?

Czy warto korzystać z agencji pracy?

Szukanie pracy za granicą na własną rękę to nie lada wyzwanie. Żeby sobie je ułatwić, można skorzystać z usług agencji pracy. Wiele podmiotów tego typu specjalizuje się wyłącznie w ofertach zagranicznych, przez co łatwiej znaleźć wymarzoną posadę.

Wybierając agencję zatrudniania, warto jednak mieć się na baczności – i na tym rynku funkcjonują oszuści, którzy obiecują zatrudnienie, a po wpłaceniu przez klienta zaliczki, znikają bez śladu. Żeby ustrzec się przed tym, warto sprawdzić, czy dany podmiot jest zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ). To potwierdzenie wiarygodności i legalności działania agencji. 

Wspomina o tym także Grzegorz Kostka z Fundacji Itaka:„Wyjeżdżając za granicę warto poświęcić czas na możliwie najlepsze przygotowanie. Przede wszystkim należy unikać podejmowania pracy na czarno. Brak umowy o pracę, nawet jeżeli oferta pochodzi od znanej nam osoby, daje duże możliwości do nadużyć ze strony „pracodawcy” – od odmowy wypłacenia obiecanego wynagrodzenia po działalność przestępczą. Jeżeli chodzi o pośrednika, pamiętajmy, że legalnie działająca agencja zatrudnienia musi posiadać wpis do rejestru agencji zatrudnienia”.

Gdzie Polacy najczęściej wyjeżdżają do pracy?

Jak wskazują dane GUS, pod koniec 2018 roku aż 2,5 mln Polaków przebywało na emigracji, z czego tylko 250 tys. poza Europą. Wpływ na to ma kilka czynników, w tym chłonność europejskich rynków pracy, bliskość kulturowa, dostępność względnie taniego i szybkiego transportu z Polski do kraju emigracji, a także brak konieczności ubiegania się o dodatkowe zezwolenia na pracę.

Wśród europejskich krajów, do których Polacy wyjeżdżają najczęściej w poszukiwaniu pracy, zaliczyć można Wielką Brytanię. Z uwagi jednak na Brexit zainteresowanie tym krajem maleje – z badania portalu Jober.pl wynika, że tylko 6% nowych emigrantów wskazuje Wielką Brytanię jako kraj, do którego chcieliby wyjechać w celach zarobkowych.

Obecnie prym wiodą Niemcy – aż 31% ankietowanych wskazało ten kraj jako potencjalny kierunek emigracji.  Wysokie wynagrodzenia, bliskość geograficzna i możliwości rozwoju to główne motywy. Jakie inne państwa cieszą się popularnością pod tym względem?

Kolejne miejsca zajęły: Irlandia, Włochy, Francja oraz Belgia. Są to jednak kraje, którymi zainteresowanie jako potencjalnymi miejscami do pracy sukcesywnie maleje. Systematycznie natomiast wzrasta zainteresowanie krajami skandynawskimi.

Jakie formalności należy dopełnić przed wyjazdem?

Żeby wszystko przebiegło bez zarzutu, jeszcze przed wyjazdem za granicę należy dopełnić kilku formalności. Skompletowanie niezbędnych dokumentów to podstawa. Co trzeba mieć ze sobą? Przede wszystkim dowód tożsamości lub paszport. W niektórych krajach wymaga się również zezwoleń na pobyt i pracę.

Przed wyjazdem za granicę warto również dokładnie sprawdzić warunki pracy oraz zakwaterowania zawarte w umowie. Jeżeli pracodawca nie zapewnia mieszkania, warto go poszukać jeszcze przed podróżą. Należy także przygotować wszelkie certyfikaty i dokumenty poświadczające umiejętności pracownika. Nie można również zapomnieć o ubezpieczeniu podróżniczym. Jeśli wybieramy się do miejsca docelowego autem, warto także przeczytać: Jak przygotować samochód do długiej podróży? Odpowiednie ubezpieczenie zapewni także pomoc w chwili, gdy nasz samochód odmówi posłuszeństwa. Naprawa na miejscu bądź holowanie to tylko jedna z dostępnych form pomocy, jaką zapewni nam ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę do pracy - czy jest konieczne?

Podstawową ochronę gwarantuje EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. To dokument potwierdzający prawo do korzystania na koszt NFZ z opieki medycznej na terenie krajów członkowskich UE/EFTA, przy czym jeśli w danym państwie obowiązuje praktyka współpłacenia za świadczenia zdrowotne, pracujący za granicą również częściowo ponosi koszty leczenia. Więcej na ten temat w naszym artykule: EKUZ - kompendium wiedzy.

Czy EKUZ zastąpi ubezpieczenie na wyjazd za granicę do pracy? Zapewne nie, dlatego warto pomyśleć o dodatkowej ochronie. Ubezpieczyć powinny się jednak nie tylko osoby wyjeżdżające do pracy, ale i takie, które wybierają się na zagraniczny urlop. Koszty leczenia za granicą nierzadko są bardzo drogie, a ubezpieczenie turystyczne kosztuje zaledwie już od kilku złotych dziennie. Takie zabezpieczenie uchroni nas zatem od wysokich opłat leczenia, ale nie tylko. Polisa turystyczna to jednocześnie zwrot kosztów za odwołaną lub skróconą wycieczkę czy możliwość skorzystania z usług tłumacza oraz organizacja transportu do kraju w razie konieczności.

Jak rozliczyć dochody z pracy za granicą?

Jeżeli osoba pracująca za granicą przebywa poza Polską dłużej niż 183 dni w roku lub ma tam centrum interesów życiowych, obowiązuje ją ograniczony obowiązek podatkowy. Co to w praktyce oznacza? Że w Polsce rozlicza się tylko z tych dochodów, które zarobiła w naszym kraju.

Gdy zaś czas przebywania za granicą w celach zarobkowych jest krótszy niż 183 dni, całość dochodów można rozliczyć w Polsce. Wówczas do standardowego formularza PIT-36 dołącza się formularz PIT-ZG. Żeby uniknąć podwójnego opodatkowania w kraju i za granicą, stosuje się jedną z dwóch metod obliczania podatku – metodę wyłączenia z progresją lub metodę proporcjonalnego odliczenia.

Wyjazd do pracy za granicą zawsze wiąże się z niepewnością. Warto ją maksymalnie ograniczyć, odpowiednio wcześnie załatwiając wszelkie formalności.

Zobacz też: Wyrobienie paszportu - ile trwa? Formalności krok po kroku

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020