Cienie pod oczami – jak je zredukować?

Cienie pod oczami to problem czysto estetyczny, a może już zdrowotny? Sprawiają, że twarz wygląda na przemęczoną i dodają lat. Dowiedz się, co może być ich przyczyną i jak możesz się ich pozbyć.

Zasinienia pod oczami to najczęściej pozostałość po nieprzespanej nocy. Jeśli prowadzisz bogate życie towarzyskie lub jesteś rodzicem niemowlęcia, z pewnością widzisz sińce każdego ranka w lustrze. I jest to całkowicie normalne – gdy porządnie się wyśpisz, cienie pod oczami powinny zniknąć. Często wystarczy zmiana trybu życia na zdrowszy – więcej snu, ruchu i zdrowa dieta. Po kilku tygodniach Twoja twarz z pewnością nabierze młodszego wyglądu, a sińce i opuchlizny znikną. Ziołowe okłady pod oczy lub żelowe płatki z drogerii pomogą zredukować cienie spowodowane niewyspaniem. Co może być przyczyną cieni pod oczami?

Ciemne cienie pod oczami to głównie objaw bezsenności spowodowanej stresem. Staraj się unikać kawy i innych substancji pobudzających. Walcz ze stresem, stosując ćwiczenia oddechowe lub znajdź sobie hobby, które pozwoli Ci choć na chwilę oderwać się od dręczących myśli. Jeśli domowe sposoby nie pomogą, skonsultuj się z psychoterapeutą, który pomoże Ci odzyskać równowagę. Długotrwała bezsenność może prowadzić bowiem do wielu poważnych schorzeń.

Jeśli zmiana trybu życia nie pomogła, a cieniom towarzyszą inne objawy, nie czekaj, ponieważ konieczne będą specjalistyczne badania. Cienie pod oczami mogą być objawem różnych, często poważnych chorób, takich jak:

  • anemia – jeśli jesteś osłabiony, masz zawroty i bóle głowy, odczuwasz okresowe przyspieszenie akcji serca i dostrzegasz ciemne sińce pod oczami – konieczne jest badanie morfologiczne. Niedokrwistość wymaga specjalnej diety, suplementacji i regularnego badania;
  • cukrzyca – częstomocz, wzmożone pragnienie, nagły spadek wagi i cienie pod oczami;
  • nadciśnienie tętnicze zasinieniu pod oczami towarzyszy kołatanie serca, bezsenność, silne bóle głowy;
  • niedoczynność tarczycy – w tym przypadku przyczyną specyficznego zabarwienia wokół oczu jest przenikanie złożonych cząsteczek cukru pod skórę;
  • schorzenia układu moczowego – zasinienie pod oczami i częstomocz to podstawowe objawy nieprawidłowego działania nerek;
  • choroby wątroby – cieniom pod oczami będą w tym przypadku towarzyszyć utrata apetytu i dolegliwości bólowe;
  • alergia – często objawem atopowego zapalenia skóry są opuchnięte powieki i właśnie ciemne kręgi pod oczami. Podobne objawy ma alergiczne zapalenie spojówek czy alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Wówczas mamy do czynienia z tzw. cieniami alergicznymi.

To jednak nie wszystko. Jeśli w Twoim organizmie rozwijają się pasożyty, np. owsiki, to jednym z objawów będą właśnie ciemne cienie pod oczami. Towarzyszą im: utrata wagi, brak apetytu, bóle brzucha. Z kolei swoistym objawem zapalenia skórno-mięśniowego DM są tzw. okulary rzekome, czyli fioletowe zasinienie i obrzęk oczodołów.

Jak pozbyć się cieni pod oczami?

Jeśli sen i żelowe plastry nie pomagają, a cieniom towarzyszą inne objawy, konieczna będzie wizyta u lekarza. Jak już wiesz, zasinienia w okolicy oczu mogą być objawem wielu różnych schorzeń, a więc niemożliwe będzie rozpoznanie choroby podczas jednej wizyty. Gdy potrzeba wielu różnych badań, pomoże ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania. W ramach pakietu Pre-diagnoza zapewnimy Ci szybki dostęp do diagnostyki i konsultacji u lekarzy różnych specjalności. Oznacza to, że nie będziesz musiał czekać w kolejkach, aby uzyskać szybką informację o stanie Twojego zdrowia. Lekarze specjaliści rozwieją wszelkie wątpliwości, a ich zalecenia pomogą Ci zlikwidować przyczyny sińców pod oczami. Sam wybierasz zakres ubezpieczenia. Do wyboru masz dwa warianty. Podstawowy obejmuje 13, natomiast rozszerzony aż 34 różne jednostki chorobowe.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że prawidłowo postawiona diagnoza to dopiero początek drogi. Właśnie dlatego wyruszysz w tę podróż z odpowiednim wsparciem finansowym, bowiem świadczenie wypłacamy zaraz po diagnozie. Wówczas będziesz dochodził do zdrowia spokojny o finanse swoje i bliskich.

Zespół Nationale-Nederlanden 19.05.2020