Na czym polega ubezpieczenie rezygnacji lub przerwania podróży?

Niespodziewane wydarzenia mogą zepsuć Twoje plany. Sprawdź, jak się przed tym zabezpieczyć podczas zakupu wycieczki w biurze podróży.

Materiał marketingowy

Nagła choroba, śmierć bliskiej osoby czy utrata pracy to okoliczności, których nie da się przewidzieć. Za wycieczkę w biurze podróży musisz zapłacić z wyprzedzeniem. Jeśli nie będziesz mógł z niej skorzystać, pieniądze mogą przepaść. Sprawdź, co zrobić, aby odzyskać koszty rezygnacji z wyjazdu.

Czy można zrezygnować z wycieczki w biurze podróży?

Wykupując wycieczkę w biurze podróży, najczęściej musisz ją opłacić z góry bądź ewentualnie w kilku ratach. Możesz zrezygnować z wyjazdu w każdej chwili, jednak będzie się to wiązało z kosztami. Ich wysokość zależy od zasad przyjętych w konkretnym biurze. Znajdziesz je w umowie z biurem. To najczęściej kilkadziesiąt procent w przypadku odpowiednio wcześniejszej rezygnacji i cała albo prawie cała cena w razie podjęcia takiej decyzji na niedługo przed wyjazdem. Im później odwołasz wyjazd, tym mniejsza szansa na odzyskanie wpłaconych pieniędzy.

Najczęściej nie jest też możliwa bezkosztowa rezygnacja z wycieczki z powodu choroby. Biuro podróży ponosi określone koszty związane z wyjazdem, więc brak możliwości uczestniczenia w podróży w ostatniej chwili – nawet z przyczyn niezależnych – nie jest podstawą do zwrotu wpłaconej przez Ciebie kwoty.

Odwołanie wycieczki przez biuro podróży

Inną sytuacją, która może Cię spotkać w przypadku wykupienia wycieczki, jest jej odwołanie przez biuro podróży. W praktyce jest to rzadkie, ale nadzwyczajne okoliczności mogą sprawić, że nie pojedziesz na urlop.

Najczęściej spotykane powody odwołania wycieczki przez biuro podróży to:

 • nadzwyczajne sytuacje społeczne i polityczne,
 • niezebranie odpowiedniej liczby uczestników,
 • odwołanie rezerwacji przez hotel,
 • odwołanie lotu przez linię lotniczą.

Jeśli dojdzie do odwołania wycieczki przez biuro podróży, jest ono zobowiązane do zwrotu na Twoją rzecz wszystkich poniesionych kosztów. W niektórych sytuacjach klienci mogą też dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia.

Niestety, nie zmienia to faktu, że im mniej czasu do wyjazdu zostało, tym mniejsze są szanse na znalezienie alternatywnej oferty.

Rezygnacja z wycieczki a zwrot zaliczki

Niezależnie od tego, gdzie wykupiłeś wyjazd, to jeśli nie masz ubezpieczenia rezygnacji z wycieczki, prawdopodobnie nie odzyskasz zaliczki po jej wpłaceniu. Tym samym, nawet gdy wykupisz wyjazd na długo przed datą jego rozpoczęcia, nie masz co liczyć na zwrot pierwszej raty (zaliczki) z tytułu zawartej umowy. Warto o tym pamiętać, ponieważ koszty mogą być znaczne.

Co daje ubezpieczenie rezygnacji z wyjazdu?

Ubezpieczenie rezygnacji lub przerwania podróży to polisa, która zapewnia zwrot poniesionych kosztów, gdy nieprzewidziane okoliczności pokrzyżują Twoje plany. W Nationale-Nederlanden lista okoliczności uprawniających do uzyskania świadczenia jest długa i obejmuje m.in. problemy ze zdrowiem (jak np. choroby, wypadki), problemy z podróżą (np. kradzież dokumentów dzień przed wylotem) nieprzewidziane sytuacje (klęski żywiołowe, wybuchy wulkanów lub pożary) albo problemy związane z pracą.

Ubezpieczenie rezygnacji lub przerwania podróży

W jakich sytuacjach otrzymasz zwrot pieniędzy za przerwaną lub odwołaną podróż?

Gdy Twoja podróż zostanie przerwana lub odwołana na skutek nieprzewidzianych okoliczności takich jak wypadek drogowy, nagłe zachorowanie, śmierć bliskiej osoby, kradzież dokumentów, wezwanie do sądu, awaria pojazdu (pełną listę zdarzeń znajdziesz w OWU).

Za co zwrócimy Ci pieniądze?

Zrekompensujemy Ci wydatki związane z:

 • umową, którą zawrzesz z biurem podróży
 • umową rezerwacji noclegu
 • biletami na środki transportu
 • wypożyczeniem samochodu lub kampera
 • biletami na wydarzenia kulturalne i sportowe
 • udziałem w szkoleniu, warsztatach kursie lub konferencji
 • czarterem jachtu

(pełna lista znajduje się w OWU).

Czy ubezpieczenie rezygnacji lub przerwania podróży działa tylko w przypadku wyjazdów organizowanych przez biuro podróży?

Zwrócimy również koszty wycieczki, którą zorganizujesz samodzielnie – nie tylko w biurze podróży.

Czy ubezpieczenie rezygnacji lub przerwania podróży to to samo co ubezpieczenie turystyczne?

Nie. Ubezpieczenie turystyczne i ubezpieczenie rezygnacji lub przerwania podróży to dwa różne ubezpieczenia. Ubezpieczenie turystyczne to ubezpieczenie, które działa w czasie Twojego wyjazdu i zwykle jego głównym komponentem są koszty leczenia za granicą. Natomiast ubezpieczenie rezygnacji lub przerwania podróży w zależności od Twojego wyboru działa albo przed Twoim wyjazdem (rezygnacja z podróży) albo w trakcie (przerwanie podróży) i swoim zakresem obejmuje zwrot wydatków za podróż.

Ile kosztuje ubezpieczenie rezygnacji lub przerwania podróży?

Ceny rozpoczynają się już od 41,70 zł za podróż o wartości 1000 zł. Cena polisy zależy od planowanych kosztów podróży.

 

Ubezpieczenie działa zarówno w przypadku wyjazdów krajowych, jak i zagranicznych. Nie ma też znaczenia, czy organizujesz podróż samodzielnie, czy korzystasz z usług biura podróży. Jeśli organizujesz podróż samodzielnie i kupisz najpierw bilety lotnicze, a za jakiś czas – zakwaterowanie, to na każdy z tych elementów wyjazdu musisz kupić oddzielną umowę ubezpieczenia. Zwrot może objąć wówczas koszty takie jak:

 • cena wycieczki w biurze podróży,
 • cena wynajęcia noclegu,
 • cena biletów na środki transportu czy wydarzenia kulturalne,
 • wydatki związane z wypożyczeniem samochodu lub kampera,
 • cena wycieczek i rejsów.

Ubezpieczenie rezygnacji lub przerwania podróży działa zarówno, gdy konieczne będzie całkowite odwołanie wyjazdu, jak i w sytuacji, w której ze względu na nieprzewidziane okoliczności trzeba będzie wcześniej przerwać wypoczynek – w zależności od tego jaką opcję wybierzesz.

Materiał przedstawia wybrane informacje o ubezpieczeniu rezygnacji lub przerwania podroży, które jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Materiał powstał we współpracy z Iwoną Debis, menadżerką produktów indywidulanych w Nationale-Nederlanden. 07.11.2023