Oparzenia u dzieci – jakie są rodzaje i na czym polega pierwsza pomoc?

Oparzenie dziecka to jedno z częściej występujących niepożądanych zdarzeń w domu. Przeważnie jest wynikiem oblania gorącą cieczą. Jak pomóc dziecku?

Oparzenia dzieci najczęściej stanowią konsekwencję sięgnięcia po naczynie z gorącą wodą. Jednak są też słoneczne, elektryczne i chemiczne. Sprawdź, w jaki sposób postępować w przypadku oparzenia dziecka, by możliwie najmocniej ograniczyć przykre konsekwencje zdarzenia.

Oparzenia u dzieci – rodzaje

Najczęściej występujące oparzenie dziecka ma charakter termiczny. Źródłami wysokiej temperatury mogą być płomienie, para wodna, żelazko, piecyk lub rozgrzany garnek. Jednak oblanie wrzątkiem u dziecka dominuje spośród nich. Swego rodzaju oparzeniem termicznym jest to wywołane przez nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV. Słońce może szybko wywołać zmiany na skórze pociechy, ze względu na jej dużą delikatność.

Kolejnym rodzajem są oparzenia środkami chemicznymi. Mają miejsce w wyniku spożycia lub wylania na siebie niebezpiecznej substancji. W warunkach domowych są to przeważnie środki czystości lub udrażniacze do rur. Ostatni rodzaj to oparzenia elektryczne. Dochodzi do nich podczas zabawy włączonymi do zasilania urządzeniami elektrycznymi czy manipulowania przy gniazdku.

Elektryczne lub chemiczne oparzenie u dziecka – co robić?

Prąd elektryczny wywołać może oparzenia zewnętrzne, ale i wewnętrzne. Zanim przystąpisz do jakichkolwiek czynności, wyłącz główny bezpiecznik zasilania. Nie dotykaj bezpośrednio dziecka mającego kontakt ze źródłem prądu, ponieważ możesz sam zostać porażony. Następnie wezwij pogotowie ratunkowe, gdyż widoczne zmiany na skórze nie oddają stopnia obrażeń wewnętrznych. Każde porażone prądem dziecko powinien zbadać lekarz!
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie przytomności i oddechu malca. Jeśli jest przytomny i oddycha, powinieneś ułożyć go w pozycji bezpiecznej. W przypadku braku czynności życiowych musisz podjąć resuscytację krążeniowo-oddechową i nie przerywać jej do czasu nadejścia pomocy.

Jeśli doszło do chemicznych poparzeń u dziecka na skórze, podstawą jest usunięcie środka żrącego. Przy substancjach w postaci sypkiej musisz je w pierwszej kolejności zetrzeć, a później płukać obficie wodą (przy płynnych tylko to drugie). Kiedy doszło do spożycia substancji chemicznej, jeśli dziecko jest przytomne, podawaj mu płyny obojętne, najlepiej wodę. Nie prowokuj wymiotów! Koniecznie po chemicznym oparzeniu szybko zgłoście się po pomoc do specjalisty.

Termiczne poparzenie u dziecka – postępowanie

Możesz wdrożyć samodzielne leczenie oparzeń, tylko jeśli są pierwszego stopnia, o powierzchni nie większej niż 5%, z wykluczeniem okolic wstrząsorodnych (obszary anatomiczne, szczególnie czułe na uraz z uwagi na bogate unaczynienie i unerwienie, jak głowa i szyja, krocze, doły pachowe i podkolanowe, stopy oraz dłonie). Stopień ten objawia się rumieniem, miejscowym bólem i obrzękiem naskórka. Na czym polega pierwsza pomoc przy lekkim oparzeniu u dziecka? Przede wszystkim powinieneś chłodzić ciało letnią lub zimną wodą do czasu, aż przestanie boleć. Woda odbiera ciepło ze skóry i powoduje hamowanie przenikania temperatury w głąb ciała. W ten sposób ograniczysz głębokość oparzenia. Następnie zdejmij odzież mającą kontakt z uszkodzoną skórą.

Czego użyć na oparzenie u dziecka? Dobrymi preparatami są m.in. maści zawierające sól srebrową, sulfadiazyny lub panthenol, opatrunki okluzyjne, hydrożelowe lub zawierające jony srebra. Produkty te łagodzą zaczerwienienie, mniejszają utratę płynu przez naskórek i wspomagają regenerację. Kolejny krokiem jest zabezpieczenie podrażnionej skóry jałowym opatrunkiem. W przypadku odczuwania bólu przez dziecko możesz podać mu środek przeciwbólowy. Pamiętaj, że oparzenia drugiego stopnia i większe wymagają fachowej pomocy. W domu możesz jedynie chłodzić je wodą i, o ile to możliwe, zdjąć odzież i biżuterię. Co bardzo ważne, pęcherzy po oparzeniu u dziecka nie wolno przekłuwać.

Pomoc przy oparzeniach u dzieci

Głównym celem rodzica jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Niestety, oparzenia u dzieci nie należą do rzadkości. Ogromnym wsparciem na wypadek ich zaistnienia jest ubezpieczenie dla dziecka. Zapewni środki finansowe, którymi pokryć możesz koszty leczenia czy wziąć wolne w pracy, aby móc mu towarzyszyć i nie martwić się o fundusze na utrzymanie. Decydując się na dodatkowe pakiety, gwarantujesz swojemu dziecku jeszcze lepsze warunki powrotu do zdrowia. Opieka po wypadku pozwala m.in. na domowe wizyty lekarza, dostarczenie leków i korepetycje, a pakiet Opieka medyczna – np. rehabilitację i zabiegi ambulatoryjne. Nasza polisa obejmuje nie tylko wypadki pociechy w domu, ale działa także w szkole, a nawet w czasie zajęć pozaszkolnych czy wycieczek.

Zespół Nationale-Nederlanden 28.04.2021