Co robić, gdy przydarzy się wypadek na stoku?

Wypadek na stoku może przytrafić się każdemu. Zobacz, jak go uniknąć oraz co zrobić, gdy już dojdzie do urazu na nartach.

Wypadek na stoku może przytrafić się każdemu. Wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić równowagę lub zderzyć się z inną osobą. Poszkodowany zawsze wymaga udzielenia pierwszej pomocy. Uraz na nartach może początkowo wydawać się niegroźny, a jednak mieć poważne konsekwencje. Dowiedz się, co robić, gdy dojdzie do wypadku na nartach.

Dane statystyczne wskazują, że najwięcej wypadków na stoku zdarza się drugiego dnia pobytu. Jest to aż 12,24%. Niewiele mniej ma miejsce w trzeciej i czwartej dobie. Jest to kolejno 11,69% i 11,73%. Jaka jest tego przyczyna? Być może właśnie wtedy pojawiają się relaks i beztroska związane z urlopem. Musisz jednak pamiętać, że uprawianie sportów ekstremalnych wymaga należytej uwagi i ostrożności. Niektóre urazy na nartach są naprawdę poważne. Tym samym wiążą się z długą hospitalizacją i dużymi wydatkami.

Jakie urazy na nartach są najczęściej spotykane?

Urazy na nartach najczęściej są niegroźne. Zdarzają się jednak takie, które wymagają długotrwałej hospitalizacji, rekonwalescencji i rehabilitacji. Niekiedy ich skutki są nieodwracalne, np. prowadzą do utraty pełnej sprawności, a tym samym zrezygnowania z dotychczasowych aktywności.

Najczęściej urazy na nartach dotyczą kończyn dolnych, czyli kolan, kostek i stóp. Są to złamania, skręcenia lub zwichnięcia. Rzadziej dochodzi do uszkodzenia barków, ramion i rąk. Najpoważniejsze urazy na stoku dotyczą pleców i głowy. Te ostatnie nie zdarzają się często, odkąd został wprowadzony obowiązek jazdy w kasku.

Co robić w razie wypadku na stoku?

Osoba, która doznała urazu na nartach, powinna otrzymać natychmiastową pomoc. W pierwszej kolejności powinieneś upewnić się, że możesz bezpiecznie do niej podejść, a następnie zabezpieczyć miejsce wypadku (np. poprzez wbicie w śnieg skrzyżowanych nart lub kijów). W ten sposób inni użytkownicy stoku będa mogli ominąć to miejsce.

Następnym krokiem jest ocena stanu poszkodowanego i udzielenie mu pierwszej pomocy, dostosowanej do rodzaju doznanego urazu (np. unieruchomienie kończyny, gdy doszło do złamania). Konieczne jest także poinformowanie ratownika medycznego. Z osobą poszkodowaną musisz pozostać do momentu przybycia fachowej pomocy.

Jak uniknąć wypadku na stoku?

Upadek na nartach najczęściej spowodowany jest brakiem ostrożności i nieodpowiedzialnego zachowania – własnego lub innych osób. Narciarze nie dostosowują prędkości do warunków, które panują na stoku. Zdarza się także, że wybierają trasy nieodpowiednie do swoich umiejętności i doświadczenia. Część wypadków na stoku jest też winą jazdy po spożyciu alkoholu lub złej infrastruktury (np. brak oznakowania lub nierówności terenu).

Aby uniknąć wypadku na stoku, powinieneś:

  • dostosowywać prędkość jazdy do panujących warunków (np. liczba osób na stoku),
  • wybierać trasę odpowiednią do możliwości,
  • zawsze zakładać kask,
  • dobrze sprawdzać sprzęt przed rozpoczęciem jazdy,
  • wybierać tylko dobrze oznaczone i zabezpieczone stoki,
  • nigdy nie jeździć po spożyciu alkoholu,
  • przez cały czas obserwować sytuację na stoku.

Jak zabezpieczyć siebie i bliskich na wypadek urazu na stoku?

Niestety, nie zawsze udaje się uniknąć wypadku na stoku. Niekiedy na jego wystąpienie mają wpływ czynniki, które nie zależą od nas. Nie zawsze dasz radę je przewidzieć. Możesz natomiast zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed finansowymi skutkami ewentualnego urazu, a także uzyskać niezbędne wsparcie, gdy dojdzie do wypadku na stoku narciarskim. Wystarczy, że wykupisz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Pamiętaj, że dodatkowa polisa jest niezbędna zwłaszcza w przypadku wyjazdu za granicę. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie pokrywa kosztów wszystkich czynności medycznych oraz akcji ratunkowych.

Zespół Nationale-Nederlanden 21.05.2021