5 sposobów na udany urlop

Twój wyjazd już tuż, tuż? Mamy dla Ciebie 5 rad, które sprawią, że urlop na pewno będzie udany.

Jak spędzić udany urlop?

 1. Zamiast brać ze sobą duże ilości gotówki, możesz spakować do portfela kartę walutową. Korzystając z niej na wakacjach, np. płacąc bezgotówkowo, nie będziesz ponosić kosztów przewalutowania i zapłacisz dokładnie tyle, ile powinieneś. Niestety w przypadku posługiwania się zagranicą kartą wydaną przez polski bank i prowadzoną w złotówkach, musisz liczyć się z ryzykiem, że bank pobierze za daną transakcję znacznie większą kwotę niż się spodziewałeś. Wynika to z niezbyt atrakcyjnego kursu kupna i sprzedaży walut oraz doliczania dodatkowej prowizji.

  Karty walutowe dostępne są dla posiadaczy rachunków walutowych. Na rynku można już jednak znaleźć pozabankowe, start-upowe rozwiązania, umożliwiające założenie konta z poziomu smartfonu i płacenie za zagraniczne zakupy w obcej walucie bez kosztów przewalutowania.
   
 2. Nieważne, czy wyjeżdżasz tylko na weekend czy na dłuższe wakacje – jeść będziesz na pewno, więc warto, by ten element podróży dostarczył Ci tylko przyjemnych wrażeń. O ile nie odkrywasz właśnie nowego kontynentu, to prawdopodobieństwo, że  ktoś już był w danym mieście przed Tobą, jest bardzo duże. Szansa na to, że opisał swoje wrażenia – również. Przejrzyj nie tylko popularne serwisy, ale też blogi podróżnicze, kulinarne, fora internetowe i grupy na Facebooku. Dowiesz się dzięki temu, gdzie zjesz najlepsze dania lokalnej kuchni, a jednocześnie nie wydasz na to majątku. Poleganie na sprawdzonych rekomendacjach uchroni Cię przed przypadkowymi, często złymi wyborami. To rozwiązanie warto uwzględniać również, wybierając miejsca noclegowe. 
   
 3. Jeśli w podróż zabierasz gotówkę, podziel ją na kilka części i przechowuj w różnych, nieoczywistych miejscach, jak kosmetyczka, fiolka po tabletkach musujących czy ukryta kieszonka w kurtce. Możesz też lekko „postarzyć” swój sprzęt, np. wymieniając pasek aparatu na bardziej znoszony, przechowując go w wysłużonym pokrowcu lub naklejając taśmę izolacyjną w widocznym miejscu. W oczach potencjalnego złodzieja od razu straci on na atrakcyjności. Rozsądnym rozwiązaniem jest także zrobienie papierowych i wirtualnych kopii dokumentów takich, jak paszport czy dowód osobisty.
   
 4. Żeby oszczędzać i nogi, i pieniądze, podczas podróży korzystaj z dostępnego transportu miejskiego. W większych miastach warto zaopatrzyć się w bilet ważny np. przez 48 lub 72 godziny i umożliwiający korzystanie zarówno z autobusów, jak i tramwajów czy metra. Dzięki temu nie wydasz fortuny na taksówki, a jednocześnie szybko przemieścisz się między poszczególnymi zabytkami bez konieczności pokonywania wszystkich tras pieszo. 

  W niektórych miastach dostępne są też karty turystyczne, które umożliwiają nie tylko na korzystanie z komunikacji miejskiej, ale i bezpłatne wejścia do wybranych muzeów. 
   
 5. Korzystaj z naszego wsparcia. Kupując ubezpieczenie turystyczne na czas podróży w Nationale-Nederlanden, pamiętaj, by w trakcie wyjazdu mieć przy sobie numer telefonu do naszego Centrum Alarmowego (22 483 39 77) oraz numer polisy. W razie problemów ze zdrowiem czy samochodem, zadzwoń, byśmy mogli zorganizować pomoc. 
Liliana Lewandowska 12.12.2018