Gorączka u dzieci przy złamaniu i urazach ciała

Gorączka u dzieci to objaw nie tylko różnego rodzaju chorób – występuje też przy urazach i złamaniach. Sprawdź, czy wiesz wszystko na temat gorączki u dzieci.

Gorączka u dziecka często oznacza, że mały organizm zmaga się z infekcją wirusową lub bakteryjną. Najlepsze, co możesz zrobić, to nie panikować i poznać odpowiedzi na pytania: jak zbić gorączkę u dziecka oraz kiedy mówimy o stanie podgorączkowym, a kiedy o wysokiej gorączce?

Sygnały, że Twój syn lub córka mają podwyższoną temperaturę, możesz zauważyć bardzo łatwo i to bez względu na wiek dziecka. Wystarczy, że położysz dłoń na jego czole i już będziesz miał odpowiedź. Możesz też zaobserwować, że oddycha przez usta, ma dreszcze, wypieki na twarzy oraz błyszczące oczy.

 

Gorączka – jak się zaczyna?

Przyczyną podwyższenia temperatury u małych dzieci może być np. ząbkowanie lub przebyte niedawno szczepienie. To normalna reakcja, więc nie panikuj. Gorączka u dzieci pojawia się także przy rotawirusach, wywołujących infekcje układu pokarmowego, oraz jako objaw tzw. trzydniówki, przeziębienia, grypy lub zapalenia ucha. Z podejrzeniem tych chorób musisz już zabrać dziecko do lekarza. Bezwzględnie zrób to również wtedy, gdy podejrzewasz u dziecka którąś z chorób zakaźnych – ospę, świnkę czy różyczkę.

Gdy słyszysz o gorączce, Twoje myśli najczęściej biegną w stronę chorób, które wymieniliśmy wyżej. Tymczasem nie zapominaj, że występuje ona też przy rozległych urazach, np. urazach głowy, złamaniach czy oparzeniach. To przy nich, poza wizytą u lekarza, przyda Ci się ubezpieczenie dziecka, szczególnie od nieszczęśliwych wypadków. Myślałeś już o tym?

 
 

Ubezpieczenie na życie i zdrowie

Zapewnij swoim najbliższym poczucie finansowego bezpieczeństwa, gdyby Ciebie zabrakło. Dodatkowo możesz zapewnić sobie pieniądze na wypadek ciężkiego zachorowania (m.in. na raka, cukrzycę, udar) i pobytu w szpitalu.
 

Sprawdź

Wysoka gorączka u dziecka, czyli jaka?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy od wieku dziecka. U niemowląt temperatura ciała zmienia się w ciągu dnia i waha się od 36,6 do 37,5℃. Dlatego też z gorączką będziesz miał do czynienia, jeśli termometr wskaże 38℃ i więcej. U starszych dzieci z kolei gorączką będzie stan, kiedy temperatura ciała przekroczy 38℃. Jeśli domowe sposoby lub podawanie łagodnych leków przeciwgorączkowych w syropie czy czopkach nie pomagają, jak pewnie wiesz, nie obejdzie się bez konsultacji z lekarzem. Wskazania powyżej 40℃ wymagają pilnej pomocy lekarskiej.

 

Jak zbić gorączkę u dziecka? Domowe sposoby

Gdy stwierdziłeś u dziecka stan podgorączkowy lub gorączkę umiarkowaną (38–38,5℃), spowodowaną infekcją, a nie urazem, możesz spróbować uporać się z nią domowymi sposobami. Gorączkującemu malcowi nie zawsze od razu warto podawać leki. Na ratunek przyjdą np. zimne okłady na czoło, kark i łydki oraz kąpiel w wodzie o temperaturze o 2℃ niższej niż temperatura ciała. Jeśli Twoja pociecha nie ma nic przeciwko takim napojom, podaj jej gorące mleko z czosnkiem i miodem lub napotne napary z czarnego bzu, malin lub jeżyn. Po ich wypiciu jak najszybciej połóż dziecko do łóżka. Pamiętaj przy tym, że z powodu wzmożonej potliwości dziecka w trakcie gorączki, musisz dopilnować, aby piło jak najwięcej. Jego organizm nie może się odwodnić.

 

Co na urazy i złamania? Ubezpieczenie!

Gorączki, będącej efektem urazów lub złamań, nie wyleczysz domowymi sposobami, ale możesz inaczej pomóc sobie i swojemu dziecku. Dzięki ubezpieczeniu dziecka działającemu całą dobę – w szkole, domu i za granicą – zyskujesz spokój i poczucie bezpieczeństwa. Do wyboru masz trzy pakiety, od których zależy wysokość świadczenia wypłacanego zaraz po zgłoszeniu zdarzenia. Trzylatek się oparzył? Piętnastolatka złamała rękę? Nie liczy się wiek, tylko rodzaj urazu – dzięki szczegółowemu wykazowi od razu wiesz, jaką kwotę otrzymasz. A jeśli wolisz dostosować takie ubezpieczenie do potrzeb swoich i dziecka, skorzystaj z pomocy przedstawiciela, który pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020