Komu należy się 500 plus na wakacje?

Już za chwilę zaczną się wakacje. Obecna sytuacja ogólnoświatowa i krajowa spowodowała, że wiele rodzin nie będzie mogło sobie pozwolić na wyjazd. Rozwiązaniem może być 500 plus na wakacje.

Na rodzinne wakacje czeka się przez cały rok. Jednak czasami jest tak, że Twoja sytuacja finansowa nie jest na tyle dobra, aby zabrać bliskich na wymarzony urlop. Wsparciem dla Ciebie może być bon turystyczny 500 plus na wakacje.

Bon turystyczny 500 plus to rządowy program realizowany przez ZUS. Z tego artykułu dowiesz się, kto może złożyć wniosek o 500 plus na wakacje oraz gdzie i jak to zrobić. Podpowiemy Ci też, jak możesz najlepiej wykorzystać otrzymane dofinansowanie i zaplanować urlop. Wspomnimy również o ubezpieczeniach turystycznych, ponieważ na wakacjach bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Tak samo istotne, jak dobra zabawa!

Co to jest bon wakacyjny 500 plus?

Bon turystyczny 500 plus na wakacje to program rządowy, który obsługuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Powstał po to, żeby wesprzeć rodziny z dziećmi, które z powodu pandemii koronawirusa nie mogą sobie pozwolić na wakacyjny wyjazd. Bony 500 plus na wakacje wspomagają również pośrednio branżę gastronomiczną i turystyczną, ponieważ jego beneficjenci korzystają z ich usług. Bony turystyczne 500 plus możesz wykorzystać tylko na obszarze Polski.

Bon 500 plus na wakacje – zasady przyznawania

Bon 500 plus może otrzymać każde dziecko, które nie ma jeszcze 18 lat. Jeżeli rodzice naprzemiennie opiekują się potomstwem, to każdemu z nich przysługuje kwota 250 zł na urlop z dzieckiem. Jeżeli jesteś rodzicem dziecka z niepełnosprawnością, to kwota bonu turystycznego wzrasta automatycznie do 1000 złotych.

Bon na wakacje może dostać każda rodzina z dziećmi. Nie są tutaj brane pod uwagę dochody ani status materialny. Nie ma obowiązku wykorzystania całej kwoty dofinansowania w ciągu jednego wyjazdu. Bony turystyczne 500 plus są ważne aż do marca 2022 roku.

500 plus na wakacje – jak złożyć wniosek?

Nie ma potrzeby składania żadnego wniosku. Wystarczy, że aktywujesz swój bon wakacyjny. W tym celu musisz zalogować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), a następnie wejść w zakładkę „Polski Bon Turystyczny – mój bon”. Teraz możesz aktywować bon. Musisz jeszcze podać swój adres e-mail oraz numer telefonu. Dostaniesz dwa kody. Jeden potwierdzający otrzymanie bonu turystycznego 500 plus na wakacje oraz drugi, czyli kod płatności. Aktywacja bonu 500 plus następuje automatycznie, więc możesz się tym zająć tuż przed wyjazdem.

Bon 500 plus – gdzie wykorzystać?

Bony turystyczne obowiązują na terenie całej Polski, jednak nie każdy hotel czy pensjonat go akceptuje. Na stronie internetowej rządowego programu znajdziesz pełną listę placówek, w których możesz wykorzystać bon turystyczny 500 plus.

Początkowo tym bonem można było zapłacić tylko za kilkudniowy urlop. Po zmianach w prawie za jego pomocą możesz również opłacić jednodniowe wycieczki z dziećmi. Obecnie taka wycieczka musi zawierać co najmniej dwie płatne usługi. Może to być na przykład przejazd autokarem oraz wizyta w muzeum z przewodnikiem.

O czym pamiętać po aktywacji bonu turystycznego 500 plus?

Samo zapłacenie za wakacyjny wyjazd to nie wszystko. Należy jeszcze pamiętać o zapewnieniu Twojej rodzinie bezpieczeństwa. W znacznym stopniu pomoże Ci w tym wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Zapewni Ci ono wsparcie finansowe, jeżeli ktoś z was nagle zachoruje albo zdarzy się wypadek. Ubezpieczenie turystyczne w Polsce pozwala również na otrzymanie odszkodowania, gdy zginą wam bagaże lub gdy wyrządzicie komuś szkodę. Wykupienie ubezpieczenia jest rozsądną decyzją również w sytuacji, jeśli ktoś z rodziny przewlekle choruje i w czasie wyjazdu może potrzebować wizyty lekarskiej na miejscu. Ubezpieczenie turystyczne działa nawet wtedy, gdy zachorujesz na Covid-19

Zespół Nationale-Nederlanden 23.08.2021