Co zabrać w góry latem i zimą? Jak przygotować się do trekkingu?

Szykujesz się na wyjazd w góry? Musisz dobrze przemyśleć, co spakujesz do swojego podróżnego plecaka. Sprawdź, co wziąć w góry latem i zimą, żeby być dobrze przygotowanym do trekkingu.

„Co spakować w góry?” – to pytanie pojawia się w głowie każdego, kto szykuje się do górskiej wędrówki. I bardzo dobrze! Taki wyjazd wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania, a plecak górski powinien zawierać inne przedmioty niż np. walizka pakowana na wycieczkę nad morze. Nie ważne, czy wybierasz się w polskie Bieszczady, czy włoskie Dolomity, zawsze musisz dobrze przygotować się do spacerów po wyżynach. Ważna jest nie tylko twoja kondycja, lecz także zawartość plecaka. Przy szlaku nie ma bowiem sklepów, w których można kupić potrzebne rzeczy. Sprawdź więc, co zabrać w góry latem, a co zimą!

Co zabrać ze sobą w góry?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że w góry nie należy pakować się w torbę czy walizkę. Takie rozwiązanie jest wygodne podczas podróży samolotem lub autokarem. W górach jednak przemieszczasz się przede wszystkim na własnych nogach, więc bagaż nie powinien być ciężki czy niewygodny w noszeniu. Drugą najważniejszą rzeczą są buty trekkingowe. W niższych partiach i na łatwych szlakach sprawdzi się zwykłe, wygodne obuwie sportowe. Jeśli jednak chcesz zdobywać górskie szczyty, lepiej zainwestuj w buty stworzone do trekkingu. Najlepiej sprawdzą się modele za kostkę i na twardej podeszwie. Przed wyjazdem w góry wykup też odpowiednio dobrane ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Na górskim szlaku często zdarzają się drobne wypadki i nietrudno tam o małe kontuzje, takie jak zwichnięta kostka, lub poważniejsze uszkodzenia, np. złamanie nogi. Ubezpieczenie zabezpieczy cię przed negatywnymi konsekwencjami wypadku poprzez pomoc finansową, która przyda się na ewentualne leczenie i rehabilitację. Dzięki niemu możesz więc ruszyć na szlak bez obaw i cieszyć się wędrówką bez zaprzątania sobie głowy zmartwieniami. Co jeszcze zabrać na wycieczkę w góry? Przydatna może okazać się również apteczka turystyczna, zawierająca plastry, bandaże i płyn odkażający. W górach mogą przytrafić się małe urazy i skaleczenia, a pierwsza pomoc w takich przypadkach to podstawa.

jak uniknąć wypadku podczas górskiej wyprawy

Co zabrać w góry latem?

Wędrówka latem różni się od wędrówki zimą. Gdy temperatury są wysokie, powietrze suche a słońce silne, należy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu swojego plecaka turystycznego. W gorące dni powinno się zabrać dużo butelek wody, a ich liczba musi być adekwatna do długości wędrówki. W górach są oczywiście schroniska i strumienie, w których można się napić, ale co zrobisz, jeśli woda skończy się, zanim do nich dojdziesz? Kolejną bardzo ważną rzeczą jest nakrycie głowy. Najlepiej sprawdzi się cienka czapka z daszkiem. Ochroni ona głowę przed nagrzaniem, a tym samym cały organizm przed udarem słonecznym. Pamiętaj też, że ładna i słoneczna pogoda może być zdradliwa! W górach warunki atmosferyczne potrafią zmienić się bardzo szybko. Zawsze miej więc ze sobą ciepłą bluzę oraz okrycie wierzchnie chroniące przed wiatrem, zimnem i deszczem, a nawet czapkę i rękawiczki.

Co zabrać w góry zimą?

Co warto zabrać w góry, gdy temperatury spadają, a świat pokrywa biały puch? Wówczas nie można zapomnieć o ciepłych ubraniach, takich jak długie spodnie, bluza lub polar i kurtka, a także ciepłe skarpetki, rękawiczki, szalik i czapka. Pamiętaj, że nawet gdy w niższych partiach temperatura jest „znośna”, na graniach i szczytach może panować przenikliwe zimno. Przydatne mogą się też okazać raczki na buty. Zwiększają one przyczepność do podłoża, dzięki czemu buty nie ślizgają się na oblodzonej ścieżce. Nie tylko poprawia to komfort chodzenia, lecz także zapewnia bezpieczeństwo na śliskich szlakach. Oprócz tego zimą do plecaka spakuj herbatę w termosie, która cię dodatkowo ogrzeje podczas postojów

Zespół Nationale-Nederlanden 23.08.2021