Jak i na co oszczędzają Polacy?

Jaki jest polski styl oszczędzania? Czy oszczędność weszła nam w krew, czy jednak wciąż brakuje nam konsekwencji w planowaniu swoich wydatków tak, aby nie kończyć miesiąca "na minusie"? Czy umiemy oszczędzać tak, aby środki, które odłożymy, nie traciły na wartości? W co inwestować, aby zyskać i zabezpieczyć swoją przyszłość?

Oszczędności Polaków biją rekordy - po raz pierwszy od czasów transformacji ustrojowej przekroczyły 2,6 biliona złotych. Czy to znaczy, że w kwestii oszczędzania możemy  mierzyć się z nacjami znanymi z dyscypliny w wydawaniu pieniędzy, na przykład Szwajcarami, Szwedami czy Niemcami? To zależy. Mimo pokaźnej kwoty zgromadzonej przez Polaków w postaci oszczędności, wciąż co czwarte gospodarstwo domowe nie ma ani złotówki odłożonej na nieprzewidziane wydatki. Spora część z tych, które oszczędności posiadają, przyznaje, że ich wysokość nie przekracza 10 000 zł.

W jaki sposób oszczędzają Polacy? Najczęściej odkładając część wynagrodzenia w ramach pracowniczych planów kapitałowych (PPK), ale także inwestując w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Na czym polega oszczędzanie na IKZE, dlaczego warto i jakie korzyści możemy mieć z tego powodu tu i teraz? Na te i inne pytania w programie #Onet Rano Finansowo odpowiadała Kasia Czupa, nasz ekspert ds. komunikacji inwestycyjnej. 
 

 

Zespół Nationale-Nederlanden 05.10.2021