Na czym polega ubezpieczenie rezygnacji lub przerwania podróży?

Niespodziewane wydarzenia mogą zepsuć Twoje plany. Sprawdź, jak się przed tym zabezpieczyć podczas zakupu wycieczki w biurze podróży.

Materiał marketingowy

Nagła choroba, śmierć bliskiej osoby czy utrata pracy to okoliczności, których nie da się przewidzieć. Za wycieczkę w biurze podróży musisz zapłacić z wyprzedzeniem. Jeśli nie będziesz mógł z niej skorzystać, pieniądze mogą przepaść. Sprawdź, co zrobić, aby odzyskać koszty rezygnacji z wyjazdu.

Czy można zrezygnować z wycieczki w biurze podróży?

Wykupując wycieczkę w biurze podróży, najczęściej musisz ją opłacić z góry bądź ewentualnie w kilku ratach. Możesz zrezygnować z wyjazdu w każdej chwili, jednak będzie się to wiązało z kosztami. Ich wysokość zależy od zasad przyjętych w konkretnym biurze. Znajdziesz je w umowie z biurem. To najczęściej kilkadziesiąt procent w przypadku odpowiednio wcześniejszej rezygnacji i cała albo prawie cała cena w razie podjęcia takiej decyzji na niedługo przed wyjazdem. Im później odwołasz wyjazd, tym mniejsza szansa na odzyskanie wpłaconych pieniędzy.

Najczęściej nie jest też możliwa bezkosztowa rezygnacja z wycieczki z powodu choroby. Biuro podróży ponosi określone koszty związane z wyjazdem, więc brak możliwości uczestniczenia w podróży w ostatniej chwili – nawet z przyczyn niezależnych – nie jest podstawą do zwrotu wpłaconej przez Ciebie kwoty.

Odwołanie wycieczki przez biuro podróży

Inną sytuacją, która może Cię spotkać w przypadku wykupienia wycieczki, jest jej odwołanie przez biuro podróży. W praktyce jest to rzadkie, ale nadzwyczajne okoliczności mogą sprawić, że nie pojedziesz na urlop.

Najczęściej spotykane powody odwołania wycieczki przez biuro podróży to:

  • nadzwyczajne sytuacje społeczne i polityczne,
  • niezebranie odpowiedniej liczby uczestników,
  • odwołanie rezerwacji przez hotel,
  • odwołanie lotu przez linię lotniczą.

Jeśli dojdzie do odwołania wycieczki przez biuro podróży, jest ono zobowiązane do zwrotu na Twoją rzecz wszystkich poniesionych kosztów. W niektórych sytuacjach klienci mogą też dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia.

Niestety, nie zmienia to faktu, że im mniej czasu do wyjazdu zostało, tym mniejsze są szanse na znalezienie alternatywnej oferty.

Rezygnacja z wycieczki a zwrot zaliczki

Niezależnie od tego, gdzie wykupiłeś wyjazd, to jeśli nie masz ubezpieczenia rezygnacji z wycieczki, prawdopodobnie nie odzyskasz zaliczki po jej wpłaceniu. Tym samym, nawet gdy wykupisz wyjazd na długo przed datą jego rozpoczęcia, nie masz co liczyć na zwrot pierwszej raty (zaliczki) z tytułu zawartej umowy. Warto o tym pamiętać, ponieważ koszty mogą być znaczne.

Co daje ubezpieczenie rezygnacji z wyjazdu?

Ubezpieczenie rezygnacji lub przerwania podróży to polisa, która zapewnia zwrot poniesionych kosztów, gdy nieprzewidziane okoliczności pokrzyżują Twoje plany. W Nationale-Nederlanden lista okoliczności uprawniających do uzyskania świadczenia jest długa i obejmuje m.in. problemy ze zdrowiem (jak np. choroby, wypadki), problemy z podróżą (np. kradzież dokumentów dzień przed wylotem) nieprzewidziane sytuacje (klęski żywiołowe, wybuchy wulkanów lub pożary) albo problemy związane z pracą.

Ubezpieczenie działa zarówno w przypadku wyjazdów krajowych, jak i zagranicznych. Nie ma też znaczenia, czy organizujesz podróż samodzielnie, czy korzystasz z usług biura podróży. Jeśli organizujesz podróż samodzielnie i kupisz najpierw bilety lotnicze, a za jakiś czas – zakwaterowanie, to na każdy z tych elementów wyjazdu musisz kupić oddzielną umowę ubezpieczenia. Zwrot może objąć wówczas koszty takie jak:

  • cena wycieczki w biurze podróży,
  • cena wynajęcia noclegu,
  • cena biletów na środki transportu czy wydarzenia kulturalne,
  • wydatki związane z wypożyczeniem samochodu lub kampera,
  • cena wycieczek i rejsów.

Ubezpieczenie rezygnacji lub przerwania podróży działa zarówno, gdy konieczne będzie całkowite odwołanie wyjazdu, jak i w sytuacji, w której ze względu na nieprzewidziane okoliczności trzeba będzie wcześniej przerwać wypoczynek – w zależności od tego jaką opcję wybierzesz.

Materiał przedstawia wybrane informacje o ubezpieczeniu rezygnacji lub przerwania podroży, które jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Materiał powstał we współpracy z Iwoną Debis, menadżerką produktów indywidulanych w Nationale-Nederlanden. 07.11.2023